تسویه بدهی های بانكی تأمین اجتماعی از محل تهاتر مطالباتش از دولت

تسویه بدهی های بانكی تأمین اجتماعی از محل تهاتر مطالباتش از دولت خشكشوئی آنلاین: سرپرست معاونت اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تأمین اجتماعی از شروع فرآیند تازه ای برای تهاتر مطالبات این سازمان از دولت در قالب برنامه ششم توسعه و بودجه سال جاری كل كشور آگاهی داد و اظهار داشت: این فرآیند با همكاری سازمان تأمین اجتماعی، بانك مركزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه، بانك رفاه و سایر بانك ها در حال اجرا می باشد.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر علی نمكی در این باره اظهار نمود: در قانون بودجه سال 97 كشور ظرفیت هایی برای دریافت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت وجود دارد كه پیگیری های لازم برای اجرای این قوانین در دستور كار قرار دارد.
وی ادامه داد: در بند "ن" و بند "و" تبصره 5 قانون بودجه سال جاری كشور تهاتر بدهی های سازمان تأمین اجتماعی و شركت های تابعه با مطالبات از دولت پیش بینی شده است. برمبنای بند "و" تهاتر در دو قالب اسناد خزانه نوع اول و اسناد خزانه دوم (تهاتر بدهی بانكی) اجرایی میگردد.
وی درباره تهاتر اسناد خزانه گفت: برای دریافت مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت در این روش، تدوین آئین نامه با همكاری وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانك مركزی مورد پیگیری قرار|گرفت و در نهایت این آئین نامه اجرایی به تصویب هیأت دولت رسید.
سرپرست معاونت اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی وصول مطالبات این سازمان از راه اسناد خزانه نوع دوم را با همكاری بانك ها و بانك مركزی قابل انجام دانست و اظهار داشت: سازمان تأمین اجتماعی از دولت مطالباتی دارد، از طرفی این سازمان به بانك ها بدهی دارد و بانكها باز به بانك مركزی بدهی دارند. بر طبق آئین نامه مصوب هیأت وزیران تسویه این بدهی ها با اوراق خزانه نوع دوم انجام میگردد.
دكتر نمكی اظهار داشت: با این كار بخشی از مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت از راه تهاتر بدهی این سازمان به بانك ها و بانك ها به بانك مركزی تسویه میگردد.
وی ادامه داد: به منظور بهره برداری حداكثری از ظرفیت این قانون و دریافت بیشترین مطالبات ممكن، تهاتر بین بانكی باز برمبنای آئین نامه مصوب هیأت وزیران در دستور كار سازمان تأمین اجتماعی قرار دارد.
وی افزود: بر طبق آئین نامه مصوب هیأت دولت، بانكی كه ما به آن بدهكار هستیم علاوه بر تهاتر مستقیم(بدهی مستقیم آن بانك به بانك مركزی)، امكان استفاده از ظرفیت تهاتر بین بانكی (بانك های بدهكار به بانك مركزی) را باز خواهد داشت.
سرپرست معاونت اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: در سازمان تأمین اجتماعی برای انجام این تهاتر پیگیری های گسترده ای صورت گرفته و این مسیر تازه ای جهت همكاری بانك ها و بانك مركزی برای دریافت مطالبات این سازمان از دولت می باشد.
دكتر نمكی گفت: در سال های 95 و 96 حدود 9000 میلیارد تومان از بدهی ها را از راه اوراق تسویه نوع اول تهاتر كرده ایم. تهاتر بدهی ها از راه این اوراق بین سازمان تأمین اجتماعی و دولت انجام شده است و بانكی در میان نبوده است. بخشی از آن مربوط به بدهی های سازمان به دولت و بخشی باز مربوط به بدهی شركت های تابعه سازمان به دولت بود.
وی درباره تهاتر بدهی شركتهای تابعه سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت: پذیرش دیون شركت ها با مكانیزمی انجام شده است تا درآینده مبالغ آن به سازمان بازگردد. به نحوی كه از ابتدای سال جاری تا كنون حدود 1500 میلیارد تومان از این مطالبات از شركتهای تابعه دریافت شده است.
دكتر نمكی افزود: به شركتها كمك شده است تا بدهی های خودرا با تأخیر پرداخت كنند و نوعی استمهال برای آنان درنظر گرفته ایم و مزیت دیگر این است كه تلفیقی از بازپرداخت نقدی و افزایش سرمایه برای شركت ها به وجود آمده است و سازمان باز از این طریق مطالبات خود از دولت را نقد كرده است و در شرایطی كه سازمان به پول نقد نیاز دارد این نقدینگی تأمین میگردد.
به گزارش اداره كل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، وی تاكید كرد: امسال باز با ادامه این فرآیند در قالب بند "و" از همین تجربه استفاده شده است. شركت هایی كه در قالب بند "و" بدهی های آنان تسویه میگردد باید این مبالغ را در آینده به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت كنند و مكانیزم پرداخت باز به صورت تلفیقی از افزایش سرمایه و نقد خواهد بود.
دكتر نمكی اضافه كرد: تاكنون بیشتر از 3 هزار میلیارد تومان از ظرفیت بند "و" تبصره 5 بودجه كل كشور از راه بند "و" تبصره 5 بدهی های بانكی سازمان با مطالبات از دولت تسویه شده است كه پیش بینی ارقام بالاتر از این مبلغ باز برای تهاتر بدهی های بانكی در حال پیگیری است.1397/09/16
21:29:04
5.0 / 5
4874
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , توسعه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین