ادامه كشمكش های سیاسی در عراق چه كسی رئیس پارلمان می شود؟

ادامه كشمكش های سیاسی در عراق چه كسی رئیس پارلمان می شود؟ خشكشوئی آنلاین: ایرنا نوشت: برپایه بیانیه رسمی پارلمان جدید عراق، تابحال هشت نماینده عرب سنی از گروه های مختلف سیاسی به طور رسمی برای تصدی پست ریاست پارلمان در این كشور نامزد شده اند.بر اساس این نامه، دو نماینده از فراكسیون ائتلاف 'القرار' به ریاست اسامه النجیفی و بقیه نماینده ها از دیگر گروه های پیروز انتخابات پارلمانی اخیر (22 اردیبهشت ماه گذشته)، نامزد این پست مهم شده اند.
اسامه النجیفی و طلال الزوبعی دو عضو فراكسیون ائتلاف القرار هستند كه برای این پست خویش را نامزد كرده كه طلال الزوبعی از حوزه انتخابیه بغداد و النجیفی از حوزه انتخابیه استان نینوا به پارلمان راه یافته اند.

'احمد الجبوری' دیگر نماینده عرب سنی كه جزو نمایندگان منتقد پارلمان عراق به حساب می آید بعنوان كاندیدای ائتلاف 'تمدن' كه یك گروه لیبرال است، بعنوان رقیب النجیفی از استان نینوا، برای تصدی پست ریاست پارلمان نامزد شده است.
'محمد تمیم' وزیر سابق آموزش و پرورش و عضو فراكسیون 'ائتلاف عربی برای كركوك' و 'محمد الحلبوسی' استاندار الانبار و عضو فراكسیون 'الانبار هویتنا' هم نامزدهای مطرح این پست به شمار می روند.
'احمد عبدالله الجبوری' استاندار صلاح الدین از فراكسیون 'قلعه جماهیر الوطنیه' كه جزو متحدان فراكسیون بزرگ الفتح (نزدیك به الحشد الشعبی) است، هم از دیگر نامزدهای مطرح عرب سنی برای ریاست پارلمان است.
دو نماینده عرب سنی هم كه جزو متحدان فراكسیون ائتلاف النصر به رهبری حیدر العبادی نخست وزیر عراق هستند، خویش را نامزد پست ریاست پارلمان كرده اند.
'رشید عدای العزاوی' از حزب اسلامی و 'محمد عثمان خالدی' از فراكسیون 'بیارق الخیر' (به رهبری 'خالد العبیدی' وزیر سابق دفاع عراق) دو نماینده متحد ائتلاف النصر هستند كه نامزد این پست شده اند.
برخلاف سنوات گذشته كه معمولا فراكسیون های بزرگ پارلمان برمبنای گرایش های قومی و مذهبی عموما در سه دسته شیعه، كرد و سنی تقسیم بندی می شدند، امسال به علت شكسته شدن این قالب سیاسی در عراق، فراكسیون ها دارای گرایش های متكثر و متنوع سیاسی هستند.
برهمین اساس امسال بیش از یك نماینده برای تصدی پست ریاست پارلمان كاندیدا شده و انتظار می رود كه برپایه رای گیری علنی در داخل پارلمان، رییس جدید پارلمان عراق برگزیده شود، هر چند بدلیل تداوم كشمكش های سیاسی میان لیست های اصلی پیروز در انتخابات، زمان تشكیل چنین جلسه ای هنوز مشخص نمی باشد.
این درحالیست كه درسنوات گذشته سه فراكسیون بزرگ شیعی، كرد و عرب سنی، در خارج از پارلمان بر سر رییس جدید پارلمان به توافق می رسیدند و نامزد مورد نظر به صورت تشریفاتی برای دریافت رای موافق نمایندگان، به پارلمان معرفی می شد.
براساس یك توافق نانوشته بین سه بافت جمعیتی عراق (شیعه، كرد و عرب های سنی) پست ریاست پارلمان سهم عرب های سنی، ریاست جمهوری سهم كردها و نخست وزیری سهم شیعیان شده است.
با توجه به اینكه ریاست پارلمان عراق در طول 15 سال قبل به صورت دوره ای بین سه استان سنی نشین دیاله، صلاح الدین و نینوا جابجا شده است، امسال نمایندگان الانبار (چهارمین استان سنی نشین عراق)، ریاست پارلمان را سهم خود می دانند.
در همین راستا محمد الحلبوسی استاندار الانبار و عضو فراكسیون الانبار هویتنا ( از حزب الحل به رهبری جمال الكربولی) خویش را بعنوان نامزد این پست معرفی كرده است و بسیاری او را یكی از نامزدهای مطرح این پست می دانند.
با وجود این، احمد عبدالله الجبوری استاندار صلاح الدین - كه متحد فراكسیون بزرگ الفتح است - و اسامه النجیفی از استان نینوا، همچنان جزو رقبای اصلی الحلبوسی شناخته می شوند.
هرسه این نامزدها در عین حال در ائتلاف سیاسی واحدی كه رهبران عرب سنی در 23 مردادماه گذشته آن را برای رایزنی با دیگر فراكسیون ها به منظور تشكیل دولت جدید، بوجود آورده اند و بعنوان ائتلاف 'محور الوطنی' شناخته می شوند، عضو هستند.
اعضای اصلی محور الوطنی اسامه النجیفی، 'خمیس الخنجر' (رییس جریان پروژه عربی عراق)، سلیم الجبوری (رییس پارلمان سابق)، احمد عبدالله الجبوری، جمال الكربولی و فلاح الزیدان وزیر سابق كشاورزی عراق هستند.
گفته می گردد هر فراكسیونی كه بتواند در جلسه شنبه آینده نامزد مورد نظر خویش را به كرسی ریاست پارلمان بنشاند، این فراكسیون شانس بیشتری برای تشكیل (ائتلاف) فراكسیون بزرگ پارلمانی و به تبع آن تشكیل دولت آینده خواهد داشت.
ائتلاف النصر به رهبری حیدرالعبادی به علت انشقاق هایی كه در طول هفته های اخیر شاهد آن بوده، گفته می گردد كه قدرت خویش را در پارلمان برای پشتیبانی از دو نامزد مورد نظر خود برای رسیدن به پست ریاست پارلمان تا حدود زیادی از دست داده است.
در حال حاضر احمد عبدالله الجبوری نامزد متحد فراكسیون الفتح، باتوجه به اینكه الفتح بعنوان دومین فراكسیون بزرگ پارلمان دارای 48 كرسی در پارلمان است، امید زیادی به تصدی این پست دارد.
ائتلاف سائرون (مورد حمایت مقتدا صدر) با وجود داشتن 54 كرسی بعنوان بزرگترین فراكسیون پارلمان اما نتوانسته است بر روی پشتیبانی از یك نامزد مشخص به جمع بندی برسد.
با وجود این، احمد الجبوری (نماینده نینوا) با عنایت به اینكه در دوره قبل جزو طیف نمایندگان تحول خواه همسو با صدری ها در پارلمان بود و در این دوره با یك جریان لیبرال به پارلمان جدید راه یافته، امیدوار است كه حمایت مشترك نمایندگان صدر و حزب كمونیست در ائتلاف سائرون را به دست بیاورد.
كارشناسان از جلسه شنبه آینده كه به انتخاب هیات رییسه پارلمان (رییس و دو نائب اش) اختصاص دارد بعنوان جلسه وزن كشی سیاسی فراكسیون در پارلمان نام نهاده اند هر چند هنوز تحقق این امر با عنایت به ادامه كشمكش های سیاسی قطعی به نظر نمی رسد.
52311

1397/06/21
13:55:43
5.0 / 5
4338
تگهای خبر: اتو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین