توئیت ظریف پیش از نشست كمیسیون مشترك برجام

توئیت ظریف پیش از نشست كمیسیون مشترك برجام خشكشوئی آنلاین: ظریف بعد از ورود به وین و پیش از نشست كمیسیون مشترك وزرای امور خارجه عضو برجام، توئیتی را منتشر نمود.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، در توئیت ظریف آمده است:
در وین و جهت شركت در نشست وزرای امور خارجه عضو برجام هستم. دستور كار من كاملا روشن است: دستیابی به راهكارهای عملی؛ انتظار دارم همتایانم در اتحادیه اروپا بویژه سه كشور اروپایی به اضافه چین و روسیه بجای قول های بزرگ و نامشخص، تعهداتی روشن و قابل اجرا بدهند. تحریم ها و اجرای برجام مانعه الجمع اند.

همچنین محمدجواد ظریف در بدو ورود به فرودگاه وین جهت شركت در نشست كمیسیون مشترك وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با مبحث برجام در پاسخ به این پرسش كه «روز جمعه بسته اقتصادی اتحادیه اروپا به ایران عرضه خواهد شد، انتظارات شما از این بسته چه خواهد بود؟» اضافه كرد: آنچه كه انتظار داریم این است كه روز جمعه بسته ای را كه عرضه می دهند تعهدات مجموعه كشورهای باقی مانده از 1+5 یعنی كشورهای چین و روسیه و سه كشور اتحادیه اروپایی و خود اتحادیه اروپا در واقع تعهداتی باشد كه حقوق مردم ایران از برجام را؛ حال چه حقوق اقتصادی و چه سایر حقوقشان، چون برجام منحصرا حقوق اقتصادی برای جمهوری اسلامی تولید نكرده است بلكه در حوزه هسته ای و سیاسی اقداماتی را پیش بینی كرده است كه باید توسط طرف های دیگر انجام می شده است.
وی خاطرنشان كرد: خیلی از این اقدامات به خصوص در حوزه اقتصادی اقداماتی بوده است كه منوط به برداشته شدن تحریم های آمریكا و الان كه این تحریم ها بازگشت پیدا كرده بر اثر اقدام غیرقانونی ایالات متحده، لازم است كه سایر اعضای برجام بعنوان مسئولیت مشتركی كه داشتند جبران بكنند.
ظریف ادامه داد: بنابراین آنچه كه ما توقع داریم این است كه حقوق مردم ایران دیده بشود البته ریز توقعات خودمان را به اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام اطلاع داده و حال روز جمعه باید ببینیم كه تا چه میزان این انتظارات جمهوری اسلامی كه انتظارات به حقی است را اینها مورد توجه قرار می دهند.
وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینكه «آیا پیش از شروع نشست اصلی، شما دیدارهای دوجانبه ای با دیگر همتایان خود در مورد جزئیات این بسته خواهید داشت؟» اظهار داشت: ما پیش از اجلاس هم ملاقات های دوجانبه داریم و هم اجلاس مدیران سیاسی و معاونین برای آماده سازی جلسه وزار را داریم. بامداد جمعه ما با فدریكا موگرینی و احیانا با وزاری خارجه چین و روسیه ملاقات خواهیم داشت و در ادامه هم جلسات كارشناسی و سپس در جلسه وزار شركت خواهیم كرد.
وی همینطور در پاسخ به این پرسش كه «آیا در قبال این بسته اقتصادی كه به ایران عرضه می شود، مقرر است اتحادیه اروپا خواسته هایی را مطرح كند؟» اظهار داشت: خیر، تنها خواسته ای كه می گردد از ایران بیان كرد این است كه باید به تعهداتی كه ایران در برجام كرده پایبند باشد و خب آن خواسته ای است كه آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئول راستی آزمایی آن است و تابحال بارها این مورد را تایید كرده و ما هم اعلام نموده ایم كه تا زمانیكه حقوق مردم ایران از برجام تامین گردد ما هم به تعهدات خودمان پایبند هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش كه «آیا این نشست یك نشست یك روزه خواهد بود؟» اضافه كرد: نشست وزرا در واقع بیش از چند ساعت نخواهد بود اما این به این معنا نیست كه این جلسه كلا یك روز طول خواهد كشید.
وزیر امور خارجه خاطرنشان كرد: در طول مذاكرات برجام هم نشست هایی كه همه وزرا در آن شركت داشتند نشست های خیلی طولانی نبود؛ بلكه بیشتر جلسات دوجانبه و نشست های كارشناسی بود كه بیشتر طول می كشید و بعد در سطح وزرا نشست ها، نشست های مختصرتری بود و این دفعه هم به همین گونه است.
ظریف اضافه كرد: الان در طول دو ماه گذشته همكاران ما با طرف های مختلف خود چه اروپایی و چه چینی و روسی مذاكرات مستمری داشتند، همین روز پنجشنبه جلسات طولانی از بامداد برقرار بوده و بنابراین جلسه روز جمعه فقط قسمتی از یك روند و نه تمام روند است.
در ادامه و در آستانه برگزاری نشست كمیسیون مشترك وزرای خارجه عضو برجام، وزیر امور خارجه ایران و فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد روز جمعه در یك صبحانه كاری در هتل كوبورگ با یكدیگر دیدار و در مورد مذاكرات چند ساعت آینده به گفت وگو و رایزنی پرداختند.

در این دیدار طرفین درباره آینده توافق هسته ای و موضوعاتی كه مقرر است در نشست كمیسیون مشترك برجام كه حدود سه ساعت دیگر با حضور وزرای پنج قدرت جهانی برگزار می شود، رایزنی كردند.
52311

1397/04/15
13:17:46
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین