چرا این سفر مهم است؟

چرا این سفر مهم است؟ خشكشوئی آنلاین چرا این سفر مهم است؟


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، سفر 'محمدجواد ظریف' به پاكستان به همراهی جمعی از مسئولان عالیرتبه اقتصادی و هیات 30 نفره فعالان اقتصادی به پاكستان، با عنایت به روند رو به گسترش مناسبات اقتصادی تهران و اسلام آباد گامی بلند در جهت تحقق هدف 5 میلیارد دلاری مبادلات تجاری ایران و پاكستان ارزیابی شده است. بر این اساس خبرگزاری ایرنا در گزارشی جامع از اهمیت سفر دكتر محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان به پاكستان می نویسد: 'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه كشورمان روز یكشنبه بیستم اسفندماه سفر سه روزه خویش را به پاكستان آغاز می كند.
فعالان سیاسی و اقتصادی و تحلیل گران سیاسی پاكستان انتظار دارند كه این سفر به شكوفا تر شدن مناسبات دو كشور در زمینه های همكاری منطقه ای و سیاسی و از همه مهم تر، همكاری اقتصادی منجر شود.
روابط جمهوری اسلامی ایران و پاكستان در تاریخ فرهنگ و مذهب و زبان مردم دو كشور ریشه دارد و با این ظرفیت های درخشان، وقت آن فرا رسیده كه روابط اقتصادی دو كشور هم با عنایت به شرایط مناسب آن متحول شود.
بازرگانان و فعالان اقتصادی دو كشور نظیر اعضای اتاق بازرگانی و صنایع اسلام آباد و دیگر اعضای اتاق های بازرگانی این كشور در سیالكوت و 'سیدعلیرضا رضوی' رییس شورای تجاری ایران و پاكستان بر این باورند كه بخش خصوصی می تواند برای توسعه روابط تجاری و بازرگانی فیمابین نقش موثری ایفا كند.
در زمان كنونی، حجم تبادلات تجاری بین تهران و اسلام اباد بسیار كمتر از ظرفیت های بالقوه موجود بین دو كشور است.
روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و پاكستان از تنوع بسیاری برخوردار می باشد كه مهم ترین آنها بخش انرژی، همكاری های زیرساختی، امور بانكی و مبادلات بازرگانی است.
به همین دلیل مسئولان عالیرتبه دو كشور طی سال های اخیر تصمیم گرفتند تا سطح روابط تجاری خویش را به 5 میلیارد دلار در سال بالا برند.
آمارها حاكی می باشد كه طی 10 ماه گذشته جمهوری اسلامی ایران 726 میلیون دلار به پاكستان صادرات داشته است و پاكستان هم 360 میلیون دلار كالا به ایران صادر كرده است.
بنابراین مجموع حجم تبادلات تجاری و بازرگانی فیمابین طی این مدت به یك میلیارد و 86 میلیون دلار افزایش یافته است.
همچنین بر مبنای آمارهای رسمی، میزان مبادلات تجاری ایران و پاكستان در 9 ماهه 96 با وجود محدودیت های بانكی و تجاری، افزایش حدود 50 درصدی را نشان داده است.
به گفته 'مراد نعمتی زرگران'رایزن بازرگانی كشورمان در پاكستان، طی 9 ماه سال جاری میزان صادرات كالا از ایران به پاكستان رشد هفت درصدی و میزان صادرات كالاهای پاكستان به ایران رشد 42 درصدی را نشان داده است.
بر اساس این آمار، میزان صادرات ایران به پاكستان در 9 ماه امسال، 634میلیون دلار و میزان صادرات پاكستان به ایران طی این مدت، 348 میلیون دلار می باشد.
محصولات ایران در زمینه های مختلف بخصوص لوازم ساختمانی، كاشی، سرامیك و سیمان مطرح شود.مواد غذایی بسته بندی یا كنسرو شده، انواع محصولات لبنی و گوشتی، انواع خشكبار، مواد شوینده و بهداشتی، نوشیدنی های مختلف، انواع میوه و ظروف و لوازم آشپزخانه تنها بخشی از كالاهای وارداتی قابل دسترس و پرطرفدار در فروشگاه های پاكستان است كه البته مشابه پاكستانی همه آنها با كیفیتی نسبتا پایین تر و با بسته بندی های نه چندان شكیل در بازارهای این كشور وجود دارد.
قرار است دكتر 'محمدجواد ظریف'وزیر امور خارجه ایران در راس هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی و با همراهی 30 فعال اقتصادی با هدف گسترش روابط تجاری و سیاسی بین دو كشور به اسلام آباد سفر كند.
به طور یقین این سفر می تواند در جهت گسترش و تقویت روابط فیمابین اقتصادی دو كشور در زمینه های مختلف و در جهت منافع دو كشور بخصوص انرژی برق و گاز مسیر جدیدی را هموار كند.
فعالان سیاسی و اقتصادی و تحلیلگران سیاسی پاكستان هم انتظار دارند كه این سفر به شكوفا تر شدن مناسبات اقتصادی دو كشور منجر شود.این در حالی است كه دو كشور معاهده احداث خط لوله گاز را امضاء كرده اند.
با توجه به مفاد این توافقنامه جمهوری اسلامی ایران، احداث خط لوله در خاك خویش را به آخر رسانده است ولی طرف پاكستانی هنوز سهم خویش را تكمیل نكرده كه به نظر می رسد دلیل آن فشارهای برخی كشورها و دولت ها بوده است.
این خط به طول 2هزار و 775 كیلومتر مقرر است گاز طبیعی را از ایران به پاكستان انتقال دهد و قرار بود پاكستان از نقطه صفر مرزی بین دو كشور یك خط چند صد كیلومتری لوله گاز تا شبكه توزیع گازی در ایالت سند احداث كند.
از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران خواستار پیوستن به پروژه چند ده میلیارد دلاری 'كریدور اقتصادی چین و پاكستان' موسوم به (CPEC) است اما از جانب دیگر می خواهد تا پاكستان هم ضمن احترام به قوانین بین المللی در قبال معاهدات فیمابین خط لوله گاز بین دو كشور را عملی كند.
همچنین پیش از این، 'مهدی هنردوست' سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام اباد اظهار داشت كه ایران آماده است تا میزان صادرات برق خود به پاكستان را از 100 مگاوات به سه هزار مگاوات افزایش دهد.
از سوی دیگر هر دو كشور همسایه و برادر در حال تكمیل دو بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان و گوادر در ایالت بلوچستان هستند.
به گفته كارشناسان اقتصادی این دو بندر می توانند ظرفیت های بالقوه منطقه بخصوص ظرفیت های آسیای میانه را شكوفا كنند
یقینا تقویت روابط اقتصادی و گسترش تبادلات بازرگانی و انرژی با ایران نه تنها می تواند سبب شكوفایی اقتصاد پاكستان شود، بلكه راه را برای رفع كمبود انرژی گاز و برق در پاكستان هموار كند.
این سفر به همراه هیات عالیرتبه اقتصادی كشورمان و جمعی از مسئولان اقتصادی ایران، می تواند نویدبخش تحقق هدف 5 میلیارد دلاری میزان مبادلات دو كشور باشد.

اهمیت سفر ظریف از منظر همكاری سیاسی دوجانبه و منطقه ای
'محمد جواد ظریف' وزیر امرو خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر خود به پاكستان مقرر است همینطور با مسئولان عالیرتبه سیاسی و نظامی پاكستان نظیر ژنرال 'قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش و 'شاهد خاقان عباسی' نخست وزیر، 'احسن اقبال' وزیر كشور و 'خواجه محمد آصف' همتای پاكستانی خود جداگانه دیدار و گفت و گو كند.
به گفته 'شمشاد احمد خان' تحلیل گر ارشد پاكستان و سفیر پیشین پاكستان در ایران، این سفر می تواند در گسترش روابط تجاری بین دو كشور همسایه و مسلمانان ایران و پاكستان تاثیر گذار باشد.
به گفته این دیپلمات پیشین پاكستان، با عنایت به اوضاع امنیتی افغانستان، اسلام آباد و تهران دارای منافع مشترك در افغانستان هستند، بنابراین پاكستان و ایران با تعامل متقابل و همكاری نزدیك می توانند جلوی آتش افروزی قدرت های فرا منطقه ای در این كشور را بگیرند.
با توجه به دیدار وزیر امور خارجه كشورمان با ژنرال' قمر جاوید باجوا' فرمانده ارتش پاكستان، گسترش همكاری های مرزی مشترك ایران و پاكستان هم مبحث مهمی است كه می تواند در این سفر مورد توجه قرار گیرد. 49310

1396/12/19
17:30:43
5.0 / 5
5124
تگهای خبر: آب , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین