مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران خبر داد

ری و پاكدشت دارای بیشترین واحد آلاینده در استان تهران

ری و پاكدشت دارای بیشترین واحد آلاینده در استان تهران خشكشوئی آنلاین: مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به این كه سند پنج ساله محیط زیست استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران تصویب شده است، اظهار داشت: بیشترین واحدهای آلاینده استان تهران در شهرستان پاكدشت و ری قرار دارند.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، كیومرث كلانتری امروز در نشست خبری روز ملی «هفته پاك» با اشاره به این كه وضعیت كیفی هوای تهران نسبت به سال قبل بهتر شده است، اظهار نمود: از آغاز امسال تا امروز ۳۲ روز هوای سالم نسبت به سال قبل افزایش یافته است و در همین بازه زمانی هوای پاك هم شش روز افزایش داشته است. همینطور امسال نخستین سالی بود كه دو روز پی در پی در تهران هوای پاك داشتیم.

وی افزود: طی سال قبل هوای تهران ۷۷ روز ناسالم برای گروه های حساس و پنج روز ناسالم برای همه گروه ها بود اما طی امسال تا امروز هوای ناسالم برای گروه های حساس ۵۰ روز بود و هیچ روزی هوای ناسالم برای همه گروه ها نداشتیم.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان این كه ناپایداری های جوی و اقدامات انجام شده برای كاهش آلودگی هوای شهر سبب بهبود كیفیت هوا شده است، خاطرنشان كرد: طی سال قبل ۱۱ جلسه شرایط اضطرار آلودگی هوا در استان تهران تشكیل شد اما امسال فقط یك جلسه داشتیم چون كه اقدامات بسیار خوبی از سال قبل همزمان با ابلاغ قانون هوای پاك شروع شده است.

كلانتری در ادامه با اشاره به این كه ۱۴۵۲ واحد صنعتی در سطح استان تهران گازسوز شده اند، اظهار داشت: در زمینه استانداردهای معاینه فنی هم سازمان حافظت محیط زیست استانداردها را سختگیرانه تر كرد. مراكز معاینه فنی هم طی امسال منسجم تر از سال های گذشته اقدامات خویش را انجام داده است.

وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به برخورد قانونی با واحدهای پسماندسوزی و ذغال گیری در سطح استان و پیشگیری از ورود خودروهای آلاینده به شهر تهران تصریح كرد: طی امسال شهرداری تهران هم برای شناسایی و مدیریت خودروهای حامل پسماند و نخاله های ساختمانی با تولید سامانه «بار برگ» اقدامات خوبی انجام داد.

مدیر كل حفاظت از محیط زیست استان تهران با اشاره به بهبود كیفیت سوخت و گازوئیل در تهران اظهاركرد: هم اكنون در تهران بنزین یورو ۴ و گازوئیل بین ۵۰ تا ۱۰۰ PPM توزیع می گردد.
ارتقای یك منطقه شكار ممنوع در استان تهران
كلانتری در ادامه این نشست با بیان این كه تا آخر امسال منطقه شكار ممنوع «كاوه ده» در فیروزكوه به یكی از مناطق چهارگانه حفاظتی استان ارتقا پیدا می كند، اظهار داشت: حدود ۲۷ سال است كه منطقه «كاوه ده» بعنوان یك منطقه شكار ممنوع شناخته می شود. با عنایت به پتانسیل های خوبی كه این منطقه دارد، در جلسه شورای عالی محیط زیست مصوب شده است كه تا آخر امسال بعنوان یكی از مناطق حفاظت شده معرفی شود.
پنج پاسگاه محیط بانی در سطح استان تهران به بهره برداری رسیده است
مدیر كل حفاظت از محیط زیست استان تهران در ادامه اظهار نمود: امسال ۹ واحد محیط بانی برای راه اندازی در دست اقدام قرار داشت كه تابحال پنج محیط بانی الان به بهره برداری رسیده است و چهار منطقه دیگر هم تا آخر سال به بهره برداری می رسند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: سند پنج ساله محیط زیست استان تهران در شورای برنامه ریزی و توسعه استان به تصویب رسیده است و سازمان حفاظت محیط زیست و استان تهران برنامه پنج ساله ای در دستور كار دارد.

كلانتری با اشاره به این كه از آغاز سال تا آخر آذر ماه ۴۵۸ واحد صنعتی آلاینده در استان تهران شناسایی شدند و در لیست صنایع آلاینده استان قرار گرفتند، اظهاركرد: بیشتر این واحدهای آلاینده در شهرستان های پاكدشت و ری قرار داشتند. اغلب واحدهای آلاینده هم ریخته گری ها و واحدهای آبكاری بودند.

مدیر كل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینكه ۱۷ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی در استان تهران مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: تعداد پایش های ما هم در ۹ ماهه ابتدای امسال ۸۶۲۸ مورد بوده تا آخر آذر ماه هم برای ۲۹۷۹ واحد اخطاریه صادر گردیده است و از فعالیت ۴۶ واحد آلاینده هم ممانعت به عمل آمد. ۲۱۳ واحد دیگر هم بر مبنای ضوابط استقرار به محل های مجاز انتقال پیدا كردند.

وی در ادامه تصریح كرد: ۳۸۸۸ مورد خود اظهاری صنایع هم به محیط زیست استان تهران ارسال و در طول ۹ ماهه ابتدای سال ۱۷۷۶ پرونده حقوقی برای جرایم محیط زیستی تشكیل و تحویل مراجع قضایی داده شده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به پرونده هایی كه در بخش محیط زیست انسانی تشكیل شده است، اظهاركرد: ۱۴۴۴ واحد صنعتی و خدماتی در زمینه استقرار و بهره برداری بررسی شده اند. از این تعداد با ۹۷۳ مورد موافقت و با ۳۸۴ مورد مخالفت شد ازاین رو پاسخ به ۶۷ درصد پرونده ها مثبت بوده و با ۲۷ درصد از آنها مخالفت به عمل آمده است. ۸۷ پرونده هم هم اكنون در دست بررسی قرار دارد.

وی با بیان این كه ۲۲ گزارش اثرات زیست محیطی هم در طول یك سال قبل بررسی شده است، اظهار داشت: ۱۱۳۰ مورد به شكایات مردمی رسیدگی شده است.

كلانتری در بخش دیگری از صحبت های خود درباره اقدامات صورت گرفته شده برای كاهش بوی مسیر محور تهران ــ قم (فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار داشت: هم اكنون سه كانون عمده وجود دارد كه هنوز اقدامات مثمرثمری برای رفع آنها انجام نشده است. یكی از آنها فاضلاب شهری شهرستان های اسلامشهر، واوان و بهارستان است كه مسئولان بودجه راه اندازی تصفیه خانه را دریافت كرده اند، ولی هنوز تصفیه خانه های آنها به صورت كامل راه اندازی نشده است. كانون دوم هم پسماندهای آرادكوه هستند كه شهرداری تهران باید هر چه سریع تر اقدام مناسبی برای پسماندهای این مكان انجام دهد.

وی افزود: كانون آلاینده سوم هم مجتمع گاوداری «دام گستر» است كه متاسفانه در این سه نقطه اقدام اثرگذاری صورت نگرفته است اما سایر منابع تولید بو كنترل شده اند و قسمت عمده بو در منطقه مهار شده است.

مدیركل حفاظت محیط زیست استان تهران درباره مدیریت روان آب های سطحی جنوب تهران كه منجر به آبیاری اراضی كشاورزی می شوند، توضیح داد: با پیگیری های صورت گرفته مقرر است كه وزارت نیرو برای مدیریت این روان آب ها تصفیه خانه ای راه اندازی كند.خبرنگار: مهشاد كریمی / دبیر خبر: عاطفه كربلایی


1397/11/01
13:48:31
5.0 / 5
5417
تگهای خبر: آب , آلودگی , استاندارد , بودجه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین