محققان كشور بررسی كردند

وضعیت یک آلاینده مهم در هوای خوزستان

وضعیت یک آلاینده مهم در هوای خوزستان پژوهشگران کشورمان در یک پژوهش مربوط به حوزه آلودگی های زیست محیطی، آلودگی هوای استان زرخیز خوزستان را به یک آلاینده مهم، یعنی دی اکسید نیتروژن بررسی نموده و بر لزوم توجه ویژه به آن، تاکید کرده اند.


به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، آلاینده های شیمیایی خطرناک توسط برخی از کارهای طبیعی و مصنوعی تولید و وارد محیط زیست می شوند و در نهایت، سبب بروز اثرات نامطلوب بر سلامتی افراد جامعه و محیط می شوند.
امروزه خیلی از شهرهای بزرگ دنیا به ویژه شهرهای صنعتی، با مشکلات زیست محیطی مواجهند که در رأس آنها وضعیت نامطلوب کیفیت هوا قرار دارد. این شهرها با رشد بی رویه جمعیت، کارهای صنعتی، تراکم وسایل نقلیه و عوامل جغرافیایی مانند تغییرات آب و هوایی و تغییر الگوی جوی، وارونگی دمایی و توپوگرافی، روز به روز بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند.
بنا بر اظهارات متخصصان، مطالعات نشان می دهند که بین میزان غلظت آلاینده ها و خیلی از اثرات سوء بهداشتی همچون علایم تنفسی، حمله های آسمی و برونشیت حاد، بستری شدن در بیمارستان به سبب بیماریهای قلبی و تنفسی ارتباط مستقیمی وجود دارد. اما بنظر می رسد مهم ترین اثرات بهداشتی چنین آلاینده هایی، افزایش میزان مرگ ومیر و بروز انواع سرطان باشد.
بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود 7 میلیون نفر در اثر بیماریهای مربوط به آلودگی هوا جان خودرا از دست می دهند. مهم ترین این آلاینده ها شامل کربن مونوکسید، ازن، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق هستند.
در ارتباط با این موضوع، پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز باتوجه به وضع حساس مناطق مختلف استان خوزستان ازلحاظ انواع آلودگی ها خصوصاً آلودگی هوا، پژوهشی را انجام داده اند که در آن، به بررسی زمانی- مکانی آلودگی یکی از مهم ترین آلاینده ها، یعنی دی اکسید نیتروژن یا NO2 در استان فوق پرداخته شده است.
در این مطالعه، پژوهشگران ابتدا مقدار غلظت آلودگی NO2 تروپوسفری را در هر ماه برآورد کرده و سپس با بهره گیری از نرم افزاری خاص، میانگین ماهانه مربوط به غلظت این آلاینده را برای استان خوزستان به دست آوردند. در نهایت نیز، شهرها و صنایع استان خوزستان به ترتیب میزان غلظت آلودگی NO2 تروپوسفری اولویت بندی شدند.
نتایج حاصل از این پژوهش نشان می دهند که مناطق با غلظت بالای NO2 در استان خوزستان، مربوط به شهرهایی با تراکم جمعیت زیاد و کارهای صنعتی هستند.
دراین باره، کاظم رنگزن، دانشیار و پژوهشگر گروه سنجش از دور و GIS دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید چمران اهواز و دو همکار دیگرش می گویند: «مقادیر بیشینه غلظت NO2 به ترتیب در شهرهای باوی، اهواز، آبادان و ماهشهر مشاهده شد. اما تراکم این گاز در شهرهای ایذه، لالی و باغ ملک کمترین مقادیر را به خود اختصاص داد».
آنها می افزایند: «در ماه های سرد سال، غلظت این آلاینده در شهرهای خرمشهر و بندر ماهشهر بیشتر از ماه های گرم سال بود. همچنین، نتایج تجزیه و تحلیل آلودگی این آلاینده در صنایع نشان داد که بیشترین غلظت آن در صنایع پتروشیمی فارابی مشاهده می شود و در اولویت های بعدی، می توان به صنایع فولاد خوزستان و پتروشیمی غدیر و رازی اشاره کرد».
دی اکسید نیتروژن یا NO2، گازی مرئی با رنگ قهوه ای مایل به قرمز و بویی تند است که بیشترین غلظت را در میان اکسیدهای نیتروژن در هوای آزاد دارد و بعنوان یکی از فاکتورهای اصلی آلودگی هوا مطرح است.
سیستم های گرمایشی، وسایل نقلیه موتوری، نیروگاه ها، برق ناشی از تخلیه الکتریکی رعد و برق و گسیل ناشی از خاک و آتش سوزی جنگلها، ازجمله مهم ترین منابع NO2 به شمار می روند.
رنگزن و همکارانش معتقدند، «با توجه به یافته های مطالعه ما، برای غلبه بر این مشکل، ارائه راهکارهای مدیریتی در حوزه ترافیک شهری خصوصاً در مناطق مرکزی شهرها، استفاده از نیروگاه های تجدیدپذیر بمنظور تولید انرژی و کاهش مصرف سوخت های فسیلی به ویژه در شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر و ماهشهر، تولید خودرو های مناسب تر و پاک تر و همچنین، توزیع بنزین با استاندارد بالاتر، ضروری بنظر می رسد که البته نیاز به حمایت زیادی در سطوح ملی دارد».
این یافته های علمی پژوهشی که بار دیگر بر لزوم توجه ویژه به منطقه زرخیز خوزستان و جلوگیری از غیر مسکونی شدن تدریجی آن تاکید دارند، در مجله «تحقیقات نظام سلامت» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انتشار یافته اند.1400/10/29
09:02:11
0.0 / 5
321
تگهای خبر: آب , آلودگی , اتو , استاندارد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین