گیسو میهمان جدید پارک ملی توران شد

گیسو میهمان جدید پارک ملی توران شد خشکشوئی آنلاین: رییس پارک ملی توران از اضافه شدن یک قلاده یوز پلنگ آسیایی به جمعیت یوزپلنگ های ساکن در مرکز تکثیر در اسارت پارک ملی توران آگاهی داد.به گزارش خشکشوئی آنلاین، رییس پارک ملی توران از اضافه شدن یک قلاده یوز پلنگ آسیایی به جمعیت یوزپلنگ های ساکن در مرکز تکثیر در اسارت پارک ملی توران آگاهی داد و اظهار داشت: این توله یوز به نام "گیسو" نامگذاری شد.

علی اکبر قربانلو در گفت و گو با تسنیم در میامی، گفت: در ایام پایانی خردادماه امسال اطلاع یافتیم یک قلاده توله یوز در منطقه کلاته ملای فرومد بدون حضور مادر خود مشاهده شده است.

وی اظهار داشت: بعد از اعزام به منطقه و انجام بررسی لازم متوجه شدیم این یوز به دلیلهای نامعلومی مادر خودرا از دست داده است.

رئیس پارک ملی توران افزود: بعد از اتراق پنج روزه در محل پیدا شدن این توله یوز و رصد وضعیت به جهت اینکه از سرنوشت مادرش اطلاع کسب نماییم و این که آیا توسط سگ های گله از بین رفته است یا عوامل محیطی نتیجه خاصی حاصل نشد.

قربانلو اشاره کرد: بعد از پرس وجوی محلی هیچ ردی از چرای دام یافت نشده و یقین پیدا شد که مادر یوز نابالغ یا توسط شکارچیان انسان یا شکارچیان حیوان مانند پلنگ یا گرگ از بین رفته است، بعد از کسب صدور در خصوص زنده گیری حیوان اقدامات اولیه صورت گرفت.

رئیس پارک ملی توران با اشاره به این که یوز نابالغ به شدت ضعیف شده بود و قدرت شکار هم نداشت و باید زودتر وارد عمل می شدیم، اضافه کرد: ابتدا قصد داشتیم از روش بیهوشی با دارت استفاده نمائیم، ولی حیوان اجازه نزدیک شدن نمی داد.

وی عنوان کرد: بعد از روش کار گذاشتن تله الکترونیکی و قرار دادن طعمه زنده، مانند خرگوش درون تله استفاده کردیم و درساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه شامگاه بیست و هفتم خردادماه امسال موفق به زنده گیری این حیوان شدیم و بعد از انتقال به سایت پرورش یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران توسط کارشناسان مورد اعتماد سازمان حفاظت محیط زیست بررسی و مشخص شد که این توله یوزپلنگ آسیایی با هیچ یک از یوزپلنگ های شناسنامه دار مطابقت ندارد.

قربانلو در ادامه اظهار داشت: این یوزپلنگ نابالغ به عنوان یوز جدید ثبت گردید و "گیسو" نام گرفت.

رئیس پارک ملی توران در پاسخ به پرسش خبرنگار در خصوص وضعیت سلامتی یوزپلنگ های پارک ملی توران و تعداد اینگونه باارزش حیات وحش، بیان کرد: جدیداً مبادرت به کارگزاری ۶۰ عدد دوربین تله ای جدید و پیشرفته در نقاط مختلف پارک کرده ایم و درحال پایش عکس ها و فیلم های به دست آمده از این دوربین ها هستیم که تا امروز هنوز یوزپلنگ جدید با توله جدید دیده نشده است.

قربانلو با اشاره به رصدهای میدانی مستمر در منطقه توران برای تخمین جمعیت یوزپلنگ آسیایی، اظهار داشت: بااینکه نمی توان بصورت دقیق اظهارنظر کرد، اما نظر شخصی من این است که هم اکنون ۳۰ قلاده یوزپلنگ درپاک ملی توران زندگی می کنند، که آمار آن به زودی بصورت رسمی اعلام می شود.

وی همین طور از اختصاص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار جدید برای ایمن سازی جاده میامی-عباس آباد آگاهی داد و اضافه کرد: به زودی با همکاری وزارت راه و شهرسازی ایمن سازی باقی مسیر نیز انجام خواهد داشت.

رئیس پارک ملی توران اشاره کرد: با تلاش همه همکاران و گروههای زیست محیطی و پایش شبانه روزی منطقه خوشبختانه در سال ۱۴۰۳ تا حالا هیچ تلفاتی از یوزپلنگ ها نداشتیم و یوزپلنگ های پارک ملی توران در وضعیت سلامت کامل به سر می برند.منبع:

1403/04/15
18:35:24
0.0 / 5
74
تگهای خبر: آب , سایت , سلامت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین