روسیه به كردهای سوریه درباره حمله تركیه اخطار داده بود، لاوروف: آمریكا مقصر است، عكس

روسیه به كردهای سوریه درباره حمله تركیه اخطار داده بود، لاوروف: آمریكا مقصر است، عكس خشكشوئی آنلاین: سه تن از مقامات كرد سوریه فاش كردند، ارتش روسیه به آنها پیشنهاد داده بودند تا به منظور جلوگیری از حمله نظامی تركیه، كنترل منطقه عفرین در شمال غرب سوریه كه تحت كنترل كردهاست را به دولت دمشق واگذار كنند.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، در آخرین تحولات شمال سوریه و حملات تركیه به همراهی ارتش آزاد به كردهای سوری، خبرها از آن حكایت می كند كه كردهای سوریه در جریان این حمله بوده اند به نحوی كه روسیه دو راه به آنها پیشنهاد داده است. یا دمشق را انتخاب می كنید یا جنگ با تركیه!


پیرو این خبر خبرگزاری ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داد: تركیه به تازگی برای كنترل بر منطقه عفرین در شمال غرب سوریه كه تحت كنترل یگان های مدافع خلق كرد است، دست به یك عملیات نظامی در خاك سوریه زده است. آنكارا یگان های مدافع خلق را شاخه ای از حزب كارگران كردستان تركیه موسوم به پ. ك. ك می داند.

بادران سیا كرد، یكی از مشاوران هیات اداره مناطق كردنشین شمال سوریه كه به شكل مداوم با مقامات آمریكایی و روس دیدار می كند، اظهار داشت: مقامات روسیه به فرماندهان یگان های مدافع خلق پیشنهاد داده بودند تا به منظور جلوگیری از حمله تركیه كنترل منطقه عفرین را به دولت دمشق واگذار كنند.

یكی دیگر از مقامات ارشد كرد در شمال سوریه به شبكه تلویزیون "كردیش استرك" اظهار داشت: چند روز پیش از حمله تركیه به منطقه عفرین دو نشست برگزار گردید كه در جریان آن مقامات روسیه از یگان های مدافع خلق خواستند تا با محول كردن كنترل عفرین به دولت دمشق در این جریان همكاری كنند.

الهام احمد، یكی دیگر از مقامات كرد سوریه مسكو را مسئول حمله به منطقه عفرین دانست و اظهار داشت: روس ها به كردها دو اخطار دادند یكی اینكه كنترل منطقه عفرین را به دولت دمشق واگذار كنند و یا اینكه با حمله تركیه روبه رو شوند.

عفرین منطقه ای است كه توسط نیروهای دولت دمشق و شورشیان تحت حمایت تركیه محاصره شده است. این منطقه در شمال و غرب هم با تركیه هم مرز است.

تمامی این مقامات گفتند كه یگان های مدافع خلق این پیشنهاد را رد كرده و متعهد شدند تا در برابر حمله تركیه مقاومت كنند.

سیا كرد كه هفته گذشته با مقامات آمریكایی دیدار داشت، اظهار داشت: آمریكایی ها با درخواست از آنكارا كوشیده اند تا مانع این حمله شوند اما تركیه تصمیم گرفت این حمله را انجام دهد.

این در حالی است كه مقامات روسیه هنوز در این رابطه هیچ اظهارنظری نكرده اند.


آمریكا از تركیه درخواست كرده تا خویشتن داری پیشه كرده و اطمینان دهد كه حمله نظامی اش به منطقه عفرین از نظر زمانی و وسعت محدود است.

هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریكا روز یكشنبه در بیانیه ای از تركیه خواست تا با وسواس زیاد از تلفات غیرنظامی جلوگیری كند.

وی اظهار داشت: واشنگتن از تمامی طرفین می خواهد تا تمركز خویش را بر هدف اصلی یعنی شكست گروه تروریستی داعش معطوف نگه دارند.

حمایت آمریكا از نیروهای كرد سوری كه تركیه آنها را تروریست می داند سبب تولید تفرقه و اختلاف میان این دو متحد ناتو شده است. یگان های مدافع خلق اصلی ترین متحد آمریكا در مبارزه با داعش در سوریه هستند.

حمله نظامی تركیه به منطقه عفرین روز شنبه و در بحبوحه نگرانی ها نسبت به تصمیم آمریكا برای تشكیل یك نیروی امنیت مرزی 30 هزار نفری در مرز سوریه با تركیه صورت گرفت.

هدر نائورت در ادامه این بیانیه اظهار داشت: آمریكا به پشتیبانی از نگرانی های امنیتی تركیه ادامه می دهد اما ما به شدت نسبت به وضعیت شمال غرب سوریه بخصوص درد و رنجی كه غیرنظامیان بی گناه متحمل هستند، نگران هستیم.

لاوروف: اقدامات یكجانبه آمریكا در سوریه، تركیه را خشمگین كرده است
در همین حال وزیر خارجه روسیه تاكید كرد كه اقدامات یكجانبه آمریكا در سوریه باعث خشم تركیه شده است.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با روزنامه كومرسانت اظهار داشت: خیلی از كارشناسان سیاسی از ما درباره دلیل نگرانیمان نسبت به مشكل احتمالی در توافق با برنامه هسته ای ایران به علت مواضع آمریكا می پرسند. می گویند بگذاریم آمریكا عدم توانایی اش در عمل به معاهداتی كه امضا كرده و نقش ویرانگر خود در روند صلح چه در ایران چه سوریه را ثابت كند. آمریكا اكنون اقدامات یكجانبه ای را اتخاذ نموده است كه به خشم شدید تركیه منجر گردیده است.
سازمان فتو در كنار یگان های مدافع خلق است

در همین حال با گذشت چند روز از آغاز عملیات "شاخه زیتون" تركیه در عفرین، خبرگزاری رسمی و دولتی این كشور در گزارشی با اشاره به انتقاد بعضی از اعضای سازمان فتو (وابسته به فتح الله گولن) در شبكه های اجتماعی از عملیات نظامی تركیه در شمال سوریه اعلام نمود: سازمان فتو در كنار یگان های مدافع خلق (كردها) است.

ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی وابسته به دولت آنكارا گزارش كرده است، بعضی از چهره های سرشناس سازمان فتو (وابسته به فتح الله گولن) كه به خارج از تركیه فرار كرده اند، در طول چند روز گذشته با سوءاستفاده از وضع موجود با استفاده از شبكه های اجتماعی از عملیات نظامی تركیه در شمال سوریه انتقاد كرده اند.

یكی از این افراد عبدالله بوزكوت، نماینده پیشین آنكارا در روزنامه زمان است كه به افترا وابستگی به فتح الله گولن توسط نیروهای امنیتی بسته شده است. وی در یكی از شبكه های اجتماعی اعلام نمود: این عملیات سبب افزایش اختلافات مذهبی و قومی در كشور می گردد.

همچنین عمره اوسلو، یكی از چهره های اصلی سازمان فتو اعلام نمود: این عملیات سبب تولید اختلاف میان مسلمانان و تفرقه افكنی در شهرهای كردتبار خواهد شد.

همچنین بولنت كنس، سردبیر پیشین روزنامه زمان در یك وب سایت وابسته به سازمان فتو اعلام نمود: تركیه از یك سو كردها را در تركیه به حاشیه می راند و از جانب دیگر با وجود روابطش با ناتو و متحدان غربی اش با مسكو همكاری می كند.مك گورك: به امنیت تركیه اهمیت می دهیم، اما عملیات ضد داعش اولویت ماست

پیرو بازتاب گسترده حملات تركیه به شمال سوریه، نماینده رئیس جمهوری آمریكا در ائتلاف ضد داعش هم به این هجوم نظامی تركیه واكنش نشان داد و تصریح كرد كه عملیات مبارزه با داعش هنوز تمام نشده و عملیات ضد آن همچنان اولویت ماست.

برت مك گورك، فرستاده رئیس جمهوری آمریكا در ائتلاف ضد داعش در مصاحبه ای با شبكه خبری اسكای نیوز عربی با تاكید بر اینكه عملیات مبارزه با داعش هنوز تمام نشده است، از همه طرف های هم پیمان خواست بر مساله مبارزه با داعش متمركز شده و از تلاش های پراكنده در درگیری های جانبی خودداری كنند.

مك گورك تصریح كرد: وضعیت در شمال شرق سوریه بسیار پیچیده است چراكه ائتلاف حضور مستقیمی در آنجا ندارد.


فرستاده رئیس جمهوری آمریكا با اشاره به اینكه ائتلاف ضد داعش بارها اعلام نموده كه عملیات ضد داعش هنوز آخر نیافته است، تصریح كرد: وضعیت جدیدی كه هم اكنون در اطراف عفرین برقرار است چالش های متعددی را بوجود می آورد.

وی اضافه كرد: بدترین اقدامی كه می گردد در شرایط فعلی انجام داد، تولید پراكندگی در عملیات بزرگ ضد داعش در سوریه است.

مك گورك در انتها اظهار داشت: ما با همه طرف ها برای حفظ موضعگیری و ممانعت از بالا گرفتن تنش ها رایزنی كردیم، من اطمینان می دهم ما به امنیت هم پیمان مان، تركیه توجه داریم اما تاكید می كنم كه عملیات ضد داعش همچنان اولویت ماست.حمایت ائتلاف مخالفان سوری از تجاوز نظامی تركیه به شهر «عفرین»
در همین حال ائتلاف ملی نیروهای مخالف سوری با صدور بیانیه ای از تجاوز نظامی تركیه به شهر عفرین واقع در شمال سوریه حمایت كرد.

مهر به نقل از روسیا الیوم گزارش داد: در بیانیه صادره از جانب ائتلاف ملی نیروهای مخالف سوری آمده است كه این ائتلاف از عملیاتی كه با مشاركت گروه موسوم به «ارتش ملی سوریه» اجرا می گردد حمایت می كند. ارتش ملی سوریه در برگیرنده گروه های مخالف سوری است.

ائتلاف مخالفان سوری در این بیانیه مدعی شد: این عملیات با هدف آزادسازی تعدادی از شهرها و مناطق موجود در شمال سوریه از دست گروه های تروریستی با هماهنگی كشور تركیه و حمایت هوایی آن صورت می گیرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: ائتلاف ملی مخالفان پیشتر از گروه های تروریستی همچون كارگران كردستان تركیه (پ. ك. ك) خواسته بود كه نیروهای خویش را از سوریه خارج كرده و دیگر از سوری ها بعنوان هیزم جنگ خود استفاده نكنند، اما طی سالهای گذشته تروریسم به شمال سوریه و شرق آن كشیده شده و از حضور تشكیلات تروریستی داعش در این منطقه بهره برده است. گروه هایی كه مخالف خیزش مردم سوریه هستند باید خطرشان از سوریه و منطقه دفع شود.

این در حالی است كه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در واكنش به این تجاوز نظامی اظهار داشت: تجاوز ددمنشانه تركیه به شهر عفرین سوریه جدای از سیاست رژیم تركیه از روز نخست بحران سوریه كه بر مبنای پشتیبانی از تروریسم و گروه های مختلف تروریستی استوار بوده است، نیست.

گفتنی است كه ستاد مشترك ارتش تركیه روز شنبه به دنبال اعلام آغاز عملیات زمینی در عفرین توسط رئیس جمهوری این كشور در بیانیه ای اعلام نموده بود: عملیات عفرین تحت عنوان «شاخه زیتون» شروع شده است.


توپخانه های تركیه منازل غیرنظامیان در حومه حلب را هدف قرار دادند

همچنین منابع رسانه ای اعلام نمودند كه منازل غیرنظامیان سوری در حومه شمالی حلب هدف حملات توپخانه ها و تانك های ارتش تركیه قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه لبنانی العهد، اقدامات خصمانه تركیه در خاك سوریه همچنان ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، توپخانه ها و تانك های ارتش تركیه منازل غیرنظامیان در حومه شمالی حلب را هدف قرار دادند.

طبق اعلام منابع رسانه ای، منازل غیرنظامیان در روستای «قسطل جندو» و دیگر روستاهای نزدیك آن از جانب تركیه هدف قرار گرفته اند.

این در حالی است كه عملیات متجاوزانه «شاخه زیتون» تركیه در شمال سوریه تابحال بیش از ۱۰ كشته از غیرنظامیان برجای گذاشته است.

مشاور سیاسی بشار اسد: تجاوز تركیه به عفرین با حمایت آمریكا انجام شد
در همین حال ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) گزارش داد: بثینه شعبان یكشنبه شب در دیدار با هیاتی از وزارت خارجه چین اضافه كرد: تجاوز تركیه تكمیل كننده تصمیم آمریكا برای تشكیل نیروهای غیر قانونی در مرزهای سوریه است.
وی ادامه داد: هدف آمریكا از این اقدامات، طولانی كردن زمان جنگ و بستن مسیر حل و فصل سیاسی بحران و سركوب پایداری سوریه است.
مشاور سیاسی و رسانه ای رئیس جمهوری سوریه اظهار داشت: تصمیم آمریكا برای تشكیل گروه های مسلح متشكل از 30 هزار مزدور برای استقرار در مناطق مرزی سوریه با عراق و تركیه محكوم است و با هدف قطع ارتباط میان سوریه، عراق و تولید مكانی امن برای مخالفان انجام می گردد.
وی خاطرنشان كرد: این گروه ها غیرقانونی و اشغالگرند زیرا بدون موافقت سوریه درخاك كشور حضور دارند.
شعبان اظهار داشت: سوریه با تمام اقدامات تجزیه طلبانه مخالف بوده و هدفش تولید حل و فصل فراگیر است تا بتواند منافع ملت خویش را تامین كند.
شعبان اضافه كرد: حكومت سوریه خواهان نقش آفرینی كشورهای دوست مانند چین، روسیه و ایران در مرحله بازسازی كشور است و به نبرد خود با تروریست ها تا زمان نابودی تمامی آنان و بازگرداندن زندگی طبیعی و امنیت و ثبات به تمام مناطق سوریه ادامه می دهد.

معاون مدیر كل بخش غرب آسیا و شمال آفریقای وزارت خارجه چین هم بر آمادگی كشورش برای همكاری با سوریه در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و راهبردی بخصوص در مرحله بازسازی تصریح كرد.
'فونگ بیائو' اظهار داشت: چین در جنگ با تروریسم دركنار سوریه است و از حاكمیت، استقلال و تمامیت ارضی مخالفت با هرتلاشی برای تقسیم این كشور دفاع می كند.
وی از علاقه مندی چین به شركت فعال در كنفرانس گفت و گوهای سوری – سوری در شهر سوچی روسیه خبرداد.
تصاویر از الجزیره انگلیسی
49310

1396/11/02
13:47:57
5.0 / 5
4542
تگهای خبر: اتو , بازسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین