ابوالفتح: ترامپ به دنبال استراتژی یا صلح یا جنگ با ایران است

ابوالفتح: ترامپ به دنبال استراتژی یا صلح یا جنگ با ایران است خشكشوئی آنلاین ابوالفتح: ترامپ به دنبال استراتژی یا صلح یا جنگ با ایران است


محمد اكبری: ایالات متحده بعد از خروج از برجام نتوانسته است سیاستی برای جذب اروپایی ها به سمت خود شكل دهد و تلاش می كند فشار بر ایران را افزایش دهد. سخنرانی پمپئو یك سخنرانی تند ضد ایران بود كه درخواستهای آن از ایران با واكنش كشورمان و دیگر بازیگران مواجه گردید و بسیاری او را متوهم خواندند. آیا باید این سخنرانی را استراتژی آینده امریكا در مقابل ایران فرض كنیم؟
در این باره با امیرعلی ابوالفتح كارشناس مسائل امریكا گفت وگو كرده ایم كه از نظر می گذرانید. آمریكا هم اكنون كدام پلن را دنبال می كند؟ سخنرانی پمپئو در مورد ایران را باید استراتژی امریكا برای ایران فرض نماییم یا فقط تهدیداتی برای تولید فضای تنش بیشتر؟

باید اظهار داشت كه سیاست تقابل با ایران طی سالهای گذشته و در این 4 دهه مورد توجه امریكا مرتبط با ایران بوده است. هم اكنون با حضور ترامپ اولویت تغییر رژیم به اولویت تغییر رفتار برتری پیدا كرده است. ما باید در نظر داشته باشیم كه تغییر رژیم از تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران همیشه در دستور كار دولتهای آمریكا بوده اما در مقاطعی فقط اولویت بندی آن تغییر می كرده است. به نظر می رسد با شرایط و درخواستهای 12 گانه ای كه پمپئو مطرح كرده، ایالات متحده آمریكا تصمیم دارد و امیدوار است به نقطه ای برسد كه مناسباتش با جمهوری اسلامی ایران یا به سازش و صلح بینجامد یا یك درگیری نظامی را رقم بزند كه در پس این درگیری نظامی به صلح و سازش با ایران و تامین خواسته خود برسد. اما اینكه آیا واقعا می تواند این كار را بكند جای تردید وجود دارد. به این دلیل كه برخلاف ایالات متحده آمریكا كه در قضیه برجام حدودا عقب مانده، جامعه جهانی قاطعانه از موضع ایران در حال حمایت است و این حمایت ها اگر هم سبب حفظ حضور شركت های اروپایی در ایران نشود، اما به لحاظ سیاسی و روانی موانعی را برای آمریكایی ها برای رسیدن به اهدافشان بوجود می آورد. درواقع دولت كنونی آمریكا در مسیری گام برمیدارد كه می خواهد پس از 4 دهه خصومت به گونه ای تكلیف خویش را با ایران مشخص كند؛ یا صلح یا جنگ. صلح مورد نظر آنها چه نوع صلحی است؟ گفت و گوی هم سطح برای تولید تعامل؟
البته صلح مدنظر آمریكایی ها صلح نیست بلكه تحمیل خواسته های خودشان است و اینكه صددرصد خواسته های خودشان محقق شود. به قول رئیس شورای روابط خارجی آمریكا بازی همه چی یا هیچی است. یعنی مشخصا در این كشمش یا باید به همه خواسته های خودشان برسند و یا به هیچ تفاهم مشتركی دست پیدا نخواهند كرد كه در آن صورت شاید پلن بعدی آنها قرار دادن ایران و جهان در آستانه یك جنگ جدید در منطقه خاورمیانه باشد. آیا هم اكنون فضای منسجمی بین كاخ سفید و كنگره وجود دارد؟ انتقاداتی به آقای پمپئو از جانب كنگره وارد شده و یا برای مثال جان بولتون در مبحث كره شمالی مدل دیگری جلو می رود.
بالاخره اختلاف دیدگاه بین عناصر تشكیل دهنده بازیگران تصمیم ساز وجود دارد. مثلا در دولت آمریكا بین وزارت خارجه و وزارت دفاع، بین شورای عالی امنیت ملی و وزارت خزانه داری حتی اختلافاتی بین شخصیتها همیشه بوده و در همه دولتها و همه كشورها این اختلاف نظرها وجود داشته است. حالا در دولت ترامپ این مورد به اوج خودش رسیده كه به علت شخصیت متزلزل، افراطی و هیجانی شخص رئیس جمهور آمریكاست و درگیری های عمیقی كه بین جریان های داخلی در داخل آمریكا وجود دارد بیشتر خودنمایی می كند كه از بحث روسیه و كره شمالی شروع می گردد تا به بحث ایران برسد. ترامپ دست به یكسری پاكسازی ها زد به امید اینكه تیم امنیت ملی خودش را برای برخورد با ایران آماده سازد. اخراج ركس تیلرسون و مك مستر هم از همین زاویه قابل بررسی است. ازاین رو می توان اظهار داشت كه به هیچ عنوان انسجامی در درون كاخ سفید نیست. ضمن اینكه اختلاف بین كاخ سفید و كنگره هم شدت گرفته است. شاید تیم امنیت ملی یا مشاوران دونالد ترامپ باور نمی كردند كه جمهوریخواهان كنگره كه روزگاری دشمن قسم خورده اوباما و برجام بودند، پشت سر برجام بایستند و حاضر نشوند كه از خط مشی كاخ سفید در قضیه برجام حمایت كنند. همه اینها به اختلافات دامن می زند ضمن اینكه كشمكش شدیدی كه بین اروپا و آمریكا وجود دارد حتما در درون كاخ سفید و دولت آمریكا و كنگره و در مناسبات بین كنگره و كاخ سفید بازتاب پیدا می كند و سبب می گردد جریان های سیاسی كه اختلاف نظر دارند، دست باز برای اثبات حقانیت خودشان داشته باشند. از این نظر می توان نمونه بارزش را قضیه كره شمالی دانست كه یك اظهارنظر نسنجیده مشاور امنیت ملی سرمایه گذاری سنگین دونالد ترامپ را از بین می برد و همچنان هم اختلاف نظرها وجود دارد بین اینكه اصولا این مذاكرات برگزار بشود یا نشود و چه نتیجه ای مقرر است از آن حاصل شود. 52312

1397/03/15
15:02:54
5.0 / 5
5884
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین