ترامپ حفظ برجام را به نفع روسیه دانست

ترامپ حفظ برجام را به نفع روسیه دانست خشكشوئی آنلاین: ایرنا نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در گفت و گو با شبكه راستگرای فاكس نیوز، برجام را به سود روسیه و به زیان آمریكا خواند و اظهار داشت: مسكو شاید حامی حفظ توافق هسته ای باشد چون با ایران مراودات تجاری دارد.دونالد ترامپ قبل از ترك فنلاند و به دنبال 130 دقیقه مذاكرات محرمانه با همتای روس خود، به خبرنگار فاكس نیوز اظهار داشت: برجام به سود مسكو و خیلی از كشورهایی است كه با ایران تجارت دارند.
ترامپ كه 18 اردیبهشت ماه (8 می) برغم سفارش سیاستمداران و صاحبنظران بخصوص در آمریكا و اروپا و تلاش های آنها، آمریكا را از برجام خارج كرد، همینطور مدعی شد: برجام به سود آمریكا و در نهایت جهان نیست.
اتحلیلگران و سیاستمداران غربی، بارها برجام را توافقی بین المللی و برد- برد دانسته اند و فدریكا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفته است با این توافق بین المللی، هم جهان و هم مردم ایران پیروز شدند.
موگرینی روز گذشته (25 تیرماه) هم در انتها نشست وزرای خارجه عضو اتحادیه اروپا، درخواست واشنگتن برای منزوی كردن ایران را رد كرد و اظهار داشت: 28 كشور عضو اتحادیه اروپا در آخرین نشست خود مبحث مسدود سازی تحریم های آمریكا ضد شركت های اروپایی را بررسی نموده اند و تمام راهها را برای ادامه همكاری با ایران در نظر خواهیم گرفت.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز گذشته اعلام نمود: ایران شكایت خود از ایالات متحده برای برقراری مجدد و غیرقانونی تحریم های یكجانبه را تسلیم دیوان بین المللی دادگستری كرد. ایران در برابر ضدیت آمریكا با دیپلماسی و تعهدات حقوقی، بر حاكمیت قانون تاكید دارد. ضروری می باشد كه با این عادت آمریكا به نقض حقوق بین الملل برخورد شود.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در تشریح خبر شكایت ایران از آمریكا كه توسط وزیر امور خارجه بیان شد، تصریح كرد: به منظور ترمیم و جبران اعمال غیرقانونی آمریكا در وضع تحریم ها ضد كشورمان، و احقاق حقوق ملت ایران و پیگرد بین المللی اعمال متخلفانه ایالات متحده، وزارت امورخارجه با مشاركت مركز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری و هماهنگی سایر دستگاه های ذیربط، مساله شكایت از ایالات متحده به علت نقض تعهدات بین المللی و مشخصا عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق كنسولی سال ۱۳۳۴ نزد دیوان بین المللی دادگستری را در دستوركار قرار داد و بعد از دریافت نظرات وكلا و مشاوران حقوقی بین المللی ایرانی و خارجی، دادخواست نهایی حاوی شكایت جمهوری اسلامی ایران از نقض معاهده مودت در تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۷ به ثبت رسید.
در این شكایت، مستدلا تشریح گردیده است كه تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ آمریكا در اعمال مجدد تحریم های هسته ای با تعهدات بین المللی ایالات متحده بخصوص مواد ۴، ۷، ۸، ۹ و ۱۰ معاهده مودت ۱۳۳۴ هم مغایرت دارد و ایالات متحده ملزم است ضمن توقف این اعمال متخلفانه بین المللی، كلیه خسارات وارده را جبران نماید.
موگرینی همینطور خطاب به رئیس جمهوری آمریكا گفته است: آقای ترامپ! كشورهای اروپایی درخواست شما را رد می كنند.
رئیس جمهوری آمریكا در ادامه اتهامات و خیال پردازی های خود بر مبنای سیاه نمایی های رسانه های صهیونیستی و برخی رسانه های غربی درباره اعتراض های صنفی در ایران مدعی شد: «ایران در حال فروپاشی است. تورم افسار گسیخته و سر به فلك كشیده است. در تمامی كشور اعتراض های گسترده ای در جریان است كه شاید بی سابقه باشند و تمامی آنها از زمانی كه توافق هسته ای را فسخ كردم، رخ داده اند.»
ترامپ كه از آغاز ریاست جمهوری اش همواره در كوشش برای محروم كردن ملت ایران از منافع برجام همچون رفع تحریم ها بوده است، همینطور مدعی شد: آمریكا می خواهد كه به نظام و نه به مردم ایران صدمه بزند و ما می خواهیم كه مردم (ایران) بدانند كه ما صد در صد پشت آنها هستیم.
رییس جمهوری آمریكا در كنفرانس خبری در حاشیه اجلاس ناتو در بروكسل در پاسخ به خبرنگار بی بی سی درباره افزایش تنش میان ایران و آمریكا هم اظهار داشته بود: می دانم آنها ( ایرانی ها) مشكلات زیادی دارند، به شما می گویم در یك نقطه مشخص آنها با من تماس می گیرند و می گویند كه بیایید توافقی حاصل نماییم. اكنون آنها ( ایران) احساس رنج زیادی دارند.
اظهارات دخالت جویانه و استراتژی زورگویانه و قلدر مابانه دولت ترامپ در حالی است كه روزنامه آمریكایی «واشنگتن پست» چندی پیش در مورد شروط 12 گانه پمپئو و رویكردهای دولت ترامپ در قبال مردم ایران نوشت: «راهبرد رئیس جمهوری آمریكا برای تغییر در ایران نتیجه عكس خواهد داد. ترامپ و مشاوران وی اعتقاد دارند پیگیری خواسته های كاخ سفید با افزایش فشار ضد ایران حداقل سبب نارضایتی های اجتماعی می گردد كه نظام ایران را برای امضای توافقی بزرگتر با ایالات متحده تحت فشار قرار می دهد.
اما این رویكرد كاخ سفید نتیجه نخواهد داد چونكه در شرایط وجود یك تهدید بیرونی، توجه مردم ایران از مسائل داخلی به سمت دشمن خارجی یعنی آمریكا تغییر می كند و به جای اینكه تنش ها افزایش یابد در عرصه داخلی باعث انسجام و وحدت ملی مردم ایران می گردد.»
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب هم 24 تیرماه در دیدار با اعضای هیات دولت با تاكید بر توانایی كشور برای عبور از مشكلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، كار و تلاش شبانه روزیِ مسئولان و همكاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حركت پر شتاب به سمت اهداف را بیان نمودند.
هیات دولت هم تصریح كرد: اعضای دولت و همه خادمان ملت در خانواده بزرگ دستگاه اجرایی با عزم و جدیت آمادگی دارند كه تمام توان خویش را برای حل مشكلات مردم، ادامه مسیر رشد و آرامش اقتصادی كشور و ناكام گذاردن تلاش دشمنان بكار گیرند.
رئیس جمهوری روسیه در نشست مشترك خبری كه بعد از آخر گفت و گو ها با ترامپ برگزار گردید ضمن ابراز نگرانی نسبت به خروج واشنگتن از توافق هسته ای اعلام نمود: با بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی ماهیت صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تایید شده است.
ولادیمیر پوتین افزود كه با رئیس جمهوری آمریكا در باره برنامه هسته ای ایران گفت وگو كرده و طرف آمریكایی از مواضع روسیه در مورد فعالیت های هسته ای ایران اطلاع دارد.
پوتین اظهار داشت: ایران بیشترین بازرسی از مراكز هسته ای در جهان را دارد و آژانس توانسته ماهیت صلح آمیز آن را تایید كند.
52311

1397/04/26
14:18:13
5.0 / 5
4347
تگهای خبر: اقتصاد , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین