، خانه ریاضیات چشم انتظار حمایت شهرداری،

سایه سنگین شرایط بد اقتصادی بر خانه ریاضیات اصفهان، لغو برنامه ها تا اطلاع ثانوی

سایه سنگین شرایط بد اقتصادی بر خانه ریاضیات اصفهان، لغو برنامه ها تا اطلاع ثانوی خشكشوئی آنلاین: مدیر خانه ریاضیات اصفهان اظهار داشت: این مركز به دنبال مشكلات مالی و به علت تامین نشدن بودجه از جانب شهرداری اصفهان، به صورت موقت برنامه های خویش را متوقف كرده است.


فروزان خردپژوه در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: خانه ریاضیات اصفهان، اولین خانه ریاضیات ایران و جهان است كه از حدود بیست سال پیش، به دنبال تفاهم نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرداری اصفهان فعالیت خویش را آغاز كرد.
وی افزود: وزارت علوم متعهد به حمایت علمی از خانه ریاضیات اصفهان و شهرداری اصفهان هم متعهد به تامین مكان و حمایت مالی از این مركز شد، اما متاسفانه شهرداری اصفهان، طی دو سال قبل میزان بودجه این مركز را كاهش داده است.
مدیر خانه ریاضیات اصفهان خاطرنشان كرد: بودجه این مركز نسبت به سال قبل كاهش پیدا كرده است، به گونه ای كه بودجه سال گذشته، 2 میلیارد و 500 میلیون ریال بود كه امسال مبلغ یك میلیارد و 250 میلیون ریال در نظر گرفته شد، اما هم چنان با وجود گذشت نیمی از سال هیچ مبلغی پرداخت نشده است.
خردپژوه تصریح كرد: علی رغم اینكه طی بیست سال گذشته، خانه ریاضیات بعنوان یك برند معتبر علمی توانسته توانایی خویش را نشان دهد، به علت مشكلات مالی ناشی از تامین نشدن هزینه ها قادر به فعالیت نیستیم و بنابراین تا اطلاع ثانوی برنامه های این مركز لغو شده است.
هدف خانه ریاضیات ترویج علم در بین تمام اقشار جامعه است
وی با اشاره به اینكه خانه ریاضیات اصفهان درآمدزایی غیر از تامین هزینه ها از جانب شهرداری ندارد، تصریح كرد: در بعضی از برنامه های مركز، افراد خیر علمی به صورت اسپانسر به مركز كمك می كنند و یا بخش كوچكی از هزینه ها از مخاطبین و برگزاری كارگاه ها تامین می شود، اما عمده هزینه های مركز تحت حمایت مالی شهرداری است كه اكنون با متوقف شدن حمایت مالی، مركز قادر به پرداخت حقوق كارمندان و بدهی های خود نیست.
خردپژوه تصریح كرد: خانه ریاضیات اصفهان مركزی فرهنگی، علمی است و به دنبال تامین هزینه ها از بخش خصوصی نیستیم، چراكه در این صورت به یك آموزشگاه تبدیل خواهیم شد كه تنها عده معدودی با تمكن مالی قادر به استفاده از برنامه های مركز هستند و با سیاست خانه ریاضیات كه ترویج علم در بین تمام اقشار جامعه است، تناقض دارد.
وی با اشاره به اینكه این مركز به صورت غیردولتی و برای اولین بار بعنوان نمونه و الگو در سطح كشور فعالیت خویش را از سر گرفت، تصریح كرد: مجموعه خانه های ریاضیات كشور جزء برترین مراكز علمی در كشور می باشند و با همین الگو خانه های علمی دیگری در كشور به راه افتاده است. به گونه ای كه بعد از تشكیل اولین خانه ریاضیات در اصفهان، تابحال 35 خانه ریاضیات در سراسر كشور و دو مركز هم در خارج از كشور بوجود آمده است.
مدیر خانه ریاضیات اصفهان هدف از تشكیل خانه ریاضیات را ارتقای كیفیت آموزش ریاضی و بهبود علم عنوان كرد و اظهار داشت: ریاضیات بعنوان زیربنای علوم نقش بسزایی در پیشرفت علمی در جامعه دارد و خانه ریاضیات می تواند در زمینه توسعه علم در شهر اصفهان تاثیر بسزایی داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه سالانه حدود پنج هزار دانش آموز، دانشجو، معلم و استاد دانشگاه تحت پوشش برنامه های مختلف خانه ریاضیات اصفهان قرار می گرفتند، اظهار داشت: متاسفانه با نیمه تعطیل شدن این مركز خیلی از فعلیت های علمی در استان هم متوقف می گردد. ضمن اینكه این مراكز زمینه ساز شناسایی افراد برجسته به مجامع علمی در دنیا هستند.
خردپژوه با اشاره به اینكه خانه ریاضیات یكی از بنیان های تشكیل كنفرانس های ریاضی در كشور است، تصریح كرد: به دنبال دو دهه تلاش علمی این مركز، این عناوین به دست آمده و الان با متوقف شدن فعالیت ها، صدمه جدی بر وجهه علمی تولید خواهد شد.1397/07/05
18:50:23
5.0 / 5
4540
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین