تهران بی تاب استقبال از بهار

حال و هوای نوروزی پایتخت رها شده از ترافیك و آلودگی هوا

حال و هوای نوروزی پایتخت رها شده از ترافیك و آلودگی هوا خشكشوئی آنلاین: این روزها به هر گوشه شهر كه سركی بكشیم جلوه های شادی و نشاط و فصل نو شدن و بهار قابل دیدن است؛ گویی در این دو هفته تعطیلات، تهران خسته از شلوغی و آلودگی نفسی می كشد و جان دوباره می گیرد. در یك كلام گویی تهران در این ایام همچون آیین دیرین نوروز خود هم به رسم گذشته ها نمایانگر جلوه های زیبایی طبیعت می گردد و فرصتی فراهم می كند تا مسافران و شهروندانش دو هفته ای از همه خوبی ها و زیبایی های شهر لذت ببرند.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دو هفته تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی فراهم می كند در هوای مطبوع و میان بوستانهای آراسته شده به گلها فارغ از دود و ترافیك، تهران را به خوبی مشاهده كرد؛ در حقیقت می گردد در این فرصت در تهران به خوبی زندگی كرد. این روزها در هر قسمت شهر كه قدم بزنی متوجه خواهی شد كه چهارگوشه شهر بی تاب استقبال از بهار و نوروز است.
فرصت را غنیمت دانستم و برای گشت در شهر و دیدن حال و هوای نوروزی تهران به شمال این شهر یعنی میدان تجریش رفتم. هر ساله شهرداری تهران در این ایام معابر و میدان های شهر را با المان های مختلفی تزیین می كند امسال هم سازمان زیباسازی شهرداری تهران در قالب طرح رویداد بهارستان ۹۷ و در چهار بخش نقاشی دیوارهای شهر، تخم مرغ های نوروزی، درختستان و نورآرایی شهری، جلوه های بصری زیبایی را به شهر داده اند.

نخستین چیزی كه در میدان تجریش چشم نوازی می كند گل آرایی درون میدان و فضای سبز زیبای آن است درون همین فضای سبز هم المان هایی با مضامین مختلف همچون نوروز نصب شده اند كه بطور قطع با نورپردازی انجام شده در شب جلوه های زیباتری دارند و می طلبد یكبار هم در شب این المانها را نگاه كنم.


از میدان تجریش و از خیابان ولیعصر به سمت میدان ولیعصر(عج) حركت می كنم در تمام طول مسیر درختان بلند و تنومند كه مدتی بود از وضعیت موجود تهران حال خوبی نداشتند و خیلی از بین رفته بودند امروز در حال احیا هستند و جان دوباره ای گرفته اند. در طول مسیر خلوت روزهای نوروز خیابان ولیعصر بر روی تنه درختان بیشتر خشك و صدمه دیده المان های عجیبی را مشاهده می كنید كه سازمان نوسازی شهر تهران در قالب اجرای طرح درختستان روی آنها نصب كرده و هریك مفهوم و تعریف منحصری دارند.


در تردد نوروزی در تهران خیابان ها آنقدر خلوت است و هوا پاك و دل انگیز كه گویی هیچگاه در این خیابان ها تردد نداشته ایم. در نبود ترافیك به جلوه هایی از خیابان های شهر پی می بریم كه در ایام عادی هیچگاه آنها را لای شلوغی ها مشاهده نمی نماییم. در میدان ولیعصر(عج) كه این روزها نورپردازی شبانه فوق العاده ای دارد نمی توان از فضای سبز دور میدان به راحتی عبور كرد و دقایقی به این میدان خیره نشد.

اگر شما هم در دو هفته تعطیلات از شمال شهر به سمت مركز حركت كردید و به میدان ولیعصر رسیدید حتما دیدن بلوار كشاورز را چه در شب و چه در روز از دست ندهید كه هریك جلوه های زیادی برای خیره كردن شما دارند. فضای سبز وسط بلوار و المان های رنگی فراوان و از همه زیباتر تخم مرغ های رنگی كه هر عابری را وادار می كند چند لحظه ای بایستد و با این تخم مرغ ها با نقش های رنگی زیبا عكسی بگیرد.

آدمی نیست كه عاشق نشود وقت بهار

عرشه پل های عابر شهر هم در این روزها رنگ و روی متفاوتی دارند؛ بهره گیری از اشعار شاعران كهن و معاصر با مبحث عید نوروز سبب شده در هنگام عبور از مقابل این تابلو ها اگر شیشه خودرو كمی پایین باشد و هوای بهاری و پاكیزه تهران به صورت شما برخورد كند حقیقتا در ذهن هر فردی شكر خداوند را برای این همه زیبایی های طبیعت به یاد می آورد.
اگر در روزهای نوروز شما به هر دلیلی به مسافرت نرفتید حتما این خلوتی خیابان ها و هوای پاك را غنیمت بدانید و هم در خیابان های تمیز و اراسته شهر گشتی بزنید و هم از دیدنی های تهران لذت ببرید. اگر شما هم از شمال شهر قصد كردید چهارگوشه بهاری تهران را ببینید حتما در ادامه مسیرتان از بلوار كشاورز به جنوب این شهر كهن بروید از بافت تاریخی آن كه خوشبختانه در سال های گذشته و به همت دستگاه های ذیربط خانه خیلی از بزرگان شهرمان در همین بافت تاریخی به موزه تبدیل گشته دیدن كنید. بطور قطع اگر اراده دیدن بافت های تاریخی را داشتید به جنوب تهران بروید و نهایتا حداقل نصف روز را در منطقه ۲۰ یعنی شهر ری باشید و آثار تاریخی این منطقه مثل برج طغرل، چشمه علی و ابن بابویه آرامگاه جهان پهلوان تختی را ببینید.
در اولین فرصت بعد از دید و بازدیدهای نوروزی به همراه خانواده به دیدن موزه ها و باغ ایرانی در غرب تهران بروید و در انتها روز بعد از دیدن بوستان های آبشار تهران، جوانمردان، نهج البلاغه در غرب تهران غروب را در كنار دریاچه خلیج فارس باشید و غروب خورشید را هنگام بازی بچه ها در این مجموعه به تماشا بنشینید.
شاید دیدن همه محیط های گردشی و بازدید مكان های دیدنی تهران در دو هفته امكان پذیر نباشد اما در روزهای تعطیل از خیابان های بدون ترافیك استفاده كنید و یك روز را به جنگل های لویزان در شرق تهران بروید و از باغ پرندگان و بوستان های پلیس و شیان دیدن كنید.


در این میان صحبت با شهروندان و مسافرانی كه در تهران حضور دارند هم با سایر روزهای سال متفاوت می باشد و گویی شنیدن حرف های آنها كه همه یادآوری نوروز را به همراه دارد خالی از لطف نیست و حداقل برای من خالی از لطف نبود برای همین نشستم پای صحبت بعضی از آنها:
"حسن" یكی از بستنی فروش های قدیمی شهر كه مغازه اش در خیابان ولی عصر است می خواهد از هفته دوم برای گذراندن تعطیلات به همراه همسر و فرزندانش به جنوب سفر كند می گوید: « تازه تهران در تعطیلات عید شهری قابل سكونت شده است. راستش را بخواهید اگر اصرار های فرزندانم برای دیدن فامیل نبود من مایل بودم تا از خلوتی و آرامی و آب و هوای پاكیزه تر تهران در هفته دوم هم استفاده كنم و تهران را ترك نكنم ».

وی كه در تهران به دنیا آمده و ۳۸ سال دارد معتقد است: «برای دیدن تهران با این وضعیت آرام، بدون ترافیك و بدون دود و آلودگی باید یك سال دیگر صبر كرد و دیگر تهران در هیچ زمانی در سال ۱۳۹۷ به وضعیت فعلی نخواهد بود».

در پاركی بالاتر از میدان تجریش چند جوان كه از دیگر استانها به تهران آمده بودند روی نیمكتی نشسته بودند. از آنها می پرسم كه دیدن تهران در این موقع سال برای آنها چه مزیتی دارد؟ جوان اهوازی كه به همراه خانواده خود برای دیدن اقوام مادری به تهران آمده است می گوید كه «تهران را در این روزها بهتر می توان دید. خیابان ها خلوت اند و بدون ترافیك.اماكن عمومی و تفرجگاه ها آرام و خلوت اند و خیلی از اماكن توریستی شهر تهران به علت تعطیلات نوروزی تسهیلات ویژه ای برای بازدید گردشگران در نظر گرفته اند كه در مجموع ابن عوامل سبب می شوند تا سفر به تهران در دو هفته اول سال جذابیت های خاص خویش را داشته باشد. تصور نمی كنم هیچ موقعیت دیگری از سال تهران چنین هوایی داشته باشد».

این روزها یكی از محورهای گفتگوها در دید و بازدیدهای نوروزی، كیفیت هوای تهران و خرسندی شهروندان باقی مانده در تهران از خلوتی و آرامی شهر است. عموما شهروندانی كه تهران را بنا به دلایل مختلف برای سفر ترك نكرده اند و یا قصد دارند هفته دوم را به تعطیلات بروند از خلوتی شهر و پاكی هوا و دیگر مزایای عید تهران می گویند و آرزو می كنند كه این وضع همواره پایدار باشد اما هنگامی كه به آنها یادآوری می گردد كه تنها كمتر از یك هفته یا ۱۰ روز دیگر در تهران " آش همان آش خواهد بود و كاسه همان كاسه" البته احیانا حتی بدتر از وضعیت قبلی ناراحت می شوند و ابراز افسوس می كنند.

به هر روی تهران این روزها بسیار بهتر از روزهای عادی و غیر تعطیل شده است و شهروندان تهرانی ای كه ترجیح داده اند تعطیلات نوروز را در شهر خود بمانند یك پیام مشترك به خود و سایر همشهریانشان دارند كه ای كاش شهرمان همیشه اینگونه باقی می ماند؛ شاداب و پاك و همیشه چهارگوشه شهر در انتظار بهار بود.
گزارش از میثاق اختر
1396/12/29
16:26:46
5.0 / 5
4569
تگهای خبر: آب , اماكن , شهرداری , شهروندان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین