ژن عامل ابتلای زنان به آلزایمر کشف شد

ژن عامل ابتلای زنان به آلزایمر کشف شد خشکشوئی آنلاین: خراسان رضوی محققانی که روی ژن های دخیل در بیماری آلزایمر مطالعه می کنند، ژن جدیدی به نام MGMT را شناسایی کرده اند که خطر مبتلاشدن به زوال عقل رایج در زنان را بیشتر می کند.به نقل از هلث، لیندسی فارر، محقق این تحقیق و رییس ژنتیک زیست پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون ایالات متحده، اظهار داشت: این یکی از معدود و شاید قوی ترین ارتباط های یک عامل خطر ژنتیکی برای آلزایمر مختص زنان است.

در این تحقیق گروهی از دانشگاه شیکاگو و دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون با بهره گیری از ۲ مجموعه داده نامرتبط و روش های مختلف دنبال پیوندهای ژنتیکی بودند.

یک مجموعه داده این تحقیق از خانواده بزرگی از هاتریت ها(جمعیتی در ایالات متحده با سبک زندگی و عقاید خاص) و تمام افراد مورد مطالعه زن بودند.

این گروه همین طور داده های ژنتیکی ۱۰ هزار و ۳۴۰ زن را که فاقد APOE۴ بودند نیز تحلیل و بررسی کردند. این ژن یک عامل خطر شناخته شده آلزایمر است که توسط حدود ۶۰ درصد از افراد با اصل و نسب اروپایی و حدود ۲۶ درصد از جمعیت عمومی حمل می شود.

برای هر ۲ مجموعه داده ژن جدید MGMT بطور قابل توجهی با مبتلاشدن به بیماری آلزایمر مرتبط بود.

فارر اظهار داشت: این یافته ها ویژه است برای اینکه بطور مستقل در ۲ جمعیت مجزا با بهره گیری از رویکرد های مختلف کشف شد. در صورتیکه یافته ها در مجموعه داده بزرگ در بانوانی که APOE۴ ندارند، برجسته تر و نمونه هاتریت ها برای ارزیابی این الگو بسیار کوچک بود.

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است و بیش از ۵.۸ میلیون نفر در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد.

کارول اوبر، رییس بخش ژنتیک انسانی در دانشگاه شیکاگو و محقق ارشد این تحقیق، اظهار داشت: این مطالعه ارزش بررسی جمعیت های بنیان گذار برای مطالعات نقشه برداری ژنتیکی بیماری هایی مانند آلزایمر را برجسته کرد.

برای درک این که چرا MGMT بر خطر آلزایمر در زنان تاثیر می گذارد، به مطالعات بیشتری نیاز است.

محققان خاطرنشان کردند: این مطالعه اهمیت جستجوی عوامل خطر را نشان میدهد ممکنست مختص یک جنسیت باشد.

نتایج این تحقیق در نشریه Alzheimers & Dementia انتشار یافته است.

منبع:

1401/04/14
10:12:20
0.0 / 5
165
تگهای خبر: بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین