لغو بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از كمك های آمریكا به فلسطین

لغو بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از كمك های آمریكا به فلسطین خشكشوئی آنلاین لغو بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از كمك های آمریكا به فلسطین


به گزارش خبرگزاری رویترز عربی، یك مسئول در وزارت خارجه آمریكا تصریح كرد: مبلغی كه بعنوان كمك اقتصادی در سال مالی ۲۰۱۷ به نوار غزه و كرانه باختری اختصاص یافته بود، بنا بر دستورات ترامپ برای پروژه هایی در دیگر مكان ها استفاده خواهد شد.

این مسئول آمریكایی اظهار داشت: این تصمیم در نتیجه بررسی های انجام شده برای اطمینان از صرف این بودجه ها در پروژه ها و مواردی است كه منافع ملی آمریكا را تامین كرده و به ایجاد انگیزه برای مالیات دهندگان منجر شود.

وی اضافه كرد: این تصمیم با عنایت به چالش هایی كه جامعه جهانی در كمك رسانی به نوار غزه دارد، اتخاذ شد.

چند ماه پیش هم آمریكا ۶۵ میلیون دلار از كمك خود به دفتر امدادی سازمان ملل به فلسطینیان را قطع كرده بود.
واكنش ها

حسام زملط، سفیر فلسطین در واشنگتن هم در واكنش به این تصمیم دولت آمریكا طی اطلاعیه ای تصریح كرد: تصمیم آمریكا برای لغو بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از كمك های اختصاصی اش به فلسطینی ها در نوار غزه و كرانه باختری تنها یك باج خواهی سیاسی است كه ثابت می كند دولت آمریكا مخالف صلح است.

زملط اظهار داشت: این دولت از دهه ها دیدگاه و پایبندی آمریكا در فلسطین كاست، بعد از قدس و آنروا (آژانس امداد و كار آوارگان فلسطینی) اكنون این اقدام انجام شد تا ثابت كند كه از طریق حل تشكیل دو كشور منصرف شده و كاملا برنامه های ضد صلح بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) را در پیش گرفته است.

سفیر فلسطین در واشنگتن در ادامه تصریح كرد: استفاده از كمك های انسانی بعنوان سلاحی برای باج خواهی سیاسی فایده ای ندارد.

حنان عشراوی، عضو كمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین"ساف" هم این تصمیم آمریكا را رفتاری غیراخلاقی و غیر مسئولانه توصیف كرد و اظهار داشت: دولت آمریكا ثابت كرد كه از شیوه سبك باج خواهی بعنوان ابزار فشاری برای تحقق اهداف سیاسی استفاده می نماید اما مردم و رهبران فلسطین هیچگاه تسلیم زور و تهدید نخواهند شد و حقوق فلسطینی ها قابل فروش یا معامله نیست.

عشراوی اضافه كرد: اینكه دولت آمریكا از سیاسی زورگویی و تحریم مردم تحت اشغال استفاده می نماید، هیچگاه جایگاه یا تقدیری در كل جهان برایش نخواهد داشت، این رفتار شنیع در همدستی با اشغالگرانی كه سرزمین و منابع فلسطینی ها را سرقت كرده و تحریم های اقتصادی را با هدف مجازات قربانی و تشویق اشغالگر اعمال كرده اند، نشانه شكست سیاسی و اخلاقی واشنگتن است.

صائب عریقات، دبیركل سازمان آزادی بخش فلسطین هم در گفتگو با شبكه خبری الجزیره تصریح كرد: این تصمیم ترامپ نوعی باج خواهی و زورگویی است و این تصمیم در پاسخ به مخالفت تشكیلات خودگردان با طرح "معامله قرن" اتخاذ شده است.

عریقات در ادامه تصریح كرد: فلسطین قابل فروش نیست و فلسطینی ها هیچگاه خواسته های واشنگتن را نخواهند پذیرفت و از قدس و زبان عربی و سرزمین معراج دست نخواهند كشید.

دبیركل سازمان آزادی بخش فلسطین اضافه كرد: تصمیم آمریكا برای كاهش كمك ها تنها اقدامی تحریك آمیز از جانب ترامپ ضد تشكیلات خودگردان بود، ترامپ ضد تشكیلات خودگردان فلسطین قلدری می كند.

وی در ادامه اظهار داشت: واشنگتن تمامی انواع اقدامات تحریك آمیز را ضد تشكیلات خودگردان انجام می دهد و این قلدری آمریكا ضد ما تحمیل می گردد.

عریقات افزود: تصمیم واشنگتن برای كاهش كمك ها به این دلیل اتخاذ شد كه ما معامله قرن را نپذیرفتیم.

پیر كرینبول، كمیساریای عالی آژانس آنروا هم در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس تصریح كرد: كاهش بودجه آژانس هیچگاه به مساله پناهجویان فلسطینی آخر نخواهد داد.

كرینبول اضافه كرد: كاهش بودجه آنروا به این معنا نیست كه بر روی مساله پناهجویان فلسطینی پرده ای كشیده می شود، نمی توان رویاهای پنج میلیون انسان را به همین سادگی نابود كرد.

وی در ادامه اظهار داشت: این اقدام آمریكا برای مجازات فلسطینی ها به علت انتقادشان از واشنگتن در به رسمیت شناخته شدن قدس بعنوان "پایتخت اسرائیل" انجام شد.

پاتریك لیهی، سناتور دموكرات آمریكا با انتقاد از تصمیم دولت ترامپ در كاهش كمك ها به فلسطینی ها، اظهار داشت: ساكنان نوار غزه واقعا در سایه كنترل حماس و محدودیت های اعمال شده از جانب اسرائیل در مرزها از مشكلات شدیدی رنج می برند، فلسطینی ها در واقع اسیر یك درگیری متضاد رو به گسترش هستند و آنها بیش از هر طرف دیگری به صورت مستقیم از نتایج این اقدامات بی رحمانه و بی خردانه رنج خواهند برد.

گروه لیبرال و حامی اسرائیل "جی استریت" هم اقدام دولت ترامپ را یك رسوایی اخلاقی و اشتباهی استراتژیك و بزرگ خواند. 52310

1397/06/03
15:24:05
5.0 / 5
4454
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین