رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت:

تجویز دارویی و درمانی قارچ گانودرما مورد تایید نیست

تجویز دارویی و درمانی قارچ گانودرما مورد تایید نیست به گزارش خشكشوئی آنلاین رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: گانودرما امروزه در ایران صرفا بعنوان یك فرآورده غذایی توسط چند شركت مجوز تولید و توزیع دارد و هیچگونه تجویز دارویی و درمانی برای آن تایید نشده است و تبلیغاتی كه در این زمینه صورت گیرد در زمره تبلیغات كاذب و اغواگرانه محسوب می شود.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا دكتر كیانوش جهانپور درمورد تبلیغات خواص درمانی و واقعیت فواید قارچ گانودرما اظهاركرد: قارچ گانودرما از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی مورد استفاده بوده است. در چین بعنوان نمادی از سلامتی و طول عمر به همراه شادی و اقبال در زندگی بیشتر از ۲۰۰۰ سال است كه برای درمان های پزشكی استفاده شده است.

وی با اشاره به اینكه در باور چینیان باستان نوشیدن معجونی از قارچ گانودرما، جاودانگی و طول عمر را به ارمغان می آورد، اظهار داشت: امروزه با سیر افزایش یابنده ای از بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر، مزمن و صعب العلاج مواجه هستیم كه امكان دارد با درمان های موجود قابل كنترل یا درمان نباشند و افرادی كه مبتلا به این بیماری ها هستند، طبعا برای مبارزه و درمان با آن به هر دارو یا كاری روی می آورند كه امكان دارد در متوقف كردن پیشرفت بیماری یا كم كردن عوارض دارویی اثرگذار باشد.

جهانپور اضافه كرد: قارچ گانودرما لوسیدوم نیز از این دسته است و یك فرآورده غذایی یا طبیعی است كه توسط پزشكان و طبیبان سنتی در شرق آسیا تجویز و استفاده می شود، اما سطح شواهد و مدارك موجود از اثربخشی این قارچ و فرآورده های طبیعی مشتق از آن در سطح بالایی از نظر علمی نیست و در سطح insufficient evidence یا «شواهد ناكافی» قرار می گیرد.

رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اشاره كرد: تبلیغات زیادی در خصوص اثربخشی این قارچ در پیشگیری یا درمان برخی بیماری ها در فضای مجازی منتشر می شود كه اغلب آنها اغواگرانه و نادرست است.

جهانپور در ادامه اظهار داشت: صرفا تعداد انگشت شماری از كارآزمایی های پیش بالینی گزارش كرده اند كه گانودرما لوسیدوم حاوی مواد ضدسرطانی و تقویت كننده سیستم ایمنی است این در حالیست كه هنوز مطالعه مروری نظام مندی كه به بررسی سودمندی گانودرما در درمان سرطان پرداخته باشد، وجود ندارد.

وی توضیح داد: گانودرما توسط طبیبان سنتی چینی به منظور تقویت سیستم ایمنی تجویز می شود و مطالعات مروری تحقیقات بالینی هم گزارشاتی در خصوص اینكه گانودرما لوسیدوم احیانا می تواند بعنوان یك ضدتومور مفید واقع شود، وجود دارد اما این اطلاعات پراكنده است و برای اعلام نظر قطعی نیاز به مطالعاتی نظام مند وجود دارد.

جهانپور اضافه كرد: آنچه كه در مطالعات تابحال حاصل شده، این است كه گانودرما با افزایش درصد لنفوسیت های CD3؛ CD4 و CD8 احیانا می تواند سیستم ایمنی را تقویت كند همین طور سلول های كشنده (NK-cell) كه وظیفه دفاع از بدن را در مقابل عوامل بیگانه دارند نیز تا حدودی به دنبال مصرف این قارچ افزایش می یابند.

رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با اشاره به اینكه در مرور مقالات موجود با محدودیت هایی در نتایج نیز مواجه هستیم، اظهار داشت: اول آنكه اغلب این مطالعات كوچك و از نظر روش شناسی نامناسب هستند. دوم آنكه اغلب مطالعات و شركت كنندگان چینی هستند بدین سبب نتایج به مقدار زیاد تحت تاثیر قلمداد می شود.

وی افزود: تحقیقات اولیه نشان داده است احیانا مصرف نوع خاصی از محصولات این قارچ (Ganopoly) می تواند صرفا علایم مربوط به تنگی عروق قلبی ( و نه درمان) شامل درد قفسه سینه و تنگی نفس را كم كند. مصرف محصولات این قارچ، تاثیری بر سطح قند خون در افراد با دیابت نوع دو نداشته است.

جهانپور اضافه كرد: تحقیقات اولیه نشان داده كه مصرف نوع خاصی از محصولات این قارچ (Ganopoly) برای 12 هفته می تواند مقداری از میزان ویروس هپاتیت B را در بدن كم كند و بنظر می رسد احیانا می تواند عملكرد كبدی را در افراد مبتلا به این بیماری تا حدودی بهبود بخشد.

وی با اشاره به اینكه در مطالعات انجام شده، استفاده روزانه از عصاره قارچ گانودرما حتی به مدت 12 هفته سطح كلسترول را در افرادی كه فشار خون بالا و یا كلسترول بالا دارند، تحت تاثیر قرار نمی دهد، اشاره كرد: شواهد متناقضی در مورد اثرات قارچ گانودرما در فشار خون بالا نیز وجود دارد ولی تحقیقات اولیه نشان داده است كه استفاده روزانه از عصاره قارچ گانودرما به مدت 12 هفته، فشار خون را در افرادی كه دارای اندكی فشار خون بالا هستند، كاهش نمی دهد. با این وجود تحقیقات دیگری موجود است كه نشان داده است كه مصرف قارچ گانودرما احیانا تاحدودی موجب كاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون شدید می شود.

جهانپور اضافه كرد: بنا بر مطالعات موجود، مصرف قارچ گانودرما، تومورهای ریه را كاهش نمی دهد ولی بنظر می رسد كه عملكرد سیستم ایمنی و كیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان ریه را تا حدی بهبود می بخشد.

وی در ادامه اظهار نمود: فواید گوناگون دیگری نیز برای این قارچ از قبیل تاثیر روی سایر سرطان ها، دردهای عصبی، سیستم ایمنی، عفونت های ویروسی و... بیان شده كه برای رد یا اثبات آن نیاز به تحقیقات بیشتری است و شواهد كافی و علمی تا كنون در اختیار نیست.

رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: نكته قابل توجه اینكه مصرف مداوم پودر این قارچ در مدت زمان بیشتر از یك ماه احیانا غیرایمن و به همراه خطر لطمه به كبد است.

وی درباب عوارض مصرف این قارچ اضافه كرد: مصرف گانودرما می تواند در بعضی افراد منجر به خشكی مخاط دهان، گلو و بینی همراه با خارش، ناراحتی معده، خونریزی بینی، مدفوع خونی، ضایعات پوستی و تنفس هاگ این قارچ نیز می تواند منجر به بروز آلرژی شود.

جهانپور اشاره كرد: هیچ گونه شواهد قابل اطمینانی در خصوص بی خطر بودن مصرف این قارچ در حاملگی و شیردهی نیز وجود ندارد بدین سبب سفارش می شود از مصرف این قارچ در این دوره اجتناب شود.

وی با اشاره به اینكه مصرف مقدار زیاد این قارچ خطر خونریزی را در افراد با اختلالات خونریزی دهنده بالا می برد همین طور از مصرف آن در افراد با فشار خون خیلی پایین بهتر است اجتناب شود، اظهار داشت: مصرف دوزهای بالا از این قارچ هم امكان دارد خطر خونریزی را افزایش دهد و حداقل 2 هفته پیش از عمل جراحی نباید استفاده گردد همین طور مصرف همزمان قارچ گانودرما با داروهای ضد فشارخون نیز تداخل دارد. داروهای ضد انعقاد خون هم با گانودرما تداخل دارند و از مصرف همزمان آنها باید اجتناب شود.

جهانپور افزود: میزان مصرف مناسب از قارچ گانودرما بستگی به عوامل مختلفی نظیر سن، سلامتی و شرایط دیگر دارد لكن هم اكنون اطلاعات علمی كافی برای تعیین دوز مناسب برای قارچ گانودرما وجود ندارد.

به گزارش سایت وزارت بهداشت، وی اشاره كرد: محصولات طبیعی همیشه لزوما ایمن نیستند و میزان مصرف آنها می تواند بسیار مهم باشد.

منبع:

1398/07/05
19:18:32
5.0 / 5
4312
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین