ایران و فیروز منتظر خواهر یا برادر پیروز

ایران و فیروز منتظر خواهر یا برادر پیروز به گزارش خشکشوئی آنلاین، تسنیم نوشت: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان از جفت گیری موفق مجدد فیروز و ایران، دو یوزپلنگ در اسارت پارک ملی توران پس از حدود یک سال اطلاع داد.بهرامعلی ظاهری گفت: این مهم می تواند نویدبخش اخبار بسیار خوبی در آینده برای احیای یوزپلنگ ها در استان سمنان و کشور باشد.
وی اشاره کرد: البته این هنوز به مدلول حاملگی "ایران" (مادر پیروز) نیست و باید مراحل بعدی حاملگی مانند "لانه گزینی" و "تشکیل جنین" و دیگر مراحل حاملگی توسط کارشناسان بررسی شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اعلان اینکه از همان روز جفت گیری موفقیت آمیز ایران و فیروز، تیم پایش تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست متشکل از کارشناسان و دامپزشک متخصص در سایت این یوزها در توران مستقر شده اند اشاره کرد: وضعیت "ایران" (یوز ماده) بصورت لحظه به لحظه توسط این متخصصان پایش می شود.
ظاهری با اعلان اینکه برنامه ریزی کامل و دقیقی برای تکرار پروژه تکثیر یوزها در اسارت در پارک ملی توران انجام شده و همه تدابیر بصورت علمی و فنی با پیش بینی همه احتمالات دراین زمینه اندیشیده شده است؛ اظهار امیدواری کرد این جفت گیری منجر به حاملگی "ایران" شود و بهار سال آینده دومین مرحله از پروژه تکثیر در وضعیت نیمه اسارت یوزهای تورانی با تولد توله های جدید با موفقیت صورت گیرد.
دوم بهمن سال گذشته، دقیقاً یک سال و چند روز قبل بود که خبر اولین جفت گیری فیروز و ایران در رسانه ها منتشر گردید و انتشار این خبر امیدها را برای نجات یوزها از خطر انقراض زنده کرد.
چند ماه بعد نیز سه قلوهای تورانی به دنیا آمدند که دو برادر "پیروز" در همان چند هفته اول تلف شدند، البته بگفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان احتمال نقص ژنتیکی دراین زمینه وجود دارد.
پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ ایرانی یکی از پرچالش ترین پروژه ها در تاریخ محیط زیست کشور است که خوشبختانه با درایت مسئولان، دقت و انتقادات سازنده تعدادی از کارشناسان و اهتمام تیم های دامپزشکی و یگان صیانت از محیط زیست کشور، برای بار دوم در مرحله جفت گیری با موفقیت همراه شد.
دوره حاملگی یوزپلنگ ایرانی حدود ۳ ماه است و اگر در این جفت گیری ایران (یوز ماده)، حامله شده باشد، باید در اوایل اردیبهشت ماه شاهد تولد توله یوزهای جدید در مرکز تکثیر پارک ملی توران باشیم. بیشتر بخوانید: فقط ۲۵۰ راس از این حیوان چند همسر در ایران باقی مانده مشاهده یک یوزپلنگ آسیایی حین شکار خرگوش در جاجرم
۲۳۳۲۳۶

1401/11/12
08:11:56
0.0 / 5
215
تگهای خبر: سایت , متخصص , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین