معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مطرح كرد

كوشش برای پیاده سازی طرح ژنوم ایرانیان، ضرورت ورود خیرین به حوزه پژوهش

كوشش برای پیاده سازی طرح ژنوم ایرانیان، ضرورت ورود خیرین به حوزه پژوهش به گزارش خشكشوئی آنلاین معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه سرعت پیشرفت علوم مربوط به ژن درمانی در كشورهای پیشرفته بسیار بالا است، اظهار داشت: در كشور هم در حال پیاده سازی پروژه ژنوم ایرانی ها هستیم تا نقشه خاصی از ژن ایرانی ها به دست آوریم.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر افشین زرقی در اولین "گردهمایی عمومی برنامه ملی ثبت بیماران مبتلا به تحلیل رفتگی های ارثی شبكیه چشم در كشور" كه به همت مركز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با هدف اطلاع رسانی به بیماران و جلب حمایت های مردمی برگزار شد، اظهار نمود: ما اعتقاد داریم مشكلات نظام سلامت از مسیر پژوهش حل می گردد.
زرقی با اشاره به اینكه دانشگاه پژوهش هایش را در راه حل مشكلات جامعه دنبال می كند، خاطرنشان كرد: مهم ترین ركن پژوهش، داده است و هرچقدر این داده ها افزایش یابد، نتایج تحقیقات و راهكارهای استخراج شده، معتبرتر خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برنامه سیستم ثبت بیماری ها را به دانشگاه های بزرگ كشور محول كرده است، اظهار داشت: هدف از برنامه سیستم ثبت این است كه داده های هر دانشگاه با دانشگاه های دیگر تجمیع شود تا به صورت جامع راهكاری برای بیماری ها یافت شود.
زرقی با اشاره به اینكه مركز تحقیقات چشم علوم پزشكی شهید بهشتی معتبرترین مركز تحقیقاتی چشم است، خاطرنشان كرد: از بیماران انتظار داریم در پژوهش مشاركت كنند تا داده های كامل تری جمع آوری شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه دانشگاه های بزرگ با زیرساخت های پژوهشی مانند «بیوبانك ها» ارزیابی می شوند، اظهار داشت: ما در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی بر روی جمع آوری داده در چهار بیماری سرطان، دیابت، بیماری های ارثی شبكه چشم و غذای سالم تمركز كرده ایم.
وی با تاكید بر اهمیت ارتباط داده های ملی با داده های بین المللی، اضافه كرد: نتایج تحقیقات باید در نهایت با زبان ساده ترجمه شود.
زرقی با اشاره به اهمیت آزمایش ژنتیك پیش از ازدواج، تاكید كرد: بسیار مهم می باشد كه از ازدواج افراد ناقل ژن های معیوب با یكدیگر جلوگیری شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: هرچقدر افراد بتوانند وزن داده ها را زیاد كنند و مشاركت بیشتری در پژوهش ها داشته باشند، نتایج پژوهشی مناسب تری خواهیم داشت و در نهایت ثمره آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
زرقی با اشاره به اینكه وظیفه دانشگاه هدایت، حمایت و نظارت بر پژوهش ها است، خاطرنشان كرد: پژوهشی كه نتواند مشكلی از جامعه را حل كند، ابتر است.
وی با اشاره به اینكه خیرین كمتر در كارهای پژوهشی وارد می شوند، اظهار داشت: خیرین اغلب ترجیح می دهند ابنیه بسازند، اما هم اكنون مشاركت در كارهای پژوهشی نتایج عمیق تری نسبت به ساخت بناهای درمانی دارد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه بودجه دانشگاه ها برای انجام كارهای پژوهشی مانند آنالیز ژنتیكی محدود است، به لزوم حمایت و مشاركت سازمان های مردم نهاد و خیرین در این زمینه تاكید كرد.
در بخش دیگری از این برنامه دكتر محمود خدادوست، معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه مبحث سلامت علاوه بر بحث های فنی و تخصصی ابعاد پیچیده ای دارد، اظهار داشت: از آغاز انقلاب تاكنون، بحث سلامت در دولت یازدهم و دوازدهم بیشتر از سایر دوره ها در اولویت قرارگرفته است.
ایشان در ادامه اضافه كرد: منابع كشور برای تأمین سلامت مردم در دو بعد روانی و جسمانی هم با محدودیت هایی روبه رو است، این در شرایطی است كه علاوه بر این دو بعد، شاخص های دیگری هم برای سلامت مطرح است.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: به همین خاطر باید از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و خیرین هم در حوزه سلامت استفاده گردد.
خدادوست با اشاره به اینكه برگزاری چنین نشست هایی سبب معرفی توانایی های علمی و تخصصی جامعه سلامت می شود، خاطرنشان كرد: علاوه بر این، بیان نیازمندی ها در حوزه سلامت، سبب جلب مشاركت افراد خیر در حوزه های موردنیاز می گردد.
ایشان در ادامه بر اهمیت ارتقای آگاهی و سواد سلامت مردم تاكید كرد و اظهار داشت: مردم می توانند با مشاركت در ثبت داده های بیماری های مختلف در ارتقای سطح سلامت جامعه سهیم باشند.
بیماری های غیر واگیر بلای قرن جدید است
در بخش دیگری از این نشست، دكتر حسینعلی شهریاری، دبیر كل مجمع خیرین سلامت كشور با اشاره به اینكه هم اكنون بیماری های غیر واگیر بیشترین سو تأثیر را در سلامت جامعه دارد، اظهار داشت: خوشبختانه از چند سال پیش، انجام تست ژنتیك قبل از ازدواج الزامی شد كه این امر، نقش بسزایی در پیشگیری از بروز بیماری های ژنتیكی در افراد دارد.
وی با اشاره به اینكه تابحال بیشتر فعالیت های خیرین سلامت در حوزه هایی مانند ساختن درمانگاه و بیمارستان بوده است، خاطرنشان كرد: در مجمع خیرین سلامت در حال تلاشیم تا فعالیت خیرین را بیشتر به سمت حوزه های پژوهش و جلوگیری از بروز بیماری ها هدایت نماییم.
در بخش دیگری از این مراسم دكتر حسین نحوی نژاد، معاون توان بخشی سازمان بهزیستی كشور بر ضرورت افزایش همكاری بخش های مختلف دولتی در حوزه سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: بیماری های غیر واگیر بلای قرن جدید است و با عنایت به افزایش امید به زندگی در كشور، تحقق سه فاز پیشگیری، مداخله به هنگام و توان بخشی در حوزه سلامت اهمیت زیادی دارد.
وی نتایج الزامی شدن تست ژنتیك پیش از ازدواج را مثبت عنوان نمود و اظهار داشت: بعد از غربالگری، باید مداخله بهنگام در درمان صورت گیرد و مراكزی مانند دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در این حوزه آغاز به انجام اقدامات مطلوبی كرده اند.
طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، معاون توان بخشی سازمان بهزیستی كشور در انتها بر لزوم ارتباط سیستم درمان با سیستم غربالگری تاكید كرد و خاطرنشان كرد: سازمان های بیمه میلیاردها تومان برای بیماری هایی همچون سرطان هزینه می كنند، اما هزینه های تست های پیشگیری را پوشش نمی دهند.1397/10/29
14:58:14
5.0 / 5
5020
تگهای خبر: بهداشت , بودجه , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین