آغاز برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم، معاینه بیشتر از ۳ میلیون كودك در سال ۹۶

آغاز برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم، معاینه بیشتر از ۳ میلیون كودك در سال ۹۶ خشكشوئی آنلاین: معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی كشور از آغاز برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی ویژه كودكان ۳ تا ۶ سال در ۴۲۲ پایگاه دائم و ۲۰ هزار پایگاه غیردائم از اول آبان تا آخر آذرماه اطلاع داد.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، بامداد امروز مینو رفیعی در مراسم آغاز برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم كه امروز در یكی از مهدهای كودك برگزار شد، اظهار داشت: در سال ۷۴ بود كه برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم توسط معاونت پیشگیری از معلولیت های مركز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی كشور شروع شد و به تدریج گسترش یافت تا اینكه در سال ۷۷ در تمامی شهرها و روستاهای كشور به اجرا درآمد.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم از ابتدای آبان ماه آغاز و تا آخر آذرماه ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: این طرح در مناطق سردخیز و صعب العبور تا بهمن ماه ادامه خواهد داشت.
رفیعی با اشاره به اینكه در برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی امسال ۴۲۲ پایگاه دائم و بالغ بر ۲۰ هزار پایگاه سیار و غیردائم آماده پذیرش كودكان ۳ تا ۶ سال در هستند، اظهار داشت: پایگاه های دائم در مهدهای كودك مستقر شده و در پایگاه های غیردائم و موقتی در روستاها، مناطق حاشیه ای و میادین شهر مستقر خواهند بود. در پایگاه های دائم تنها مبادرت به پذیرش كودكان در مهدهای كودك خواهد شد و علاوه بر آن خانواده ها می توانند برای معاینه فرزندانشان در طرح غربالگری بینایی به مجتمع های بهزیستی، مراكز بهداشت در روستاها و شهرها و همینطور پایگاه های بسیج و مساجد رجوع كنند.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه در سال قبل در اجرای این برنامه ملی ۷۵ درصد كودكان تحت پوشش قرار گرفتند، اظهار داشت: بیشتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار كودك ۳ تا ۶ سال معاینه شدند و در نهایت حدود ۱۷ هزار كودك در این سن مبتلا به تنبلی چشم تشخیص داده شدند و در ادامه به مراكز تخصصی تر ارجاع داده شدند.
رفیعی اضافه كرد: طرح غربالگری پیشگیری از تنبلی چشم در ۳ سطح همچون سطح اول در مهدهای كودك و پایگاه های غیردائم، سطح دوم در اپتومتری و در سطح سوم به چشم پزشك معرفی می گردند.
وی اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی انجام شده هزینه معاینه كودكان ۳ تا ۶ سال در مراكز دولتی با استفاده از E-chart، (دستگاه دولتی) ۲ هزار تومان و در مراكز غیردولتی E-chart، دو هزار و ۵۰۰ تومان در سال خواهد بود.
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی كشور با اشاره به اینكه از ابتدای اجرای طرح از سال ۷۴ تا آخر سال ۹۶، نزدیك به ۳۷ میلیون كودك بین سنین ۳ تا ۶ سال در برنامه كشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی شركت كردند كه البته شاید بعضی از این كودكان یك تا ۳ بار در این طرح مشاركت كرده باشند و از این تعداد ۳۱۳ نفر از كودكان دچار تنبلی چشم بوده اند.
رفیعی اظهار داشت: امسال اعتباری حدود ۶ میلیارد تومان برای اجرای طرح پیش بینی شده كه بخشی از این اعتبار صرف هزینه خرید برای كودكانی كه نیاز به عینك داشته باشند خواهد شد. خانواده هایی كه توان پرداخت هزینه های طرح را نداشته باشند به صورت مجانی پذیرش می شوند.1397/08/02
19:25:14
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: آب , بهداشت , توسعه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین