هشدار هواشناسی بحران گرد و غبار در کمین این استان

هشدار هواشناسی بحران گرد و غبار در کمین این استان به گزارش خشکشوئی آنلاین، ایسنا نوشت: مدیرکل محیط زیست گلستان با تکیه بر این که زنگ خطر پدیده گرد و غبار در گلستان به صدا در آمد، اظهار داشت: 10 درصد محدوده استان گلستان منشأ گردوغبار و فرسایش بادی است.محمدرضا کنعانی امروز دوشنبه ۱۰ بهمن در همایش متمرکز نخبگان اندیشه ورز بسیج استان گلستان اظهار داشت: همیشه یکی از چالش های ما در محیط زیست وقوع حریق در مناطق جنگلی و حفاظت شده بود که سپاه با ورود به این موضوع، خدمات ارزشمندی را به محیط زیست ارائه نمود.
وی با اعلان اینکه سپاه و بسیج پشتوانه محیط زیست هستند، اضافه کرد: پارک ملی گلستان که در ۳۰۹ منطقه تحت مدیریت سازمان محیط زیست واقع است یکی از مهم ترین چالش های آن وقوع حریق است که برای حل این مشکل نیز سپاه وارد شده و با تشکیل قرارگاه داخلی و سناریونویسی و حضور میدانی هنگام حریق با هدف پیشگیری و مقابله به کمک ما آمد.
مدیرکل محیط زیست گلستان با اشاره به این که طی سالهای اخیر از ظرفیت نیروهای بسیج در قالب دیده بان آتش استفاده می نماییم، بیان کرد: گردوغبار یکی دیگر از چالش های گلستان است که بر رضایتمندی، زندگی و معیشت مردم، حوزه کشاورزی و باغبانی تأثیر دارد.
کنعانی با تکیه بر این که زنگ خطر گردوغبار در استان گلستان به صدا در آمده است، تصریح کرد: اگر امروز نسبت به کنترل ریزگرد اهتمام جدی نداشته باشیم مانند آب تبدیل به بحران می شود.
وی متذکر شد: تکالیف دستگاهها در زمینه ریزگرد مشخص است اما همیشه با یک حلقه مفقوده به نام هیئت های اندیشه ورز مواجه بودیم که با راهبری بسیج، هیئت اندیشه ورز با اعضای کاملاً علمی و تخصصی برای پیشگیری و مقابله با پدیده های محیط زیست همچون ریزگرد تشکیل شد.
مدیرکل محیط زیست گلستان اظهار داشت: اعضای هیئت اندیشه ورز بسیج برای کنترل پدیده گردوغبار کاملاً علمی و اجرائی هستند و اساتید تراز اول و کارشناسان متخصص دستگاه های اجرائی با نگاه بسیجی و حل مسئله به موضوع ریزگرد ورود پیدا کردند.
کنعانی با اشاره به این که سازمان محیط زیست به عنوان دبیرخانه پدیده گردوغبار، مطالعات لازم برای منشأیابی داخلی و خارجی این پدیده را انجام داد، اشاره کرد: در استان گلستان هیئت اندیشه ورز نظارت بر انجام مطالعه و صحت سنجی آنرا برعهده گرفت.
به گفته وی، ۱۰ درصد محدوده استان گلستان منشأ گردوغبار و فرسایش بادی است، برمبنای مطالعات منشأیابی خارجی، کشورهای واقع شده در شمال شرقی ایران منشأ خارجی گردوغبار هستند و بیشترین تمرکز آن نیز در صحرای قره قوم است.
مدیرکل محیط زیست گلستان با اعلان اینکه ۵۴ برابر محدوده استان گلستان منشأ خارجی گردوغبار داریم، اظهار داشت: برای مدیریت منشأ داخلی گردوغبار اقدامات لازم در حال انجام می باشد و هیئت اندیشه ورز به عنوان بازوی فکری و اجرائی در کنار دستگاه های اجرائیست اما برای کنترل منشأ خارجی، گلستان نمی تواند اقدامی انجام دهد و باید اقدام مشترک بین ما و کشورهای واقع در شمال شرق برای مدیریت منشأ خارجی گردوغبار اتفاق بیفتد.
کنعانی با اعلان اینکه استانهای سمنان و خراسان شمالی نیز برای گلستان منشأ خارجی گردوغبار محسوب می شوند، اشاره کرد: یکی دیگر از علل بروز پدیده گردوغبار در گلستان خشک شدن تالاب گمیشان است، سه هزار هکتار از اراضی در گمیشان شدت غبارخیزی زیادی دارد و بر طبق اولویت اقدامات، منابع و توان خودرا در این منطقه قرار دادیم. بیشتر بخوانید: وزش باد شدید و گرد و خاک در ۸ استان روزهای لرزان خوی؛ ثبت ۶۶ پس لرزه طی ۲۶ ساعت
۲۳۳۲۳۶


منبع:

1401/11/11
09:47:45
0.0 / 5
227
تگهای خبر: آب , خدمات , دستگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین