هشدار معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت:

مصرف خودسرانه ریتالین عوارض روانی دارد

مصرف خودسرانه ریتالین عوارض روانی دارد خشكشوئی آنلاین: معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اینكه مصرف ریتالین به بهانه امتحان توجیه علمی ندارد، به ایجاد عوارض جسمانی و روانی ناشی از مصرف این دارو تصریح كرد و اظهار داشت: عدم تعادل روحی و روانی و حالات زودگذر عاطفی، از عوارض كوتاه مدت این گونه مواد و داروها است.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، علی اسدی درمورد مصرف قرص ریتالین اخطار داد و اظهار داشت: داروی ریتالین حتما باید با تشخیص پزشك متخصص تجویز و مصرف شود.
وی با اشاره به اینكه این دارو معمولا برای بیمارانی كه دچار نقص توجه و ADHD هستند، تجویز میشود، تصریح كرد: مصرف قرص ریتالین مانند تمام داروها، دارای عوارض است و این عوارض در دانش آموزان و دانشجویان كه در روزهای امتحانات از دارو استفاده می نمایند، شدیدتر است، چراكه ترك و مصرف ریتالین به تناوب، افراد را دچار اعتیاد به مصرف آن می كند.
اسدی با اشاره به اینكه دانش آموزان و دانشجویان نباید به بهانه امتحان و افزایش هوشیاری به مصرف دارو و موادی از این قبیل روی بیاورند، تصریح كرد: چنانچه دوز مصرف ریتالین كم و زیاد شود، بر ابعاد جسمانی و روانی فرد صدمه وارد میكند، اینگونه داروها برای درمان اختلالات شدید توجه و تمركز تجویز می شود، ازاین رو دارای تركیبات قوی است. بنابراین مصرف و قطع خودسرانه آن به افسردگی و پرخاشگری فرد منجر می گردد. ازاین رو مصرف ریتالین به بهانه امتحان توجیه علمی ندارد.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت بیان كرد: داروی ریتالین دارای عوارض كوتاه مدت و بلند مدت است. اختلالات روانی، خلقی، رفتاری و تكانه ای، انجام رفتارهای بی پروا و بی محابا مانند رانندگی های شبانه برخی جوانان در اتوبانها، بی توجهی به اطرافیان، سرخوشی، عدم تمركز، پرش افكار، بی خوابی كه منجر به خستگی و خماری میشود، همینطور افسردگی بعد از اتمام دوره مصرف، افكار پارانوئید و سوء ظن نسبت به دوستان، اطرافیان و خانواده و پرخاشگری فیزیكی از مهم ترین عوارض دراز مدت مصرف این مواد است. همینطور عدم تعادل روحی و روانی و حالات زودگذر عاطفی از عوارض كوتاه مدت این گونه مواد و داروها است.
وی درمورد راهكارهای مطالعه موثر در روزهای امتحانات اظهار داشت: بعضی از دانش آموزان و دانشجویان در طول ترم، دروس و مطالب امتحانی را مطالعه نمیكنند و در شب امتحان به یكباره با حجم وسیعی از مطالب نخوانده روبرو میشوند كه این پروسه اشتباهی است.
بنابر اعلام وبدا، اسدی اضافه كرد: این افراد باید توجه داشته باشند كه از روشهای مطالعه علمی استفاده كنند و در ابتدا به صورت كلی مطالعهای داشته باشند، مطالب را دسته بندی كنند و در مرحله بعد نكات كلیدی را مرور كرده و حین مطالعه هم یادداشت برداری كنند.
وی بر استراحت های چند دقیقه ای و كوتاه درخلال مطالعه دروس تصریح كرد و اظهار داشت: تغذیه مناسب و دوش آب ولرم می تواند بر شادابی و كسب انرژی فرد برای داشتن تمركز حین مطالعه تاثیر زیادی داشته باشد.1397/03/15
15:02:54
5.0 / 5
5051
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین