محققان پی بردند؛

رشد بیش از اندازه مغز می تواند در اوتیسم نقش داشته باشد

رشد بیش از اندازه مغز می تواند در اوتیسم نقش داشته باشد به گزارش خشکشوئی آنلاین، یک مطالعه جدید نشان داده است که اشکال شدید اوتیسم می تواند با رشد بیش از اندازه لایه بیرونی مغز که در دوران حاملگی کودک در رحم آغاز می شود، ارتباط داشته باشد.به گزارش خشکشوئی آنلاین به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، محققان اخیراً گزارش کردند که کودکان نوپا مبتلا به اوتیسم دارای قشر مغزی که اغلب بعنوان ماده خاکستری شناخته می شود، هستند که تقریبا ۴۰٪ بزرگ تر از کودکان بدون این اختلال رشد است.
علاوه بر این، هر چه اندازه ماده خاکستری کودک نوپا بزرگ تر باشد، علایم اجتماعی و زبانی آنها در مراحل بعدی زندگی شدیدتر می شود.
«آلیسون موتری»، محقق و مدیر برنامه سلول های بنیادی در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: «هرچه مغز بزرگ تر باشد، لزوماً بهتر نیست.»
موتری در نشریه خبری دانشگاه تصریح کرد: «نتایج نشان داده است که در کودکان نوپا مبتلا به اوتیسم، سلول های بیشتر و گاهی نورون های بیشتری وجود دارد و این همیشه بهترین نیست».
یکی از معماهای ادامه دار اوتیسم اینست که چرا بعضی از کودکان مبتلا به این اختلال علایم عمیقی مانند تأخیر در رشد، کشمکش های اجتماعی و ناتوانی در صحبت کردن را تجربه می کنند، در حالیکه برخی دیگر علایم خفیف تری دارند که با گذشت زمان بهبود می یابند.
برای این مطالعه، محققان از سلول های بنیادی خون ۱۰ کودک نوپا در سنین ۱ تا ۴ سال برای ایجاد ارگانوئیدهای قشر مغز استفاده کردند- مدلهای سه بعدی از قشر کودکان، که از راه کشت سلولی آزمایشگاهی بوجود آمده اند.
به گفته محققان، ماده خاکستری قشر بیرونی مغز را می پوشاند. ده ها میلیارد سلول عصبی را در خود جای داده و مسئول عملکردهای اساسی مانند هوشیاری، تفکر، استدلال، یادگیری، حافظه، احساسات و حواس است.
آنها این ارگانوئیدها را با سایر ارگانوئیدهای ساخته شده از سلول های بنیادی شش کودک نوپا بدون اوتیسم مقایسه کردند.
محققان گزارش می دهند که ارگانوئیدهای همه کودکان مبتلا به اوتیسم، صرف نظر از شدت، تقریبا سه برابر سریع تر از کودکان بدون اوتیسم رشد کردند.
برخی از بزرگترین ارگانوئیدهای مغز- همچون کودکان مبتلا به شدیدترین موارد اوتیسم- هم تشکیل سریع نورون ها را تجربه کردند.
هر چه اوتیسم کودک نوپا شدیدتر باشد، ارگانوئید آنها سریع تر رشد می کند، که گاهی اوقات به حدی می رسد که نورون های زیادی ایجاد می شود.
محققان دریافتند که اندازه ارگانوئید قشری کودک نوپا که در لابراتوار رشد می کند با ساختار مغز بزرگ تری که در اسکن های MRI مشاهده می شود، مطابقت دارد.
علاوه بر این، کودکان نوپا با ارگانوئیدهای قشر بیش از اندازه بزرگ شده در مقایسه با کودکان بدون اوتیسم، حجم بیشتر از حد معمول در مناطق اجتماعی، زبانی و حسی مغز داشتند.
اکنون که محققان ثابت کرده اند که رشد بیش از اندازه مغز در رحم رخ می دهد، امیدوارند که به صورت دقیق علت این اتفاق را مشخص کنند. بعد از کشف آن، درمانی که امکان دارد علایم اوتیسم را کم کند امکان پذیر می شود.

1403/03/22
11:22:26
0.0 / 5
88
تگهای خبر: اتو , تجربه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین