تردید در رابطه با نقش کلسترول خوب در بدن

تردید در رابطه با نقش کلسترول خوب در بدن به گزارش خشکشوئی آنلاین، داده های یک مطالعه تازه نشان داده است نقش ˮکلسترول خوبˮ یا ˮاچ دی الˮ (HDL) در بدن امکان دارد آنگونه که تابحال تصور می شده، مفید نباشد.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، متخصصان دریافتند که وجود سطوح بالای "لیپوپروتئین با چگالی بالا" (HDL) با کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی مرتبط نیست.
لیپوپروتئین پرچگالی در واقع کلسترول را در شریان ها جذب می کند و آنرا به کبد برمی گرداند و سپس آنرا از بدن خارج می کند. بنابراین به آن کلسترول خوب گفته می شود. از طرفی، لیپوپروتئین کم چگالی (کلسترول بد) مسئول صدمه رساندن به دیواره رگ های خونی است و به ایجاد رسوبات چربی ملتهب معروف به پلاک کمک می نماید که خطر حمله قلبی یا سکته را زیاد می کند.
مطالعه جدید روی ۲۴ هزار آمریکایی انجام شده و توسط مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، نهاد دولتی اختصاص یافته به تحقیقات پزشکی و علمی، تأمین مالی شده است. همینطور داده های این مطالعه در "مجله کالج آمریکایی قلب و عروق" انتشار یافته است.
نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: هدف از انجام این مطالعه این بوده که این ارتباط را که مدت هاست لیپوپروتئین پرچگالی را بعنوان کلسترول مفید معرفی می کند، درک نماییم و این که آیا این مورد برای همه قومیت ها صادق است یا خیر.
او همینطور اضافه کرد: آنچه من امیدوارم که این نوع مطالعات ثابت کند، احتیاج به بازنگری الگوریتم پیشبینی خطر برای بیماری های قلبی-عروقی است.
کلسترول، یک ماده چربی مانند و مومی است که توسط کبد ایجاد می شود و در تک تک سلول های بدن یافت می شود. کسترول برای ساخت هورمون ها، ویتامین D و اجزای کلیدی جهت کمک به هضم غذا خیلی مهم است.
این تیم مطالعاتی داده های یک دهه را از نزدیک به ۲۴ هزار بزرگسال آمریکایی تحلیل و بررسی کردند. داده های این مطالعه نشان داد در حالیکه سطوح پایین کلسترول خوب افزایش ریسک حمله قلبی یا مرگ بر اثر بیماری های قلبی را برای بزرگسالان سفیدپوست پیشبینی می کند، این مورد برای بزرگسالان سیاهپوست صادق نیست. علاوه بر این، سطح بالاتر کلسترول خوب در بدن با کاهش خطر بیماری قلبی-عروقی در هر دو گروه ارتباطی نداشت.
گزارش شده است که سطوح بالای کلسترول خوب روند تصلب شرایین را تسریع می کند، وضعیتی که در آن پلاک های ساخته شده از چربی، کلسترول، کلسیم و سایر مواد، در دیواره داخلی شریان ها ایجاد می شود. پلاک می تواند سبب باریک شدن شریان ها شود و جریان خون را مسدود کند. پلاک همینطور می تواند ترکیده و منجر به لخته شدن خون شود.
بزرگسالان با سطوح بالای کلسترول بد خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی را در خود نسبتاً می افزایند که با یافته های تحقیقات قبلی هم مطابقت دارد.
این تجزیه و تحلیل، بزرگترین مطالعه در ایالات متحده بود که نشان داد کلسترول خوب اضافی امکان دارد آن نوع فواید قلبی-عروقی را که متخصصان سلامت معتقد بودند دارد، عرضه ندهد. داده های این مطالعه بخشی از شواهد رو به رشدی است که نشان داده است کلسترول خوب اضافی می تواند واقعاً برای سلامتی مضر باشد.
داده های یک مطالعه دیگر که در سال ۲۰۱۶ در مجله کالج آمریکایی قلب و عروق انتشار یافت، نزدیک به ۶۳۲ هزار بزرگسال کانادایی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد.
به گزارش روزنامه دیلی میل، متخصصان دریافتند افرادی که حتی پایین ترین سطح کلسترول بد را داشتند، طی پنج سال میزان مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی بالاتری داشتند اما با افزایش سطح کلسترول خوب، این خطر به صورت پیوسته کاهش پیدا نکرد.
منبع:

1401/09/01
21:39:35
0.0 / 5
85
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , سلامت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین