فیلم كری: مذاكره ایران با آمریكا ناممكن است، ترامپ می خواهد نظام ایران را تغییر دهد

فیلم كری: مذاكره ایران با آمریكا ناممكن است، ترامپ می خواهد نظام ایران را تغییر دهد خشكشوئی آنلاین فیلم كری: مذاكره ایران با آمریكا ناممكن است، ترامپ می خواهد نظام ایران را تغییر دهد


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، جان كری وزیر خارجه سابق ایالات متحده در دولت باراك اوباما و عضو سابق تیم مذاكره كننده هسته ای، در نشستی در موسسه كارنگی در واشنگتن درباره مسائل مختلف داخلی و خارجی آمریكا كه در كتابش به آن پرداخته است به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او همینطور دراینباره با شبكه پی بی اس آمریكا گفتگو كرده است كه شرح آن را به نقل از خبرگزاری صداوسیما از نظر می گذرانید: وزیر امورخارجه سابق آمریكا بر ضرورت تغییر رویكرد ترامپ درباره ایران تاكید كرد

جان كری وزیر امورخارجه سابق آمریكا بر ضرورت تغییر رویكرد رئیس جمهور آمریكا درباره ایران تصریح كرد و گفت به نظرم رویكرد هوشمندانه تر درباره (تعامل با ایران) این است كه تهدید صورت پذیرد اما درعین حال باید از این روند برای همراه كردن اروپا و روسیه و چین بهره برد تا همه آنها با كارهای ما موافقت كنند. اما بجای این كار ما كوشیده ایم بر آنها (طرف ایرانی) در زمینه یمن و حزب الله و انتقال تسلیحات فشار وارد نماییم. می توان به آنها (كشورهای دیگر) اظهار داشت كه ما برای مدت دو سال دیگر این وضعیت را تحمل می نماییم. پانزده سال زمان می برد تا تغییری (درزمینه مسئله تسلیحات هسته ای) پیش بیاید. ما می دانیم كه آنها نمی توانند تا پانزده سال دیگر بمب هسته ای بسازند. البته هركاری هم كه بخواهند در این زمینه انجام بدهند ما می دانیم مثلا اگر بخواهند به غنی سازی اورانیوم با سطح بالاتری از غنی سازی مبادرت كنند. ما از همه چیز اطلاع داریم. وقتی این كارها صورت گیرد و باتوجه به شرایطی كه پیش می اید و كارهایی كه رئیس جمهور (ترامپ) بایستی انجام می داد، سازمان ملل متحد با ما همراهی می كند و همه با این راهبرد موافق خواهند بود و با این كار، ما كاری می نماییم كه مانع از آن شود تا آنها هیچگونه حقی برای غنی سازی یا حركت در راه ساخت تسلیحات نداشته باشند اما درعین حال می توان بر آنها (طرف ایرانی) به دلیل اتفاقات جاری در یمن و یا كشورهای دیگر فشار آورد كه دغدغه ای مشروع هم است. درعین حال باید توجه داشت كه ما همواره نگران این مسائل بوده ایم. ما تحریمها درباره مسئله تسلیحات و انتقال تسلیحات به یمن را حفظ كردیم و این تحریمها را افزایش دادیم. ما تحریمها درباره مسئله حقوق بشر را حفظ كردیم. ما هیچگاه مواضعمان را درباره این موارد نرم نكردیم. به نظرم ما راهبردی معقول و واقع بینانه برای حركت از یك نقطه به نقطه دیگر داشتیم. فكر می كنم این موارد به روشنی بسیار در كتابم تشریح شده است.

دولت دونالد ترامپ به دنبال تغییر رژیم در ایران است و نه مذاكره

جان كری در اظهاراتی در موسسه تحقیقاتی كارنگی اظهار داشت: تا وقتی بنده یا شما زنده باشیم آنها (طرف ایرانی) حاضر نخواهند شد با این رئیس جمهور (ترامپ) سر میز (مذاكره) بیایند. از نظر سیاسی و عملی این امر غیرممكن است. این مسئله موكداً ناظر بر این واقعیت است كه دولت (ترامپ) به دنبال مذاكره نیست بلكه به دنبال تغییر رژیم است.
نكته اولی كه در این زمینه باید مدنظر داشت این است كه ایالات متحده، كار تغییر رژیم را به خوبی انجام نمی دهد. امیدوارم این نكته را فهمیده باشند. اخرین مصداق این امر ماجرای لیبی و تلاشهای ما در دیگر مناطق خاورمیانه است. این روند (دولت ترامپ ضد ایران) نشان دهنده سطح بسیار قابل توجهی از جهل درباره منطقه وفضای آن و واقعیت های میدانی ایران است چه برسد به شناخت واقعیت های میدانی در اروپا و روسیه و چین.

تصمیماتِ اشتباهِ ترامپ درباره مسائل جهانی
جان كری وزیر امور خارجه پیشین آمریكا در ادامه اظهار داشت: ما در این زمان بیش از هر چیز نیاز داریم كه دموكراسی خویش را موثر و موفقیت آمیز نماییم، ما با شرایط دشواری مواجهیم و نمی خواهیم درباره آن ابراز بدبینی كنم و در فصل آخر كتابم به این مسئله پرداخته ام و گفته ام كه امیدوارم توجیهی قانونی برای تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از توافق تغییرات آب و هوایی وجود داشته باشد چون كه زندگی ما به این مسئله وابسته است. وی افزود همینطور گفته ام كه رفتارهای اشتباهی چه در مورد مسئله كره شمالی یا اروپا صورت گرفته است. كاش می توانستم پرونده ای حقوقی ضد دونالد ترامپ طرح كنم به دلیل تصمیم ایشان در زمینه تغییرات اقلیمی كه سبب از دست رفتن جان انسانها می گردد و صدمه هایی كه به اموال مردم وارد می گردد و میلیاردها دلاری كه از دست می رود. این مسئله به مرگ و زندگی مربوط می گردد. دموكراسی ما اینقدر مهم می باشد. اتفاقی كه در روند شلخته دیپلماسی ما با كیم جونگ اون در حال رخ دادن است یا شلختگی اظهارات نسنجیده او (ترامپ) ضد اروپا آنهم در شرایطی كه اروپا خودش تا حدودی ضعیف شده و بیش از هر زمان دیگری از زمان جنگ جهانی دوم تابحال برای ما اهمیت دارد. این مسائل بسیار حائز اهمیت می باشد. ما باید برای این مسائل مبارزه نماییم.

جان كری بر لزوم امضای توافق جهانی در زمینه مسائل فضای سایبری تاكید كرد
ما باید بلافاصله عصر جدیدی از كنترل تسلیحاتی را در فضای سایبری شروع نماییم. ایالات متحده باید در این زمینه پیشرو باشد. روسیه و چین و فرانسه و بعضی از كشورهای منطقه خاورمیانه و همه كشورهای دارای ظرفیت بالا در زمینه فضای سایبری باید سر میز (مذاكره) در این زمینه حاضر باشند. ما باید با یكدیگر تعامل نماییم و به توافقی جهانی درباره شفافیت و پاسخگویی و قوانین مربوطه و درمانهای مطرح در این زمینه (سایبری) دست پیدا نماییم، درست به همان صورت كه درباره كنترل تسلیحاتی عمل كردیم و به توافقی همانند ان پی تی رسیدیم. باید كشورها با این توافق (در زمینه سایبری) همراه شوند. بنده می خواهم با حداكثر توانی كه دارم این مسئله را دنبال كنم. ما زمانی در اتاق وضعیت (محل كار رئیس جمهور آمریكا) با رئیس جمهور اوباما نشسته بودیم و درباره پاسخ به اقدام هكری روسیه بحث می كردیم. من نمی توانم وارد جزئیات آن بحث شوم چونكه مسائلی محرمانه است و فقط می توانم به شما بگویم كه ما درباره برخی كارهای وحشتناكی صحبت كردیم كه می توانیم انجام بدهیم. اما بخشی از مشكل این بود كه آنها هم می توانستند از آن شیوه ها بهره بگیرند.

ترامپ متحدی برای آمریكا باقی نگذاشته است
همچنین جان كری، وزیر خارجه پیشین آمریكا در گفتگو با شبكه پی بی اس، بار دیگر تاكید كه دولت ترامپ با خروج از برجام به دنبال تغییر نظام ایران است. وی در پاسخ به سؤالی درباره هدف ترامپ از خروج از برجام و اینكه آیا اتحادیه اروپا می تواند این توافق را حفظ كند یا نه، اظهار داشت: «فكرمی كنم كه دولت ترامپ به صورت اساسی به تغییر نظام ایران می اندیشد، اما همینطور فكر می كنم كه به تصمیم خطرناكی هم رسیده كه برای منافع ملی ما فوق العاده خطرناك می باشد.»

جان كری در ادامه مصاحبه خود از خبرنگار شبكه پی بی اس پرسید: «چه كشور هایی هم اكنون با ما هستند؟» و سپس پاسخ داد:
«به غیر از چند كشور در خاورمیانه كه از ایران متنفر هستند، دولت ترامپ هیچ متحدی برای آمریكا باقی نگذاشته است.»

وی خاطرنشان كرد: «كشور هایی كه در مذاكرات هسته ای حضور داشتند مانند چین، فرانسه، انگلیس، روسیه و آلمان همه از توافق هسته ای ایران حمایت می كنند و تلاش می كنند آن را حفظ كنند. ترامپ با خروج از برجام متحدان ما را رها كرد.»

وزیر خارجه اسبق آمریكا در ادامه برجام را قدرتمندترین، پاسخگوترین و شفاف ترین توافقنامه هسته ای در جهان توصیف كرد و اظهار داشت: «منتقدان برجام در ایران آمریكا را غیرقابل اعتماد می خواندند و ترامپ ثابت كرد كه آن ها درست می گفتند.» Video/Audio Link

1397/06/20
13:50:47
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: آب , اتو , درمان , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین