معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران كشور:

از ایمنی اجزای غیرسازه ای ساختمان ها غافلیم

از ایمنی اجزای غیرسازه ای ساختمان ها غافلیم خشكشوئی آنلاین: معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران كشور از بی توجهی به ایمنی غیرسازه ای ساختمان ها انتقاد نمود.


محمدفرید لطیفی در گفت و گو با ایسنا، درباره ایمنی ساختمان ها و به خصوص ساختمان های عمومی و پرتردد اظهار داشت: زمانی که از ایمنی ساختمان ها صحبت می شود، در واقع یعنی تاکید روی دو موضوع یکی ایمنی اجزای سازه ای ساختمان و دیگری ایمنی غیرسازه ای است که متاسفانه باید بگویم به موضوع دوم توجه چندانی نشده و این نگران کننده است.
وی افزود: مواردی نظیر اسکلت ساختمان، مقاومت آن در مقابل زلزله و... در حوزه ایمنی اجزای سازه ای ساختمان است که در این خصوص حدودا می توان اظهار داشت که برای ساختمان هایی که از پس از سال ۷۰ و برمبنای بخشنامه ۲۸۰۰ ساخته شده اند اوضاع کمی بهتر شده است، چون پیش از آن اصطلاحا ساخت و سازها بنایی بود. البته در این موارد هم انتقادات و ضعف هایی وجود دارد که عموما مربوط به اجراست. مواردی که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، مانند نظارت ها، نقش مهندسین ناظر و...
معاون سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اجزای غیرسازه ای ساختمان ها اظهار داشت: متاسفانه در این مورد نگرانی جدی وجود دارد و باید بگویم که از ایمنی غیرسازه ای ساختمان ها غافل هستیم. حدودا می توان اظهار داشت که هیچ ساختمانی شامل عمومی و خصوصی، دولتی و غیردولتی و... وجود ندارد که ایمنی اجرای غیرسازه ای را بطور کامل رعایت کند، در صورتیکه این مساله نیز بسیار مهمست.
وی افزود: بعنوان مثال فرض کنید ساختمانی ضدزلزله و برابر دانش روز ساخته شود، اما اجزا و وسایل آن طوری چیدمان شود که هنگام زلزله روی سر حاضران سقوط کند. یا مثلا تزئینات آن طوری باشد که خطرآفرین شود. اینها مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
لطیفی با اعلان اینکه می توان ایمنی اجزای غیرسازه ای را در فاز اول در اماکن مهم جمعیتی اجرایی کرد، اضافه کرد: بعنوان مثال می توان در بیمارستان ها، پاساژها و مراکز خرید و... به این مساله توجه ویژه شود که لوازم و اجزای غیرسازه ای ساختمان به درستی و در جای خود چیدمان شده و نسبت به تمهیدات ایمنی برای نگهداری و حفظ آن در مقابل حوادث نیز اقدام گردد. این مساله حتی در حوادث غیرطبیعی نظیر آتش سوزی نیز موثر است و اگر به درستی رعایت شود، هم ایمنی ساختمان ارتقا می یابد و ممکنست از وقوع حریق جلوگیری شود و هم در صورت بروز حادثه سد راه فرار حاضران نخواهد شد.1399/04/20
13:50:56
5.0 / 5
2378
تگهای خبر: اماكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین