درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریكا

درخواست ظریف از اروپا برای خروج از سایه آمریكا خشكشوئی آنلاین: ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه كشورمان با تاكید بر ضرورت استقلال تصمیم گیری اروپایی ها اظهار داشت: باید دید كه آیا اروپایی ها به زیستن در نظام جهانی جدید ادامه خواهند داد؛ نظامی كه در آن یك كشور تصمیم نهایی را گرفته و دیگران ملزم به تبعیت از آن هستند.ظریف در گفت وگویی كه با شبكه یورونیوز در تهران انجام داد، اضافه كرد: گاهی این احساس به وجود می آید كه آن تصمیم گیرنده حتی یك كشور نیست بلكه فرد یا افرادی هستند كه بنابر منافع شخصی یا گروهی تصمیماتی اتخاذ می كنند و از دیگران انتظار تبعیت دارند.
وی بسته پیشنهادی اروپا را رضایت بخش ندانست و تصریح كرد: تهران «برای آزمودن امكان [حفظ توافق] به اروپا فرصت داد.»
رئیس دستگاه دیپلماسی كشورمان در بخش هایی از این گفت و گوی مشروح كه روز پنجشنبه انتشار یافت، تصریح كرد: ما بسته ای دریافت كردیم كه رضایت بخش نبود، البته همكاری با اروپایی ها ادامه دارد و صحبت با آنها در جریان است.
ظریف با اشاره به اینكه برای آزمودن امكان [حفظ توافق] به اروپا فرصتی داده ایم، اظهار داشت: شاهد تعهد سیاسی از جانب اروپایی ها بوده ایم و همینطور اقدامات فنی هم در این رابطه در حال اجراست، اما اینها كافی نیست.
وزیرامور خارجه كشورمان در این مصاحبه كه خلاصه آن روز چهارشنبه انتشار یافت، خاطرنشان كرد: دو چارچوب زمانی مشخص وجود دارد كه نخستین دسته از تحریم های آمریكا شامل اولین چارچوب به حساب می آید و در ماه اوت (مردادماه )به اجرا گذاشته می گردد و چارچوب زمانی دیگر، دومین دسته از تحریم های آمریكاست كه در ماه نوامبر (آبان ماه )اجرا می گردد و ما خواهیم دید كه اروپا چطور با آن دست و پنجه نرم می كند و كاملا مطابق با آن، پاسخ خواهیم داد و برنامه مشخصی برای آن داریم.
ظریف درباره بعضی از تضمین هایی كه اروپا باید بدهد، تصریح كرد: شاهد می باشیم كه بعضی از شركت های اروپایی تحت فشار و جو روانی كه آمریكا تلاش كرده بوجود بیاورد، آغاز به خروج از [ایران] كرده اند. اروپایی ها باید با این مسئله مقابله كنند، البته اگر آنها واقعا علاقمند به حفظ توافقند. اگر واقعا شركای اروپایی ما چنین اعتقادی دارند و دنبال چنین موضوعی هستند باید برای حفظ آن آماده هزینه كردن باشند.
وی تصریح كرد: ایران نباید تنها طرف حاضر در توافق باشد كه هزینه كرده است، ما باید شاهد فعالیت و تبادلات بانكی و افتتاح حساب باشیم. باید شاهد این باشیم كه شركت های متوسط و كوچك تجاری به ایران بیایند و با شركایشان در بخش خصوصی و موارد مشابه دیگرتعامل كنند.
وی درمورد دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در هلسینكی پایتخت فنلاند تصریح كرد: اكنون بویژه پس از دیدار رئیس جمهور ترامپ و رئیس جمهور پوتین، نگرانی هایی در آمریكا مشاهده می گردد كه رئیس جمهور ترامپ لزوما منافع ملی آمریكا را دنبال نمی نماید. حتی اگر به دنبال منافع ملی آمریكا می بود، آیا مردم اروپا می پذیرفتند كه منافع ملی آمریكا بر روند تصمیم گیری در اقتصاد جهانی چیرگی داشته باشد؟ آیا آنها حاضرند این را بپذیرند؟ آیا آنها آمادگی ایستادن مقابل این را دارند؟ این سئوالی است كه دولت ها و شركت های اروپایی باید از خود بپرسند.
ظریف درباره راههای همكاری ایران و اروپا پس از خروج آمریكا از برجام اظهار داشت: راه های گوناگونی برای همكاری وجود دارد.همه شركت های اروپایی سهامدار آمریكایی ندارند.بسیاری از شركتهای اروپایی نه معامله ای با آمریكا دارند و نه تعلق و حضوری در آن كشور.
وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگر از سخنان خود به تحولات سوریه پرداخت و اظهار داشت: ایران و روسیه به مردم سوریه كمك كرده اند و ما این كار را تا زمانی كه ضروری باشد ادامه می دهیم اما در پایان، این سوری ها هستند كه تصمیم می گیرند. ما روابط و همكاری خوبی با روسیه و دولت سوریه داریم و به این كار ادامه می دهیم. هدف ما در اینجا كاملا مشخص است هدفی كه هدف فدراسیون روسیه هم هست. هدف، مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است.
وی همینطور با اشاره به این بخش از سخنان دونالد ترامپ در نشست هلسینكی كه ایران نباید از شكست داعش منتفع شود، این موضع را تاییدی بر حمایت رئیس جمهوری آمریكا از نیروهای داعش تلقی نمود و اظهار داشت: امروز اگر رئیس جمهور ترامپ می خواهد اعتباری به نام خود ثبت كند باید آن را در پشتیبانی از داعش جستجو كند، كاری كه آمریكا و متحدانش در تمام این مدت انجام می داده اند. این واقعیت كه تسلیحات آمریكایی در دستان داعش و دیگر سازمان های افراط گرا كشف شده، توسط منابع غربی مستند شده است.
ظریف در پاسخ به این پرسش كه «در اخبار شاهد بودیم كه برخی مقامات روس بخصوص وزیر انرژی این كشور گفته اند كه حاضرند در مقابل نفت به ایران كالا بدهند»، تصریح كرد: این ها بخشی از بسته بزرگتری از همكاری ایران و روسیه است كه شامل فعالیت های بسیار و سرمایه گذاری توسط روسیه در بخش انرژی ایران، مشاركت این كشور در فعالیت های زیرساختی و تعامل بین دو طرف در حوزه تجارت و نفت می گردد.
این بسته همكاری بزرگی است كه ما با روسیه داریم. اما من بر این باور نیستم كه بخشی از آن بسته، فروش یا دادن نفت به روسیه و دریافت كالا در قبال آن است. این بسته بسیار بزرگتر است و شامل موارد دیگری می شود؛ همچون امكان همكاری در حوزه انرژی بین ایران و روسیه و همینطور امكان اینكه ایران پول نقد دریافت كند.
وی با اشاره به افزایش 50 میلیاردی روابط نفتی تهران و مسكوگفت: این ها بخشی از بسته بزرگتری از همكاری ایران و روسیه به حساب می آید.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و فرستاده ویژه رییس جمهوری به مسكو هفته گذشته بعد از دیدار با پوتین به خبرنگاران ایرانی اظهار داشت: در ملاقاتی كه با رئیس جمهوری روسیه داشتیم، پیام مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری تسلیم ولادیمیر پوتین شد.
ولایتی در ادامه همینطور به مذاكرات خود با پوتین درباره همكاری های ایران و روسیه در حوزه نفت اشاره و تصریح كرد: روابط در عرصه نفتی می تواند تا 50 میلیارد دلار افزایش یابد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل اظهار داشت: اظهارات رئیس جمهوری روسیه حاكی از این بود كه روابط نفتی دو كشور می تواند تا سقف 50 میلیارد دلار برسد.
ولایتی اضافه كرد: روسیه آماده است تا این رقم را در بخش نفتی ایران سرمایه گذاری كند كه در صورت تحقق آن خروج بعضی از شركت های نفتی از كشور جبران خواهد شد.
49311

1397/04/29
23:51:45
5.0 / 5
5078
تگهای خبر: سرمایه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین