مهاجرت امید و رویا به سیبری، عکس

مهاجرت امید و رویا به سیبری، عکس به گزارش خشکشوئی آنلاین، تسنیم نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران از پایان زمستان گذرانی امید و رویا در تالاب بین المللی فریدونکنار آگاهی داد و اظهار داشت: درنای امید بعد از 130 روز و درنای رویا بعد از 34 روز زمستان گذرانی، تالاب فریدونکنار را به مقصد سیبری ترک کردند.عطاالله کاویان اظهار داشت: بامداد امروز یکشنبه چهاردهم اسفندماه، درناهای امید و رویا به اتفاق هم و بصورت مشترک تالاب بین المللی فریدونکنار را به قصد مهاجرت به سمت سیبری ترک کردند.
وی با یادآوری این که درنای امید در ۵ آبان ماه امسال وارد تالاب فریدونکنار شده بود، اضافه کرد: این پرنده، امروز ۱۴ اسفند یعنی بعد از ۱۳۰ روز زمستان گذرانی تالاب را ترک کرده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: درنای امید سال قبل در ۷ آبان ماه وارد تالاب فریدونکنار شد و ۱۷ اسفندماه معادل ۱۳۱ روز در تالاب فریدونکنار زمستان گذرانی کرده بود. درنای رویا در ۶ بهمن ماه ۱۴۰۱ به تالاب فریدونکنار انتقال یافت و بعد از ۵ روز اقامت در سازه موقت، در ۱۱ بهمن ماه رهاسازی شد.
وی بیان کرد: "رویا" در طول این مدت کاملاً بصورت هماهنگ و مشترک با درنای امید بود و هدف سازمان حفاظت محیط زیست و تمام کوشش های همکارانمان در اداره کل حفاظت محیط زیست استان مازندران نیز این بوده که پروژه انتقال رویا را به شکلی مدیریت نماییم که از ورود تا نگهداری و ایجاد شرایط مناسب برای زمستان گذرانی برای او مهیا شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: هدف نهایی این بود که مهاجرت آنها بصورت مشترک اتفاق بیفتد، پس از این بابت شکرگزار خدای متعال هستیم و امیدواریم بازگشت مجدد آنها را نیز شاهد باشیم تا این رویداد مهم محیط زیستی موفقیت مضاعفی داشته باشد.

وی بیان کرد: پایش های انجام شده توسط محیط بانان نشان میدهد که مسیرهای پروازی رویا در مجموعه تالاب فریدونکنار، ازباران، سرخرود و شهر محمودآباد بوده است.
کاویان با بیان این که گشت و پایش ها در طول مسیر پروازی این دو پرنده ادامه دارد، از هماهنگی با محیط زیست در استانهای گیلان و اردبیل و سپس با کشورهای آذربایجان، قزاقستان و روسیه بوسیله ارتباطات بین المللی برای رصد این دو همسفر خبرداد.
وی با قدردانی از مردم مازندران در میزبانی شایسته از "رویا و امید" اظهار داشت: به این جهت که رویا یک گونه پرورشی بوده و ممکنست در طول مسیر پروازی به اتفاق امید در مناطق تالابی توقف داشته باشد پس از نزدیک شدن به این پرنده ها به قصد عکس برداری، شکار و یا تیراندازی خودداری شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران بیان کرد: هرگونه حرکتی که برخلاف قواعد محیط زیستی در ارتباط با درناهای سیبری در توقفگاه های احتمالی دیده شد، مردم عزیز بلافاصله به نزدیک ترین اداره یا واحد محیط بانی شهرستان اطلاع رسانی کنند تا در تکمیل پرونده با توجه به این که برنامه مدونی داریم، اقدامات لازم صورت بگیرد.
"رویا" درنای ماده که در امتداد حفظ مسیر پروازی در گله غربی درناهای سیبری از ۶ بهمن امسال توسط مرکز تکثیر و نگهداری درنا در بلژیک بوسیله قطر وارد ایران و سپس تالاب بین المللی فریدونکنار شده بود، امروز بعد از ۳۴ روز زمستان گذارنی، به اتفاق "امید" برای بازگشت در فصلی دیگر، با تالاب فریدونکنار خداحافظی کرد. بیشتر بخوانید: منتظر مهاجرت قریب الوقوع «امید» و «رویا» باشیم/ عکس هم قدم شدن «امید» و «رویا» کنار یکدیگر/ عکس
۲۳۳۲۳۶


منبع:

1401/12/15
13:04:17
0.0 / 5
157
تگهای خبر: آب , باران , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین