حمله پر تلفات داعش به ارتش سوریه، درعا به كنترل سوری ها درآمد، توافق روس ها با شورشی ها

حمله پر تلفات داعش به ارتش سوریه، درعا به كنترل سوری ها درآمد، توافق روس ها با شورشی ها خشكشوئی آنلاین: نیرو های ارتش سوریه در حومه درعا و قنیطره به پیشرفت های قابل ملاحظه ای دست پیدا كردند.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، اخبار رسیده از آن حكایت می كند كه ارتش سوریه بخش های مهمی را در منطقه درعا به كنترل خود درآورده است، با این وجود برخی منابع خبری می گویند تنها پیشرفت هایی در این زمینه داشته است. در این میان اخباری در خصوص حمله گروه تروریستی داعش به ارتش سوریه مخابره شده است كه طی آن 14 تن از نظامیان ارتش كشته شده اند.

به گزارش شبكه تلویزیونی العالم نیرو های ارتش سوریه ضمن آزاد سازی منطقه سوامع الحبوب و زندان مركزی در جنوب شرق درعا در سوریه این منطقه را به صورت كامل تحت سیطره خود در آوردند.
نیرو های سوری همینطور وارد روستای زیزون و شهرك شهاب در حومه جنوب غربی درعا شدند این در حالی بود كه قبل از آن افراد مسلح مستقر در آن خویش را تسلیم نیرو های سوری كرده بودند. اما در شهرك ام المیاذن نیرو های ارتش از مردم خواستند كه به خانه های خود باز گردند.
نیرو های سوری همینطور مراكز استقرار عناصر مسلح در روستای نبا صخر در حومه قنیطره را هدف قرار داده كه در این حمله ده ها تن از افراد مسلح كشته شدند. از جانب دیگر خبر هایی هم در مورد تصمیم گروه های تروریستی برای تسلیم و واگذاری سلاح های سنگین و نیمه سنگین خود به ارتش سوریه در مناطق كفر شمس و كفنا سج و عقربه در حومه درعا شنیده شده است.

گزارشگر العالم در این باره اظهار داشت: ارتش سوریه در حال سیطره كامل بر مناطق مرزی مشترك این كشور با اردن تا مرز های اداری شهر درعا كه از جنوب تیسیا تا گذرگاه نصیب و بلندی های دفاع هوایی و تا روستای زیزون است. نیرو های ارتش سوریه مستقر در مرز های اردن هم بعد از سیطره بر پاسگاه های مرزی به نیرو های مستقر در غرب تپه دفاع هوایی رسیدند.
یكی از نیرو های ارتش سوریه در این باره اظهار داشت: نیرو های ما ابتدا تپه دفاع هوایی را به تصرف در آوردند و توانستند این منطقه را تحت سیطره خود در آورند.
گزارشگر العالم در ادامه اظهار داشت: یگان هایی از ارتش سوریه به روستای زیزون و شهرك تل شهاب در حومه جنوب غربی درعا وارد شدند. یگان های مهندسی ارتش هم بعد از ورود به این منطقه مبادرت به پاكسازی بمب های كار گذاشته شده در اطراف روستا و زمین های كشاورزی كردند. این در حالی بود كه اهالی این دو شهرك ضمن ابراز شادی خود تاكید داشتند به شدت منتظر چنین روزی بودند.
یكی از زنان روستا در مصاحبه با خبرنگار اظهار داشت: خدا را شكر كه با همت نیرو های ارتش امنیت و آرامش به روستای ما بازگشته است و ما اكنون در بهترین حالت به سر می بریم.
در شهرك ام المیاذن درعا ارتش سوریه از اهالی خواست كه در امنیت و آرامش به منازل مسكونی خود باز گردند.
مركز آشتی روسیه هم اعلام نموده است تابحال تعداد نود شهرك به طرح آشتی پیوسته اند كه از این تعداد شانزده شهرك در منطقه درعا و یك شهرك در منطقه سویدا طی بیست و چهار ساعت گذشته به طرح آشتی پیوسته اند.
این در شرایطی است كه مقرر است تمامی افراد مسلح در شمال كشور سلاح های خویش را به دولت سوریه تحویل دهند. در جنوب غربی منطقه قنیطره هم نیرو های ارتش سوریه و نیرو های هم پیمان استحكامات و تجهیزات تروریست های موسوم به جبهه النصره را هدف قرار داده و مراكز استقرار آنان را در روستای نبع الصخر در نزدیكی مرز های اداری حومه شمال غربی درعا و اطراف شهر قنیطره بمباران كردند كه به دنبال آن ده ها تن از افراد مسلح به هلاكت رسیدند.

رسیدن نیروهای ارتش به غرب درعا.
طبق توافقی با روسیه؛ اداره برخی مناطق درعا به گروه های مخالف سوری واگذار می شود
همچنین روسیه با گروه های مخالف مسلح در جنوب سوریه بر سر تحویل اداره بعضی از مناطق استان درعا به این گروه ها به توافق رسید.

به گزارش اسكای نیوز، منابع میدانی در استان درعا گزارش دادند، با روسیه در مورد تحویل اداره برخی مناطق در این شهر و روستاهای اطراف درعا در جنوب سوریه به گروه های مخالف مسلح توافق كردند.

این منابع تاكید نمودند، نمایندگان گروه های مخالف در درعا با هیئت روسی به ریاست الكساندر لاورنتیف، نماینده ویژه روسیه در سوریه نشستی داشته و درباره عقب نشینی نیروهای دولتی از محله "سجنه" درعا، ممانعت از نفوذ این نیروها در این محله و تحویل اداره آن به گروه های مخالف توافق كردند.

منابع مذكور گفتند، این توافق نامه همزمان با بازگرداندن غیرنظامیان به مناطق خود در درعا و اطراف آن و تعهد پلیس روسیه نسبت به حفاظت از آنها انجام شد.

نمایندگان گروه های جامعه مدنی در شمال درعا هم اعلام كردند، از هرگونه تصمیمی كه هیئت نظامی مذاكره كننده بگیرد، همچون ممانعت از مهاجرت مردم این استان حمایت می كنند.

پیشتر منابع نظامی مخالف دولت سوریه در جنوب این كشور تاكید نمودند، گروه های مخالف مسلح با طرف روسی بر سر عقب نشینی نیروهای دولت از شهرك "ام المیاذن" واقع در شرق درعا و بازگرداندن غیرنظامیان به آن به توافق رسیدند.

حمله داعش در درعا با ۱۴ كشته
همچنین خبرهای رسیده از درعا حاكی از ان است كه گروه تروریستی داعش حمله انتحاری روز سه شنبه كه ۱۴ كشته در میان نیروهای وابسته به دولت سوریه و گروه های مخالف در استان درعا برجای گذاشت، برعهده گرفت.

شبكه خبری اسكای نیوز عربی گزارش داد با فشارهای ناشی از عملیات نظامی ارتش سوریه در استان درعا و به دنبال آن توافق سازش نیروهای دولت سوریه با شورشیان، ارتش سوریه موفق به پیشروی در مناطق تحت كنترل مخالفان در استان درعا شده و خویش را به خطوط نزدیك به منطقه تحت كنترل گروهی وابسته به داعش رسانده است.

داعش با انتشار این بیانیه مسولیت حمله به درعا را به عهده گرفت.
رامی عبدالرحمان، مدیر مركز دیده بان حقوق بشر سوریه (وابسته به مخالفان) در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه تصریح كرد: در عملیات انتحاری كه روز سه شنبه با یك خودروی بمب گذاری شده ضد یك پایگاه نظامی در روستای زینون در نزدیكی مناطق تحت كنترل داعش انجام شد، ۱۴ تن از نیروهای ارتش سوریه و گروه های مخالف كه اخیرا با یكدیگر به توافق رسیده بودند، كشته شدند.
عبدالرحمان پیشتر از كشته شدن هشت تن در این حمله انتحاری اطلاع داده بود. اما با وخامت حال زخمی ها و كشف اجساد دیگر تعداد قربانیان افزایش یافت.

مدیر مركز دیده بان حقوق بشر سوریه اظهار داشت: این انفجار انتحاری نخستین اقدام تروریستی در نوع خود ضد نیروهای سوریه از زمان آغاز عملیات نظامی در درعا بوده و احیانا گروه خالد بن ولید، وابسته به داعش مسؤول آن است.

داعش هم با انتشار اطلاعیه ای در حساب كاربری خود در شبكه اجتماعی تلگرام مسؤولیت این انفجار را برعهده گرفته و اعلام نمود: این عملیات به واسطه یك خودروی بمب گذاری شده كه توسط یك عامل انتحاری هدایت می شد، انجام شد.

پس از عملیات نظامی گسترده نیروهای دمشق در ۱۹ ژوئن توافقنامه ای میان روسیه و گروه های مخالف سوری در استان درعا برای آتش بس حاصل شد و دو طرف توافق كردند شبه نظامیان مخالف سوری و غیرنظامیانی كه سازش را نمی پذیرند به شمال سوریه منتقل شوند.

انتظار می رود با اجرای این توافقنامه از جانب نیروهای دولت سوریه و بازپس گیری كامل استان درعا توسط این نیروها، تنها چالش پیش روی دمشق منطقه تحت كنترل داعش است كه احیانا هدف بعدی آن خواهد بود.

مناطقی كه هنوز در دست گروه موسوم به "ارتش خالد بن ولید" هم پیمان داعش در حوزه الیرموك است شامل ۱۶ روستا در بخش غربی حومه درعا می گردد كه شاهد كوچ گسترده ساكنانش است. این اهالی به مناطق مرزی با جولان اشغالی و مناطق دیگر در حومه درعا و قنیطره می روند. مناطق تحت كنترل ارتش خالد بن ولید شامل ۲۵۰ كیلومتر مربع معادل ۶.۶ درصد مساحت استان درعاست.

ارتش خالد بن ولید مانع از خروج غیرنظامیان از مناطق تحت تسلطش می گردد. این ممانعت به دنبال خروج بیش از ۱۰ هزار شهروند سوری كه اكثرشان زن و كودك بودند، انجام می گیرد. ارتش خالد بن ولید عصر دوشنبه هم به روستای حیط در درعا سوریه حمله كرد. این روستا آخرین روستای تحت كنترل شورشیان ارتش آزاد سوریه در نوار مرزی به حساب می آید. شورشیان با دولت سوریه تحت نظارت روسیه توافق كرده و بعضی از آنها به سمت ادلب رفته بودند.

در حال حاضر نیروهای وابسته به دولت سوریه حدود ۸۰ درصد از مساحت استان درعا را به دست گرفته اند و ۱۵ درصد از مساحت این استان در دست نیروهای مخالف و باقی مناطق در كنترل گروه تروریستی خالد بن ولید است.

حمله نافرجام گروه های مسلح به مقرهای ارتش سوریه در حومه لاذقیه
در همین حال ارتش سوریه حمله گسترده گروه های مسلح به مقرهایش در حومه شمالی لاذقیه كه هدفش سلطه بر این مناطق بود ناكام گذاشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، گروه های مسلح حمله گسترده ای را به مقرهای ارتش سوریه در حومه شمالی لاذقیه انجام دادند و این درگیری ها و حملات چندین ساعت به طول انجامید اما این گروه ها نتوانستند بر این مقرها كنترل یابند.

این حمله دوشنبه شب با حمله همزمان گروه های وابسته به جبهه النصره و ارتش آزاد سوریه به مراكز گارد مرزی ارتش در اطراف شهرك نواره در مجاورت با مرزهای تركیه در شمال منطقه ربیعه رخ داد. این مراكز در معرض حملات شدید موشكی و خمپاره ای از چند محور و از داخل خاك تركیه قرار گرفتند كه به كشته و زخمی شدن چند تن از دو طرف انجامید. با این وجود گروه های مسلح حملاتشان ناكام مانده و مجبور به عقب نشینی به داخل مرزهای تركیه شدند.

یكی از فرماندهان نظامی سوریه اعلام نمود كه ارتش انتظار این حمله را داشت و آماده مقابله با آن بود.

وی اخبار انتشار یافته درباره عقب نشینی ارتش سوریه را تكذیب نمود و اظهار داشت كه ارتش سوریه اطلاعاتی درباره آمادگی تركیه برای كمك به افراد مسلح داشت.

از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه هم ادعای رسانه ها درباره كشته شدن چند نظامی روس در عملیات تروریستی در سوریه را تكذیب نمود.

رسانه های وابسته به داعش این خبر را منتشر نموده بودند.

رسانه ها پیشتر مدعی شده بودند كه ۳۵ نظامی روسی و سوری در حمله انتحاری در جنوب سوریه كشته شده اند.
52310

1397/04/20
14:16:17
5.0 / 5
4541
تگهای خبر: هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین