خبری از ترسالی نیست، سیل و خشكسالی با هم می آیند

خبری از ترسالی نیست، سیل و خشكسالی با هم می آیند خشكشوئی آنلاین: پژوهشگران می گویند در آینده با سیل های بیشتری در ایران روبرو می شویم.نیو صدر: استانی كه نماد خشكسالی در ایران است، در چند روز اخیر با بارش های خارج از انتظار و سیل هولناكی روبرو شده است؛ سیلی كه بلای جان شهروندانی شده كه سال هاست رویای بارش باران را داشتند. اتفاقی عجیب كه شاید روزی به لطف تغییر اقلیم و كارهای انسان، برای همه معمولی شود.
گفته می شود كه در این اتفاق حداقل ۳ نفر كشته شده اند و بیشتر از ۳۰۰ میلیارد تومان به زیرساخت های شهری استان خسارت وارد شده است.
شدت این حادثه در حدی بوده است كه احمد علی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان، اعلام نموده است كه هم زمان با شروع بارندگی از ۲۰ تا ۲۲ دی راه ارتباطی با ۸۹۰ روستای استان بطور كامل قطع شده است.

سیل سیستان و بلوچستان؛ حاصل گرمای اروپا
به طور كلی سیل حادثه ای طبیعی است كه به سبب اقلیم موجود در كره زمین هر از چند گاهی برخی مناطق را با خسارت های مختلفی روبرو می كند، اما برای سیستان و بلوچستان، این حادثه را صرفا نمی توان بحرانی «طبیعی» دانست.
بهلول علیجانی، استاد اقلیم شناسی دانشگاه خوارزمی و رئیس كارگروه هواشناسی و اقلیم شناسی هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها در این رابطه به خبرآنلاین می گوید: «پاسخ به این پرسش كه حادثه اخیر چقدر طبیعی بوده اصلا كار راحتی نیست، معمولا میزان بارندگی در جنوب ایران كم است و با چنین بارش هایی روبرو نمی شویم، علت این مساله هم این است كه سیستم های بارشی اصلا نمی توانند به جنوب بروند، اما اگر چنین اتفاقی رخ بدهد، بخاطر رطوبت هوا بارش در این مناطق شدید می شود.»
در واقع سوال اصلی كه اقلیم شناس ها و پژوهشگران مطرح كرده اند هم مربوط به همین موضوع است؛ این كه چطور چنین سیستمی به سمت سیستان و بلوچستان و جنوب ایران حركت كرده است؟
به گفته آنها علت وقوع چنین اتفاقی تغییر اقلیم و كارهای انسانی است، كارهایی كه منجر به گرمایش زمین و در نتیجه بی نظم شدن اقلیم زمین شده است.
علیجانی در این زمینه توضیح می دهد: «نقشه های چند روز پیش نشان می دادند كه در واقع در اروپا سیستم مانعی به وجود آمده است و شاخه شمالی از جبهه باد به سمت ایران حركت كردند، در نتیجه همین موضوع در شمال ایران هوا سرد شده و جنوب بخاطر رطوبت هوا سیل آمده است. این كه چنین سامانه ای موجب بارش در جنوب شود اتفاقی طبیعی است اما این كه چنین سامانه ای وارد جنوب ایران شود غیرطبیعی است.»
در واقع بگفته این اقلیم شناس، به سبب گرمایش جهانی و افزایش دمای هوا در اروپا سیستم مانعی به وجود آمده كه زنجیره اتفاقات بعدی آن منجر به ایجادی سیلی ویرانگر در ایران شده است. ش
«این نشانه تغییراقلیم است»
این اتفاق دقیقا مشابه ایجاد سیل در سرتاسر ایران در فروردین ماه امسال است، حادثه ای كه نتایج مرگباری در بیشتر استان های ایران داشت.
علیجانی در این رابطه می گوید: «درست مثل سیل امسال در استان لرستان كه یك سیستم فراری آنرا به وجود آورد، ما در كارگروه می گوییم تغییراقلیم در كل این فرایندها نقش داشته است. موضوع دیگری كه نشان از تغییراقلیم دارد این است كه امثال بارندگی خیلی مناطق كمتر از میانگین معمول است اما در بعضی مناطق بارش ها تا ۳۰۰ درصد هم افزایش داده است. باید آینده را هم ببینیم اما می توانیم بگوییم این اتفاق نشانه تغییراقلیم است.»
در این میان برخی این اتفاقات را به شروع دوره ترسالی ربط می دهند، موضوعی كه كارشناسان و مطالعات مختلف آنرا به صورتی رد كرده اند.

هشدار؛ سیل و خشكسالی با هم می آیند
مطالعه ای كه بیشتر از ۲ سال پیش توسط تعدادی از محققان ایرانی در خارج از كشور انجام شده بود حدودا همه این اتفاقات را پیشبینی كرده بودند و حتی كریم عباسپور یكی از پژوهشگران این گروه و رئیس گروه خارك، آب های زیرزمینی و زباله در موسسه فدرال علوم و تكنولوژی سوییس، در گفت وگویی با خبرآنلاین آگهی داده بود كه با افزایش دمای كره زمین احتمال وقوع سیل در بعضی از مناطق ایران افزایش پیدا كرده و در این میان شدت خشكسالی هم بیشتر می شود.

بخشی از نتیجه مطالعه آنها همین نقشه است، نقشه ای كه نشان می داد احتمال وقوع سیل در مناطق مختلف ایران در آینده چقدر نسبت به گذشته افزوده می شود.
عباسپور در این رابطه به خبرآنلاین اظهار داشته بود: «احتمال وقوع سیل در بخش های از ایران بطور قابل توجهی افزوده می شود. ما احتمال وقوع برخی از سیلهای گذشته را در آینده بررسی كردیم. بعنوان مثال، سیل آبان ماه ۱۳۹۴ در استان های ایلام و لرستان كه منجر به كشته شدن ۹ نفر شده بود را بررسی كردیم، نتایج نشان میدهد این سیل در آینده نیز در این استانها با احتمال وقوع بالاتری تكرار می شود. برای سیل های دیگر گذشته دیگر همین سرنوشت پیش بینی شده است.»
از سویی این مطالعه بدون رد كردن نقش مهم عوامل مدیریتی در سیل ها و خشكسالی های ایران نشان داده است كه در كنار این سیل ها، مناطق مختلف ایران هم با دوره های خشك زیادی روبرو می شوند، دوره خشك دویست روز متوالی با بارش كمتراز دو میلیمتر تعریف شده است.


همه این موضوعات خبر از اتفاقی جدید می دهند؛ شاید امروز سیل های فروردین و سیل سیستان و بلوچستان برای شما اتفاقی طبیعی باشد، اما تا چند سال دیگر با گرم شدن زمین دیگر هیچ كسی از وقوع چنین حوادثی متعجب نمی گردد.
۲۳۵۲۳۷


منبع:

1398/10/27
12:28:51
5.0 / 5
4566
تگهای خبر: آب , باران , بارندگی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین