رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

تاراج حق آبه تالاب ها

تاراج حق آبه تالاب ها خشكشوئی آنلاین: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه قوانین محیط زیستی شامل مناطق آزاد تجاری می شود، اظهار داشت: همه طرح هایی كه در مناطق آزاد اجرا می شوند باید مطالعات زیست محیطی داشته باشند.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، عیسی كلانتری در مراسم امضای تفاهم نامه همكاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان حفاظت محیط زیست كه امروز در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برگزار شد، اظهار نمود: با این تفاهم نامه تكلیف مناطق آزاد از لحاظ محیط زیستی مشخص می گردد.

وی اضافه كرد: نبود شفافیت در مسائل زیست محیطی مشكلاتی را برای محیط زیست مناطق آزاد بوجود آورده است و در این شرایط هم حوزه اقتصاد و هم حوزه محیط زیست و در نهایت كل كشور متضرر می گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه این سازمان نمی تواند به تنهایی محیط زیست كشور را حفظ و حراست كند، اظهار داشت: نیاز داریم به جای ۲۷۰۰ محیط بان ۸۰ میلیون محیط بان داشته باشیم. باید از خانواده ها تا بزرگترین تشكل های شهری و روستایی برای حفظ محیط زیست تلاش كنند. بدین منظور به بازنگری در تفكرات نیاز داریم.

كلانتری در ادامه با اشاره به توافقنامه تغییرات اقلیمی پاریس اظهار نمود: در شرایط فعلی مجلس شورای اسلامی معاهده پاریس را كه به دنبال كاهش انتشار گازهای گلخانه ای است به تصویب رسانده و این توافقنامه منتظر تصویب شورای نگهبان است. واضح است كه باید بتوانیم امتیازات بیشتری بگیریم تا این تفاهم نامه جنبه قانونی پیدا كند چون كشورهای توسعه یافته به شرایط مناسبی به لحاظ توسعه اقتصادی دست پیدا كرده است و به كشورهای در حال توسعه فشار می آورد. در مسائل داخلی هم به همین شكل است. نمی توانیم تصور كنیم كه محیط زیست كشور به عنوان امانت آیندگان توسط ۷۰۰۰ نیرو در سازمان حفاظت محیط زیست مدیریت شود.
سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند سیاسی باشد
معاون رئیس جمهور تصریح كرد: سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند سازمانی سیاسی باشد. این سازمان به شكلی نیست كه تفكر سیاسی بتواند در آن ریشه بدواند. ما امانتدار هستیم و باید بدانیم كه در شرایط حاضر كشور نیاز به توسعه اقتصادی و اشتغال زایی است ازاین رو اگر محیط زیست با تفكر خشك بخواهد با این فرضیه روبرو شود هیچ كاری پیش نمی رود و حتی شرایط به گونه ای می گردد كه همه دستاوردها در كوتاه مدت از بین می روند.

وی اضافه كرد: زمانی مصوبات محیط زیست بازدارنده بود ولی هم اكنون باید به تعادل در حوزه محیط زیست با كمك كل جامعه دست یابیم ازاین رو از كلیه دستگاه های اجرایی، استانداران و سمن ها دعوت می كنیم كه در حفظ و حراست از محیط زیست تلاش كنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه اظهار نمود: دریاچه ارومیه نمونه كوچكی از دغدغه های حوزه محیط زیست كشور است. به علت ندادن سهمیه آن به این وضعیت دچار شده است. بدیهی است كه آب، پایه اصلی محیط زیست را تشكیل می دهد و پایداری هوا، خاك، ذخایر ژنتیك و پوشش گیاهی به آب وابسته است و بدون آب نمی توان هوای سالم و ذخایر ژنتیك قوی داشت.
حق آبه تالاب های كشور به تاراج برده شده است
به گفته كلانتری نیمی از گرد و غبار استان خوزستان منشأ داخلی دارد كه خشك شدن تالاب ها در تشدید گرد و غبارهای این استان اثرگذار بوده است. افزون بر این در شرایط فعلی استان های كرمان، خراسان، چهارمحال و بختیاری و سیستان و بلوچستان به علت خشك شدن تالاب ها از گرد و غبار رنج می برند چون سهمیه و حق آبه این تالاب ها به تاراج برده شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار نمود: اگر همه دستگاه ها در جهت سیاست های توسعه پایدار حافظ محیط زیست نباشند هیچ توسعه ای صورت نمی گیرد و حتی ارزش افزوده ها برای درمان وضعیت بد محیط زیستی هزینه خواهد شد چون از ابتدا در مدیریت امور مختلف كشور به صورت جزیره ای عمل شده است و دستگاه های اجرایی هم بدون بررسی ابعاد محیط زیستی طرح ها اقدام كرده اند و سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی برای حفظ مناطق خود كوشیده و این روند نتیجه بخش نبوده است.

كلانتری تصریح كرد: سازمان حفاظت محیط زیست نیاز به ایجاد تفاهم با خیلی از سازمان ها و بخش ها دارد چون به تنهایی قادر به حفظ محیط زیست نیست. این سازمان مستضعف است و كل بودجه آن كمتر از بودجه دو منطقه آزاد كشور است ازاین رو تصور اینكه سازمان حفاظت محیط زیست بتواند به تنهایی مناطق را حفظ كند، غلط است.

وی اضافه كرد: ۸۰ میلیون ایرانی باید در مدیریت پسماند، صرفه جویی در مصرف آب و انرژی، حفاظت از خاك، پوشش گیاهی و وحوش تلاش كنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه جنگل های زاگرس به شدت در حال خشك شدن و از بین رفتن هستند، اظهار داشت: بر اثر فشار دام پوشش گیاهی بستر جنگل ها از بین رفته، در نتیجه پوشش خاك نابود شده و نفوذ آب باران در مناطق جنگلی كاهش یافته است. ۱۵ سال است كه جنگل های زاگرس با این وضعیت مواجه هستند ازاین رو در چنین شرایطی كه جنگل ها ضعیف شده اند با كوچكترین آفت از بین می روند و حتی دچار آتش سوزی می شوند. اینها ذخایری است كه مردم باید از آنها حفظ و حراست كنند.
كاهش بارش و افزایش واحدهای دامی، صدمه بزرگ محیط زیست
كلانتری با انتقاد از روند افزایش واحدهای دامی در كشور اظهار نمود: در سال ۶۱، ۶۵ میلیون واحد دامی در كشور وجود داشت كه در همان موقع هم خارج از ظرفیت مراتع بود این در حالیست كه در همان مقطع میانگین بارش كشور به ۲۵۰ میلیمتر می رسید. در شرایط حاضر كه میانگین بارش كشور به ۲۰۳ میلیمتر كاهش یافته، ۱۲۰ میلیون واحد دامی داریم. این تعداد دام چه بلایی بر سر محیط زیست كشور می آورد؟

وی تصریح كرد: از مدیران مناطق آزاد می خواهم برای محیط زیست ارزش قائل باشند و تاكید دارم كه در ارزیابی مدیران مناطق آزاد به میزان توجه آنان به حفظ محیط زیست توجه شود. لازم است از مناطق آزاد به علت جابجایی و نجات مرجان ها كه به تازگی صورت گرفت تشكر كنم. بطور قطع بدون همكاری مناطق آزاد، سازمان حفاظت محیط زیست قادر به انجام این كار نبود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: امیدواریم تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی منجر به بهبود وضعیت محیط زیست مناطق آزاد شود و محیط زیست این مناطق از بلاتكلیفی درآید.
كلیه طرح های توسعه ای مناطق آزاد مشمول مطالعات زیست محیطی هستند
كلانتری در ادامه با اشاره به اینكه مناطق آزاد جدا از سرزمین ایران نیستند، اظهار داشت: قوانین محیط زیستی شامل این مناطق هم می گردد ازاین رو همه طرح هایی كه در مناطق آزاد اجرا می شوند باید مطالعات زیست محیطی داشته باشند.
۳۴۳ طرح توسعه ای در انتظار ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست
وی با اشاره به اینكه گاهی عرضه نتیجه ارزیابی زیست محیطی طرح های توسعه ای از جانب سازمان حفاظت محیط زیست مدت ها طول می كشد، اظهار داشت: برخی طرح ها بعد از پنج سال هنوز از سازمان حفاظت محیط زیست جواب نگرفته اند. در شرایط حاضر بر مبنای اعلام معاونت محیط زیست طبیعی سازمان، ۳۴۳ طرح توسعه ای هنوز پاسخ محیط زیست را نگرفته اند كه نیمی از آنها بیش از سه سال است كه در انتظار نتیجه ارزیابی سازمان حفاظت محیط زیست هستند.
تعیین تكلیف كلیه طرح های توسعه ای تا آخر امسال
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه فقر انسانی در این سازمان سبب چنین وضعیتی شده است، اظهار داشت: برای این منظور تلاش داریم از مشاوران مورد تایید سازمان و دانشگاه ها استفاده كنیم. قرار است هیچ طرحی بیش از سه ماه در سازمان محیط زیست باقی نماند. همینطور تا آخر سال ۹۶ كلیه طرح هایی كه در انتظار ارزیابی محیط زیست هستند تعیین تكلیف خواهند شد. این حرف به این معنا نیست كه پاسخ محیط زیست به همه آنها مثبت است، بلكه به این معناست كه تعیین تكلیف در مورد آن ها صورت خواهد گرفت.
1396/07/29
16:28:40
5.0 / 5
5458
تگهای خبر: آب , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین