تقویت گفتگوی علمی و مدارا در رفتار و پذیرش تنوع در عقاید دو چاره وحدت اسلامی است

تقویت گفتگوی علمی و مدارا در رفتار و پذیرش تنوع در عقاید دو چاره وحدت اسلامی است خشكشوئی آنلاین: رییس شورای اسلامی شهر تهران در اختتامیه كنفرانس وحدت اسلامی سخن اظهار داشت: تقویت گفتگوی علمی و مدارا در رفتار و پذیرش تنوع و تكثر در عقاید و رفتارهای مذهبی میان مسلمانان دو چاره ای است كه آیت الله هاشمی برای حل وحدت اسلامی در سخنرانی هایشان بر آنها تاكید داشته اند.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران در اختتامیه كنفرانس وحدت اسلامی طی سخنانی تصریح كرد: دومین سالی است كه كنفرانس وحدت اسلامی در غیاب آیت الله هاشمی رفسنجانی برگزار می گردد و در بیشتر سالها ایشان بعنوان سخنران افتتاحیه یا اختتامیه كنفرانس سخنرانی می كردند.
رییس شوری اسلامی شهر تهران وحدت جهان اسلام و مبارزه با تفرقه و اختلافات مذهبی میان مسلمانان را یكی از مهمترین اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی دانست كه آیت الله هاشمی رفسنجانی آنرا تئوریزه كردند و كتاب سرگذشت فلسطین نوشته اكرم زعتر را در سال 1342، با مقدمه ای انقلابی و ادبیاتی صریح منتشر نمودند.
ایشان در ادامه خاطرنشان كرد: می توان گفت، مثلث نهضت انقلاب اسلامی، مساله فلسطین و وحدت جهان اسلام در همین سال تشكیل گردید و الان سپس 55 سال همچنان این مثلث، تفكری پیش رو در جهان اسلام به حساب می آید.
محسن هاشمی در ادامه سخنانش به آیه ای كه آیت الله هاشمی رفسنجانی در كنفرانس وحدت اسلامی عموما به آن استناد می كردند اشاره داشت و اضافه كرد: آن آیه مشهور سوره انفال است كه می فرماید: وَأَطِیعُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُكُمْ در این آیه خداوند اختلاف ونزاع میان مسلمانان را مایه ضعف و از دست دادن اقتدار و توانمندی آنان عنوان می كند.
رییس شورای اسلامی شهر تهران اضافه كرد: اما آیا این اختلاف، اختلاف فكری و عقیدتی است؟، زمانی كه ما سخن از اجتهاد و آزادی اندیشه و بیان می گوییم، طبیعی است كه اختلاف فكری و عقیدتی و بحث احداث میگردد واین نوع اختلاف نه تنها تهدید نیست بلكه فرصت و به تعبیر پیامبر رحمت است اما مشكل از جایی شروع میگردد كه اختلاف فكری و عقیدتی به كینه ودشمنی و نزاع وخشونت كشیده میگردد كه این مورد باید خط قرمز جوامع اسلامی و علما و رهبران مذهبی باشد.
رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینكه امروز مساله نزاع و خشونت بین مسلمانان، به مهمترین مساله جهان اسلام تبدیل گشته است اظهار داشت: حتی سوژه فلسطین را تحت الشعاع خود قرار داده و برادر كشی و درگیری بین مسلمانان، سبب غفلت از مساله فلسطین گردیده است و شاید یكی از دلایل دامن زدن قدرتهای استعمارگر به اختلافات در جهان اسلام باز همین سوژه باشد كه دیگر ملتهای اسلامی مساله فلسطین را دنبال نكنند.
محسن هاشمی با طرح اینكه چاره چیست؟ تصریح كرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی در آثار وسخنرانی های گوناگون خود درباره وحدت اسلامی، دو چاره عملی را مطرح نمودند، چاره نخست، تقویت گفتگوی علمی ومباحث فكری میان علما ورهبران مذاهب و فرق اسلامی بود، هر زمانی كه باب گفتگو و بحث فكری وعلمی بین علما ورهبران گشوده شود، راه خشونت و نزاع میان پیروان بسته می گردد.
به قول وی، چاره دوم، مدارا در رفتار و پذیرش، تنوع و تكثر در عقاید ورفتارهای مذهبی میان مسلمانان است.
هاشمی در ادامه تصریح كرد: ما در حج مشاهده می نماییم كه پیروان انواع مذاهب وفرق اسلامی در كنار یكدیگر حج به جا می آوردند و نماز می خوانند وهیچ فردی، مزاحم ومانع دیگری نمی گردد و نماز و اعمال او را باطل نمی داند، همین فرهنگ اگر در بین مسلمانان در همه جوامع اسلامی نهادینه شود و تفاوت در اعمال شرعی، مقدسات، اعتقادات و عبادات بین پیروان مذاهب گوناگون پذیرفته شود، ریشه خیلی از خشونت ها و نزاعها بین مسلمانان خشكانده خواهد شد.
بنا براعلام معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، رییس شورای اسلامی شهر تهران در انتها پیشنهادی برای پیگیری بحث وحدت اسلامی در آینده نمایش داد و اضافه كرد: ریشه تفرقه، نزاع و خشونت میان مسلمانان، بیشتر از آنكه در مسایل عبادی و اعتقادی باشد، معلول تفاوت در اندیشه های سیاسی مذاهب اسلامی است. حتی در یك مذهب مانند تشییع هم شكاف در اندیشه سیاسی سبب اختلاف ودرگیری در بعضی كشورهای اسلامی نظیر لبنان وعراق در دهه های گذشته شده است، ازاین رو بررسی نقش تفاوت در اندیشه سیاسی رهبران مذاهب اسلامی، در تضعیف وحدت و اختلافات مذهبی در جهان اسلام موضوعی است كه اگر به درستی بررسی و شفاف شود می تواند مبدائی برای كاستن از اختلافات و درگیری های مذهبی فرض شود.1397/09/05
20:47:17
5.0 / 5
4607
تگهای خبر: شورای اسلامی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین