كاهش بارش ها در كشور

كاهش بارش ها در كشور به گزارش خشكشوئی آنلاین رئیس مركز ملی خشكسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از كاهش بارش ها در منطقه خاورمیانه همچون كشور ما طی سال آبی زراعی آینده اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای پیشبینی ها فصول خشك ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود و ازاین رو مدیران مدیریت منابع آب باید تمهیداتی را اتخاذ كنند.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هم اکنون خیلی از استان ها بارش سالانه اقلیمی خویش را دریافت کرده اند و طی تابستان بارش قابل توجهی در کشور نخواهیم داشت، خاطرنشان کرد: تابستان تنها در بعضی از مناطق جنوب شرق کشور مانند جنوب شرق کرمان، شرق هرمزگان، جنوب فارس و جنوب سیستان و بلوچستان بارش های موسمی خواهیم داشت.
افزایش ۲۹ درصدی بارش ها در کشور
وی با اشاره به اینکه طی شهریور ماه سال جاری سیستم های بارشی شمالی به تدریج به کشور نفوذ می کنند و در بعضی روزها بارش هایی را در نوار شمالی کشور شاهد خواهیم بود، اظهار داشت: به صورت کلی از آغاز سال آبی زراعی تابحال در کشور ۲۸۵.۵ میلیمتر بارش پهنه ای (بارش های نقطه ای در ایستگاه های هواشناسی) داشتیم که این میزان نسبت به بارش دراز مدت ۶۴ میلیمتر (حدود ۲۹ درصد) بیشتر بود. با این وجود بارش ها طی سالجاری آبی زارعی نسبت به سال قبل حدود ۸ درصد کمتر شده است.
۵ استان بارش نرمال سالانه خویش را دریافت نکردند
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره توزیع بارش ها در کشور توضیح داد: از آغاز مهر ماه تابحال بارش های بیشتر از نرمال عموما در مناطق مرکزی و شرقی ایران رخ داده است و در نوار غربی بارش ها در حد نرمال و حتی کمتر از آن بود. برای مثال بارش ها در استان اردبیل ۲.۳ درصد کمتر از میانگین دراز مدت و در استان چهار محال و بختیاری ۱۲ درصد کمتر از حد نرمال گزارش شد.

به گفته وظیفه بارش ها دراستان های کردستان، کرمانشاه و کهگیلویه و بویراحمد هم به ترتیب ۰.۶، ۷.۹ و ۹ درصد کمتر از میانگین دراز مدت بود.

وی با اشاره به اینکه پربارش ترین استان ها از آغاز سال آبی تابحال استان های گیلان، مازندران و لرستان بودند، اظهار داشت: بارش در این استان ها به ترتیب ۹، ۲۶.۴ و ۱۲.۳ درصد بیشتر از حد نرمال گزارش شد.
وضعیت دمای هوای کشور
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه درباره وضعیت دما در کشور از آغاز سال آبی زراعی و در تابستان اظهار نمود: به صورت کلی دمای هوا از مهرماه سال قبل تا اردیبهشت سال جاری بیشتر در شرایط نرمال و در بعضی مواقع پایین تر از حد نرمال بود اما طی ماه گذشته دمای هوا در بیشتر استان ها بالاتر از میانگین دراز مدت بود و در نقاطی مانند مناطق مرکزی حدود دو تا سه درجه بیشتر از حد نرمال گزارش شد.

این متخصص هواشناسی اضافه کرد: بر مبنای آنچه مدلهای اقلیمی نشان می دهند تابستان سال جاری در کشور دمای هوا حدود ۰.۵ تا ۱ درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین است و پیشبینی می شود که از مهر ماه دمای هوا به حد نرمال برسد.
کاهش بارش ها در خاورمیانه از سال آبی آینده
وظیفه در ادامه درباره وضعیت بارش ها در کشور طی سال آبی آینده اظهار داشت: شاخص دو قطبی اقیانوس هند بر عکس سال قبل در فاز منفی قرار گرفته است و نوسان جنوبی اقیانوس آرام هم به احتمال زیاد وارد فاز سرد خواهد شد. نتیجه این تغییرات برای منطقه خاورمیانه و کشور ما بارش های ضعیف و کمتر از نرمال خواهد بود.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه باران های موسمی در تابستان سال جاری هم قوی ترند و دیرتر از کشور خارج می شوند، خاطرنشان کرد: ازاین رو بارش های پاییزه در کشور دیرتر از معمول شروع می شوند و به صورت کلی پیشبینی می نماییم که پاییز کم بارشی داشته باشیم.
مسئولان مدیریت منابع آب به هوش باشند
وظیفه در انتها با اشاره به اینکه فصول خشک ما طی سال آبی زراعی آینده طولانی خواهد بود، تصریح کرد: این مورد باید از الان مورد توجه مسؤلان مدیریت منابع آب قرار گیرد و تمهیداتی را در بخش کشاورزی و مصرف آبی بیندیشند.

منبع:

1399/04/04
22:16:25
5.0 / 5
2427
تگهای خبر: آب , باران , سیستم , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین