الاخبار: نفوذ سعودی ها در لبنان از بین رفته است

الاخبار: نفوذ سعودی ها در لبنان از بین رفته است خشكشوئی آنلاین: خبرگزاری صدا و سیما نوشت: میزان تاثیر گذاری رژیم سعودی در كشور كوچكی مثل لبنان، در دوره پیش از آنچه رفتار دیوانه وار اخیر سعودی نامیده می گردد بسیار بهتر از دوره بعد از بحران سعد الحریری بود.روزنامه الاخبار در ادامه نوشت: سعودی ها می خواستند در لبنان ابتكار عمل را در اختیار بگیرند و به همین علت نخست وزیر این كشور را كه عنصر خودشان بود، ربودند و اكنون نشسته اند و شاهد از دست دادن بخش عظیمی از نفوذشان در لبنان هستند كه در چندین دهه با سرمایه هنگفتی ایجاد كرده بودند. سعودی ها به این شكل متحدان خویش را از دست دادند. اكنون دیگر نه روحانیون اهل سنت و نه نهادها و نه حزب القوات اللبنانیه و حتی اشرف ریفی وزیر سابق و خالد الضاهر نماینده مجلس لبنان و برخی نمایندگان عشایر عربی نیز دیگر برای سعودی ها نمانده اند.
متحدان طبیعی سعودی در لبنان درباره علل این اقدام سعودی علیه سعد الحریری دچار سردرگمی شده اند.
این روزنامه در بخش دیگری نوشت رفیق الحریری نخست وزیر اسبق لبنان با شخصیت و نقشی كه ایفا كرد توانست اوج توجه سعودی را به لبنان جلب كند كه این اقدام به سرمایه گذاری های دراز مدت در این كشور منجر شد. هیچ كس تصور نمی كرد روزی نیروهای امنیتی لبنان برای حفاظت از ساختمان سفارت سعودی در بیروت از بیم حمله تظاهركنندگان وابسته به حزب المستقبل در اطراف این ساختمان مستقر شوند.
گفته می شود سعودی ها در بازنگری بحران اخیر، ثامر السبهان وزیر امور خلیج [فارس] را بعنوان بخشی از عامل شكست سنگین خود در لبنان شناسائی كردند زیرا طرح بازداشت حریری و وادار كردن وی به استعفا را او چیده بود.
گفته می شود دربار سعودی نزار العلولا را مامور رسیدگی به پرونده لبنان كرده است. هدف از انتصاب مشاور جدید در این زمینه به معنای وجود طرح تازه ای برای لبنان نیست بلكه وی مقرر است اوضاع را تحت كنترل داشته باشد تا سعودی ها راهبرد تازه ای درباره لبنان تدوین كنند تا شاید بتوانند نفوذ از دست رفته خویش را بازیابند.
49311


1396/10/07
20:39:23
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین