در نشست مخاطرات طبیعی، چالش های زیست محیطی و بحران آب و خشكسالی در ایران عنوان شد

صدمه پذیری تهران در مقابل سیل

صدمه پذیری تهران در مقابل سیل به گزارش خشكشوئی آنلاین استاد عمران و كارشناس هیدرولوژی در نشستی كه در دانشكده مهندسی معدن دانشگاه تهران برگزار گردید به تشریح وضعیت ایمن سازی تهران در برابر سیل پرداخت.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر اویس ترابی در نشستی با عنوان مخاطرات طبیعی، چالش های زیست محیطی و بحران آب و خشكسالی در ایران در مورد تجربه های موفق و ناموفق ایمن سازی تهران در برابر سیل سخنرانی كرد و اظهار داشت: در این زمینه در تهران در نیم قرن گذشته تجربه ای داشتیم كه مناسب ارزیابی است.

وی به دسته بندی های سیل های تهران پرداخت و اظهار داشت: سیل های تهران ناشی از طغیان رودخانه ها و آب های سطحی، سیل های واریزه ای، سیل های ثانویه (ناشی از مسائل مهندسی) است.

این استاد عمران افزود: سیل ناشی از طغیان رودخانه ها بر اثر وقوع رگباری بارش ها و ذوب برف در بالادست حوزه تولید می گردد و سبب تغییر ناگهانی سطح آب می گردد. همینطور سیل واریزه ای بر اثر توده ای متشكل از آب، مواد جامد مانند خاك، سنگ، تنه درختان و... تولید می گردد و جریان آب در این نوع سیل نقش محرك را ایفا می كند. دسته سوم سیل ها بر اثر شكست سازه های انسان ساز مانند سد و پل تولید می گردد كه در تهران با اینها مواجه هستیم.

ترابی به تشریح فعالیت های ۵۰ ساله در تهران كه برای مدیریت و هدایت آب ها صورت گرفته اشاره كرد و اظهار داشت: در طول این سال ها از تمام ظرفیت های مشاور و پیمانكار و تمام توان تخصصی موجود استفاده شد.

وی درباره صدمه پذیری تهران برابر سیل هم اظهار داشت: هر چه توان برای تولید شبكه ها وجود داشت به كار بسته شد ولی آیا برابر سیل همچنان صدمه پذیر هستیم؟ بله زیرا شبكه های فرعی جمع آوری آب در داخل شهر به خاطر دور ریزی های عامدانه ناشی از رفتار شهروندان پر می شوند و این مساله تا گلوگاه ها هم ادامه پیدا می كند. بنابراین است می بینیم با وجود خالی بودن شبكه های اصلی جمع آوری آب بعد از بارندگی ها در سطح شهر آب جاری می شود، زیرا این زباله ها جلوی شبكه های فرعی را می بندند.

این استاد عمران ادامه داد: نكته بعدی این است كه شبكه های بوجود آمده قرار بود برای بارندگی های تهران عمل كنند و در واقع باید در بیشتر ایام سال خالی می ماندند، اما متاسفانه هنوز شبكه فاضلاب وارد همین شبكه اصلی می گردد و از همین رو در زمانیكه مسیر این شبكه ها باید خشك باشد فاضلاب وارد آنها می گردد.

وی با اشاره به اینكه ساخت و سازهای حریم رودخانه مانند ساخت و سازهای بستر امامزاده داوود از عوامل دیگر دخیل در سیل تهران هستند به تاثیر سازه های مهندسی ساز اشاره كرد و با عرضه مثال هایی، اظهار داشت: در بستر فعال رودخانه كن، آمفی تئاتر بوجود آمده است.

ترابی با اشاره به سیل جریان واریزه ای اظهار داشت: این نوع سیل همیشه تهران را تهدید می كند و سیل گلاب دره در سال ۶۶ یكی از نمونه های مهم آن بود.

این استاد عمران در جمع بندی صحبت هایش، اظهار داشت: ما برای سیل ناشی از طغیان رودخانه در تهران سرمایه گذاری زیادی كرده ایم، ولی هنوز برای سیل واریزه ای پاسخی نداریم و هیچ مكانیزم مدیریتی برای آن تولید نشده است. همینطور در زمینه سیل های ثانویه هم با این چالش ها مواجه هستیم. 

1396/07/23
22:23:51
5.0 / 5
5584
تگهای خبر: آب , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین