چرا با طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفم؟

چرا با طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفم؟ خشكشوئی آنلاین: با طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفم و امروز 29 مهر ماه در گفتگوی زنده پیك بامدادی رادیو ایران درباره تبعات انتقال آب خزر به كویر مركزی روشنگری خواهم كرد.یك رشته توییت توسط درگاه رسمی سازمان حفاظت محیط زیست انتشار یافته با این مضمون كه اگر وزارت نیرو دلش برای بوم سازگانِ خزر یا تاب آوری هیركانی می سوزد، چرا پیشنهادش را پس نمی گیرد و همچنان توپ را در زمین ما می اندازد؟!
تامل برانگیزتر آنكه سازمان حفاظت محیط زیست در توییتِ آخرش، كوشش برای روشن شدنِ ابعاد خسارت های محیط زیستی ناشی از اجرای طرح انتقال آب از خزر به كویر مركزی توسط محمد فاضلی را عوام گرایی و ژستی روشنفكرانه تصویر كرده و پیشنهاد داده بجای انتقاد از آنها، اردكانیان را مجاب كند تا درخواست وزارت متبوعش را پس گیرد!
رفتار سازمان تحت هدایت عیسی كلانتری، درست مثل رفتارِ زوجِ در حال متاركه ای است كه وقتی مظلوم نمایی یك طرف آشكار می شود تا از شر سرپرستی فرزند خلاص شود، بجای آنكه برایش سلامت روانی و آینده فرزند مطرح باشد، می كوشد تا باجِ مناسب برای دادن چراغ سبز را بگیرد! بی مهابای ضربه ای كه این جدایی ممكنست به فرزند و آینده او بزند. اینك نیز كمینه ی انتظار از سازمان متولی محیط زیست كشور آن است كه فراتر از قواعد اداری و تكالیف مرسوم، عملاً نشان دهد كه حراست از مایملك محیط زیستی كشور برایش از هر مصلحتی والاتر و ارزشمندتر است.
اینكه مدیران ارشد سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته در رسانه های گوناگون اعلام كنند كه مسئولیت شان فقط كاهش خسارت های محیط زیستی اجرای طرح انتقال آب، بدون توجه به ابعاد اقتصادی، اجتماعی و تبعات فرهنگی آن است؛ آشكارا نشان میدهد كه حتی مسعودتجریشی بعنوان معاون انسانی سازمان، تعریف درست دانش ارزیابی را هم نمی داند و حتی تابحال یك ماتریس ارزیابی را كه در آن باید به همه ی ابعاد اجرای پروژه در حوزه های محیط زیستی، فیزیكی و اقتصادی/اجتماعی قبل و پس از اجرا رسیدگی شود، انجام نداده است.
وای بر ما كه متولیان محیط زیست و آب كشور، اینگونه بجای نگرانی از لطمه به تاب آوری وطن، نگران خشم رئیس شان و لطمه به پایداری میزهای قدرت شان هستند. این مملكت با وجود چنین مدیرانی در راه پایداری حركت نمی نماید. نگویید كه نگفتم!
چرا با طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفم؟ دلیلش این است كه اكوسیستم دریای خزر همین الان هم ظرفیت بسیار ناگواری دارد. میزان آلایندگی های این آب، چندین برابر حد مجاز است. خیلی از گونه های آبزی، منقرض شده یا در آستانه انقراض هستند. ماهی كیلكا را تقریباً از دست داده‎ایم، ماهی خاویاری دارد از بین می رود؛ فك خزری در آستانه انقراض است. در چنین شرایطی كه سفارش می‎كنند به سبب آلودگی آب، مردم وارد دریای خزر نشوند، ما مقرر است باردیگر تلخابه‎ای را وارد آب بكنیم و كیفیت را كمتر نماییم.
در واقع محل شیرین كردن آب هم اكنون، تالاب میانكاله در جنب نكا است كه زیستگاه ماهی خاویاری است و این منطقه با این اتفاق به شدت آسیب‎پذیر خواهد شد و درآمد صیادیمان كاهش خواهد یافت و بیكاری افزایش خواهد یافت. از طرف دیگر كیفیت آبزیانی كه مردم استفاده می نمایند، كاهش پیدا می كند و هزینه سلامت افراد از نوع درمانی افزایش می‎یابد. همه این ها خسارت به این كشور است. علاوه بر این مسیری كه این لوله عبور خواهدنمود منجر به تخریب هزاران درخت باارزش ایلخانی می شود و نرخ فرسایش را افزایش می‎دهد و منجر به گسست اكولوژیك در جنگل های باارزش شمال خواهد شد. غیر از این ماجراها نكته ‎‎ بسیار مهم این است كه قیمت تمام شده این پروژه بسیار گران است.
چیزی حدود هر متر مكعب ۶۰ هزار تومان برآورد شده است. چه محصولی مقرر است تولید بشود كه ۶۰ هزار تومان ارزش داشته باشد و این چه اقتصادیست كه می تواند با آب ۶۰ هزار تومانی برای متر مكعب به حیات خودش ادامه بدهد؟ اصلاً منطقی نیست ما ۱۸ الی ۱۹ هزار میلیارد تومن هزینه نماییم، به جهت اینكه ۲۰۰ میلیون متر مكعب آب منتقل نماییم. آن ۱۸ هزار میلیارد تومان می تواند به دردهای این ملت اختصاص یابد. كیفیت آموزش و پرورش در این كشور درست بشود و واقعاً لازم نیست ما چنین پولی را هدر بدهیم كه همین هدر دادن سبب تخریب طبیعت ایران می شود.
استان سمنان همین الان میانگین سرانه آبی كه دارد بیشتر از متوسط كشوری است و اگر یك پنجم و یا یك ششم این را هزینه كنند می توانند ۵۰۰ میلیون متر مكعب آب را از محل بازچرخانی، تصفیه و برای بخش های كشاورزی، صنعت و شرب ذخیره كنند. چرا ما كار آسان تر را نكنیم كه هزینه هایش كمتر است و خسارت محیط زیستی هم ندارد؟
ما دوتا رئیس جمهوری (احمدی نژاد و روحانی) داشتیم كه در تمام موارد باهم تضاد داشتند، اما فقط در یك مورد با هم اشتراك نظر دارند؛ آن هم انتقال آب به سمنان است؛ چون سمنانی هستند و به حوزه انتخابی خودشان قول دادند كه آب بیاورند. همانطور كه آقای خاتمی رئیس جمهور شد آب به یزد برد، آقای رفسنجانی رئیس جمهور شد آب به كرمان و رفسنجان برد. حالا ما دو تا رئیس جمهور سمنانی داریم كه می خواهند بگویند كه ما نمك نشناس نبوده ایم و رأی مردم شهر خودرا جبران كرده ایم. واقعاً غم انگیز است كه ما اصول كشورداری را كنار بگذاریم و درگیر چنین مواردی شویم. زمانی نمایندگان مجلس در بودجه تصویب كردند كه ردیف طرح انتقال آب حذف شود و خیلی هم خوشحال كننده بود، ولی با این وجود باردیگر این موضوع، مطرح گردیده است.
محیط زیستی ها می توانند طبق ماده ۶۶ آئین دادرسی به قوه قضاییه شكایت كنند، چون یك تخریب غیر قابل جبران دارد اتفاق می افتد. از طرف دیگر نمایندگان مجلس باید از وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مجلس توضیح بخواهند.
* فعال محیط زیست و عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور


منبع:

1398/07/30
10:29:46
5.0 / 5
4403
تگهای خبر: آب , آلودگی , آموزش , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین