در چهارمین جشنواره جایزه تهران بررسی شد؛

از طهران قدیم تا تهران امروز چه قدر فاصله است؟

از طهران قدیم تا تهران امروز چه قدر فاصله است؟ خشكشوئی آنلاین: «وقتی می خواستند خیابان لاله زار را تولید كنند، پزشك معالج ناصرالدین شاه مخالفت كرد كه آب و هوای تهران آلوده می شود، بیماران را برای علاج به تهران می فرستادند تا به واسطه ی اب و هوای ان زمانِ تهران، زودتر معالجه شوند، اما حالا چه ؟»


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، در چهارمین جشنواره جایزه تهران كه شب گذشته چهارشنبه 13 دی در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران مهمترین مساله ی مربوط به جشنواره «جایزه تهران» را آب و بحران آب تهران دانست و اظهار داشت: توجه به شهر یك جنبه سخت افزاری و یك جنبه انسانی دارد. حیات انسان وابسته به طبیعت، آب و خاك و هواست، آلودگی هوا را زیاد مدنظر قرار می دهیم اما هنوز كسی به آلودگی آب فكر نكرده است. اینكه مسئله آب دسترسی بر كیفیت و كمیت آن در حد نیاز مورد توجه قرار گیرد و عدم امنیت شهر را دچار چالش هایی می كند كه توجه به آنها ضروری است.

او با بیان این كه تهران در شكل گیری خود به نكات فراوانی اهمیت می داد، اضافه كرد: تهران طهماسبی را طوری ساخته بودند كه اگر روزی محاصره شد، بتوان تا سال های سال به منابع آبی آن دسترسی داشت. اما این نكته را در دوره «آغا محمد خان قاجار» دشمنان فهمیدند و توانستند با بستن راهِ آب ها سبب سقوط تهران شوند.

وی ادامه داد: واقعیت این است كه آب تهران اكنون در شرایطی قرار دارد كه هیچ گاه نمی توان آن را به گذشته برگرداند. در گذشته ۲۶ قنات از جبهه های شمالی برای تامین آب تهران تعریف شده بود. برای انتقال آب به نقاط مختلف هم سطل هایی نشان دار وجود داشت كه هر كدام با یك ریال به فروش می رفت. بعدها در حدود سال ۱۳۳۰ لوله كشی آب تهران با عنایت به جمعیت ۹۰۰ هزار نفری آن مورد توجه قرار گرفت. اولین تاسیسات این لوله كشی بسیار قابل توجه است ما حتی می توانیم موزه آب را در آن نقطه تولید نماییم.

او با اشاره به كتاب خاطرات "كولاك" كه درباره ی تهرانِ قدیم نوشته است، ادامه داد: در آن زمان حتی اگر كسی قصد انجام عمل جراحی داشت، آن را به خاطر آب و هوای تهران به این شهر می آوردند. اما وقتی می خواستند لاله زار را تولید كنند، پزشك معالج ناصرالدین شاه مخالفت كرد كه آب و هوای تهران كثیف می گردد. از سال ۴۲ به بعد سدهای كرج، لتیان و طالقان تولید می گردد و مجوز چاه های عمیق داده می گردد. اكنون صدها چاه عمیق در تهران داریم كه میزان برداشت آب از آنها قابل مقایسه با گذشته نیست.

وی در ادامه با اشاره به میزان برداشت سالانه آب از چاه ها و سدهای تهران اظهار داشت: استفاده از این منابع به جز اینكه سطح آب های زیرزمینی را كم كند، از جانب دیگر خطر ناشی از فعال شدن گسل های زلزله را بالا می برد. این شرایط آب و خاك تهران را هم در معرض صدمه قرار داده است. چشمه های قدیمی تا حدودی دیگر قابل استفاده نیستند. اكنون در قنات های تهران فقط آلودگی وجود دارد در حالی كه در گذشته گاهی این قنات ها ماهی هم داشتند.

مسجدجامعی با اشاره به هشداری كه در شورای سوم شهر تهران در مورد كیفیت آب داده است، اظهار داشت: بر طرف كردن این مشكلات توجه همه را می طلبد. وضعیت آب تهران از نظر كمی و كیفی در معرض صدمه جدی است و باید به آن توجه كرد. اگر می توانستیم این مشكلات را كه به نظر حتی به چشم هم نمی آیند، برطرف نماییم، خسارت ها به مردم تهران تا ۹۰ درصد كاسته می شود.

وی ادامه داد: بهتر است كسانی كه در سال های آینده درباره موارد مربوط به تهران تحقیق می كنند، به مسائل و مشكلات این شهر هم بپردازند. باید فعالیت ها را بررسی كرد و آنها را در معرض دید عموم قرار داد.

وسعت موضوعاتِ «تهران قدیم» بحث های مطالعاتی تهران را افزایش می دهد

مهرشاد كاظمی - مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران- نیز در این مراسم اظهار داشت: جشنواره جایزه تهران نهالی نورسته است كه امروز چهارمین سال شكوفایی خودر ا بعنوان رویدادی فرهنگی و ادبی در ذهن ها به خصوص علاقه مندان به تهران پژوهی سپری می كنند. میزان استقبال پیشكسوتان از این جشنواره به اعتبار چهار ساله آن اضافه می كند ورسالتی سنگین تر را بر عهده ما می گذارد.

او با اشاره به وسعت و همه گیر بودن مبحث و اهمیت یافتن بحث های مطالعات تهران از سال های گذشته بیان كرد: نیاز به تنش مضاعف داشته ایم تا عرصه ای جدید در كشور گشوده شود و از تجربیات پژوهشگران استفاده نماییم. این جشنواره از سال ۹۲ كار خویش را آغاز كرد و تا امروز ادامه دارد.

دبیر جشنواره جایزه تهران از مهمترین اهداف جشنواره را پاسداشت مفاخر فرهنگی و هنری، تجلیل از بزرگان و مشاهیر، تولید نشاط علمی – پژوهشی با موضوعات فرهنگی، تاریخی، اجتماعی در جهت گسترش دانش و تولید بستری برای رهروان این راه دانست و اضافه كرد: حركت علمی- پژوهشی حال خاصی را می طلبد و ذوقی سرشار كه توانسته ایم از آن بهره مند باشیم.

كاظمی با تاكید بر اینكه در چهارمین جشنواره جایزه تهران جلسات متعددی برای تدوین ارزشیابی و آثار شكل گرفت، بیان كرد: بنابراین برای تقویت حركت رو به رشد پژوهش در فرآیند داوری و ارزیابی آثار نسبت به جشنواره های پیشین تغییراتی بوجود آمد. امسال در بخش ویژه جشنواره ارزیابی رویدادهای مهم تهران در یك سال قبل هم قرار گرفت كه می توان به دو رویداد مهم حادثه پلاسكو و واقعه تروریستی مجلس در ۱۷ خرداد اشاره نمود.

او افزود: بنابراین در بخش ویژه قصد داریم از كسانی كه نقش كارآمد در پوشش این وقایع داشتند، قدردانی نماییم. چون یادآور ایثارگری، رشادت و همت دوران دفاع مقدس و باز تعریف آن در جامعه و نسل كنونی كشور است.

هنوز می توانیم بافت های تاریخی را حفظ كنیم

ناصر تكمیل همایون، پژوهشگر تهران قدیم هم در سخنانی اظهار نمود: تهران یعنی "مسجدجامعی". یعنی شخصیتی كه در بهبود وضعیت تهران كوشیده از آب و هوا گرفته تا سختی و نابسامانی و زشتی های این شهر.

او در ادامه با بیان خاطراتی متفاوت از تهران قدیم اظهار نمود: امروز می توانیم در نقاطی مانند "اودلاجان" و "سنگلج" بافت های شهری را حفظ نماییم و تكنولوژی امروزی به گسترش خود ادامه دهد. تهران دوره اول قاجار دارالملك قاجار بود و دوره ناصرالدین شاه تهران دارالخلافه ناصری، تا دوره مشروطیت كه این شهر پایتخت و مركز فرهنگی – اجتماعی و سیاسی تهران شد.

او ادامه داد: اكنون صاحبان اصلی تهران مردم هستند و از بهترین نمایندگانِ مردم هم "احمد مسجدجامعی" است.
1396/10/14
20:15:25
5.0 / 5
4845
تگهای خبر: آب , آلودگی , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین