معاون سازمان بهزیستی عنوان كرد

پیشنهاد طراحی سامانه الكترونیكی شناسایی كودكان كار و خیابان

پیشنهاد طراحی سامانه الكترونیكی شناسایی كودكان كار و خیابان خشكشوئی آنلاین: معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی پیشنهاد طراحی یك سامانه الكترونیكی برای شناسایی هویت كودكان كار و خیابان، خانواده ها و مشكلات آنها را بیان نمود.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید در جمع خبرنگاران و در حاشیه جلسه مشترك سازمان ها و نهادهای دولتی با تشكل های مردم نهاد به منظور بهره برداری برای نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد در حوزه كودكان كار و خیابان اظهاركرد: درباب سوژه كودكان كار و خیابان باید دو اقدام كلان صورت گیرد. یكی اینكه در سطح كلان و در طولانی مدت سیاست های فقرزدایی و جلوگیری از فقر مزمن كنار فقر حاد بایستی صورت گیرد تا لزوم نباشد دیگر كودكی در خیابان باشند.
وی افزود: اقدام دوم این است كه اگر می خواهیم به شكل فوریت این كار را در تهران و كلانشهرها انجام دهیم پیشنهاد ما این است كه باید نقشه ای از پراكنش بچه های كار و خیابان در شهر داشته باشیم و بر آن اساس با همكاری سازمان های مردم نهاد، مناطقی كه این كودكان حضور دارند و محل زندگی آنها، فرایند جذب مددكاری اجتماعی فعال را داشته باشیم. در حقیقت بایستی مشخص شود كه این كودكان از چه خانواده هایی هستند؟ آیا خانواده آنها درگیر فقر و مشكل معیشتی است یا زن سرپرست خانوار، فرد معلول یا معتاد دارند و یا اینكه از كودك سودجویی و كودك استثمار می شود؟ و برمبنای آن، مداخلات خودرا طراحی نماییم.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور به تهیه سامانه الكترونیكی برای شناسایی این كودكان اشاره نمود و اظهار داشت: این سامانه الكترونیكی برای شناسایی كودكان كار و خیابان است. امكان دارد خیلی از آنها هویت مشخصی نداشته باشد كما اینكه در تهران بیشتر از ۶۸ درصد كودكان كار غیر ایرانی و عمدتاً غیرمجاز هستند و در این راستا باز لازم است كه نهادهای ذیربط و نهادهای انتظامی در حوزه اتباع بیگانه و نهادهای بین المللی مانند كمیساریای عالی پناهندگان و وزارت خارجه در جلسات مبتنی بر عملكرد برای این مساله چاره ای تبیین كنند، برای اینكه امكان دارد برخی از این كودكان به صورت قاچاق وارد كشور شده باشند و این لازم است كه از جهت شأن و كرامت كودكان توجه ویژه ای به كودكانی غیر ایرانی كه در كشور داشته باشیم.

وی اشاره كرد: اگر بتوانیم این كار را انجام دهیم و این سامانه طراحی شود با نقشه توزیع كودكان كارو همكاری تشكل های مردم نهاد با رویكرد مدیریت مورد به نتیجه خواهیم رسید.

فرید افزود: رویكرد مدیریت مورد به این شكل است كه از كودك آغاز نموده و به خانواده او می رسیم.یعنی مشكلات خانواده آنها بررسی و مداخله در خانواده طراحی میگردد. بدین سبب آیین نامه ساماندهی كودكان كار و خیابان مصوبه سال ۸۴ هیات دولت اگرچه امكان دارد بعضی ها نواقصی به آن وارد كنند، اما نظر ما این است كه همین آیین نامه برای اجرا كفایت می كند و می توانیم هم این آیین نامه را به عنوامن دستورالعمل اجرایی خود قرار دهیم و همه دستگاه ها باز باید وظایف خودرا ذیل آن انجام دهند.

وی اظهار داشت: روز گذشته باز جلسه ای با معاونت حقوق عامه دادستان كل داشتیم در آنجا باز همین بحث عنوان شد و در آنجا مقرر شد كه دستگاه ها و همه كسانی كه در آیین نامه نقش دارند خیلی جدی تر نقش خودرا ایفا كنند و ما گزارش خودرا به همراه وزارت كار تهیه نماییم و گزارش كار را به استحضار دادستان برسانیم. معتقدیم كه كودك كار و خیابان نباشد و آنرا نبینیم برای اینكه بین این دو سوژه هم تفاوت وجود دارد. به عبارت دیگر ما اعتقاد داریم كه بودن مظاهر لطمه در شهر امكان دارد چهره شهر را نازیبا كند ولی اعتقاد اصلی ما این است كه تنها از طریق جذب كودكان و كار حرفه ای برای این كودكان و خانواده های آنها و ساماندهی اساسی آنها و توانمند كردن آنها و خانواده های آنها می توانیم در آینده شاهد نبودن این كودكان در خیابان ها باشیم و اولویت ما پشتیبانی از این كودكان و خانواده های آنان است.


1397/10/19
14:25:15
5.0 / 5
4768
تگهای خبر: دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین