یك فوق تخصص نوزادان مطرح كرد؛

نقش تفكرات مثبت در افزایش شیر مادران

نقش تفكرات مثبت در افزایش شیر مادران خشكشوئی آنلاین: یك فوق تخصص نوزادان اظهار داشت: نگاه كردن مادر به نوزاد، تفكرات عاشقانه نسبت به نوزاد و بالا بودن اعتماد به نفس مادر در از عوامل موفق در شیردهی موثر است.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، رضا سعیدی امروز در كنفرانس علمی تغذیه با شیر مادر كه در بیمارستان فوق تخصصی رضوی برگزار شد، در مورد اهمیت تغذیه با شیر مادر و فیزیولوژی شیر دهی، اظهار نمود: تفكرات مثبت در افزایش شیر مادران تاثیر به سزایی دارد. همینطور افكاری مانند شك و تردید، تفكرات منفی و نداشتن اعتماد به نفس تاثیر منفی در شیردهی می گذارند.
وی ادامه داد: مادری كه شیردهی را خودش انجام می دهد برخی بیماری ها را هم در خود و هم در نوزاد كاهش می دهد؛ همینطور بیماری هایی كه در آینده امكان دارد نوزاد مبتلا شود هم كاسته می شود.
سعیدی با تاكید بر اینكه «مادران در دوران شیردهی بین 9 تا 11 كیلو اضافه وزن دارند»، خاطرنشان كرد: شیر دهد به علت مصرف كالری زیاد به صورت طبیعی وزن مادر را متعادل می كند و مزایای دیگری مانند كاهش بیماری های روحی و روانی و كاهش احتمال سرطان در مادر را هم به دنبال دارد. همینطور در سنین بالا بیماری هایی كه وابسته به سیستم ایمنی هستند مانند دیابت و چاقی را كاهش می دهد؛ همینطور از آنجایی كه شیر مادر سیستم ایمنی را تنظیم می كند در آینده نوزادان مادران شیرده بیماری های كمتری می گیرند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی مشهد با اشاره به اینكه «تغذیه از شیر مادر سبب افزایش IQ فرزند می شود، عنوان كرد: در ایران 98.7 درصد مادران تغذیه با شیر مادر را شروع می كنند و در سه ماهگی این میزان به 58 درصد كاسته می شود، در شش ماهگی 55 درصد مادران این كار را ادامه می دهند اما در آمریكا این میزان از 80 درصد شروع شده و به 20 درصد كاسته می شود. همینطور در سال 2000 حدود 60 درصد نوزادان ترخیصی شیر مادر می خوردند.
این فوق تخصص نوزادان با اشاره به اینكه «دلایل مختلفی برای كافی نبودن شیر مادران وجود دارد، اضافه كرد: آشنا شدن با فیزیولوژی شیردهی سبب افزایش اعتماد به نفس در مادران می گردد و نتیجه آن شیردهی بهتر خواهد بود. یكی از عوامل موفق بودن در شیردهی نگاه كردن مادر به نوزاد است كه سبب تاثیر در هیپوفیز می شود؛ همینطور شیردهی در شب به علت ترشح و تولید شیر بیشتر، بهتر است. تفكرات عاشقانه نسبت به نوزاد و داشتن اعتماد به نفس از دیگر دلایل شیردهی موثر و بهتر است؛ همینطور افكاری مانند شك و تردید، نداشتن اعتماد به نفس و تفكرات منفی تاثیر منفی در شیردهی دارد.
در ادامه این كنفرانس، موژان قربانیان فرد، متخصص كودكان و نوزادان در مورد نحوه صحیح شیر دادن، روش های دوشیدن شیر و روش های نگهداری و ذخیره شیر خاطرنشان كرد: شیردهی در تمام جانداران به صورت فطری انجام می شود، یعنی در حیوانات كسی آموزش نمی دهد كه این شیر چگونه تولید می گردد اما در انسان به این مورد نیاز پیدا می نماییم.
وی با اشاره به اینكه «مادر پیش از شیردهی باید نوزاد را برای كاهش استرس های بوجود آمده چند دقیقه ای روی سینه نگه دارد»، اظهار داشت: بهترین زمان برای آموزش روش های شیردهی پیش از زایمان است كه بایستی به صورت بروشور، كتاب، فیلم و یا یادگیری با عروسك آموزش ببیند و پیش از مرخصی از بیمارستان مادر باید تمام این آموزش ها را به صورت كامل یاد گرفته باشد.
قربانیان فرد با طرح این سوال كه شیردهی را از كی باید شروع نماییم، عنوان كرد: پیش از نخستین شیردهی بستن دستبند احراز هویت بسیار اهمیت دارد و بعد بلافاصله بچه روی سینه مادر قرار می گیرد و سپس شیردهی آغاز می گردد. بهترین پوزیشن شیردهی روشی است كه مادر در آن راحت باشد و تمایل داشته باشد فرزندش را شیر دهد. برای راحتی مادر بایستی بعضی از وسایل از قبل تهیه شود. به صورت مثال اگر مادری می خواهد بنشیند باید چهارپایه ای متناسب با جثه او و یا در صورتی كه می خواهد به صورت خوابیده شیردهی صورت گیرد، بالشتی كه سبب شود بچه هم سطح مادر قرار بگیرد، تهیه شود.
وی با تاكید بر اینكه «اگر عجله شود و این رابطه حسی بین مادر و نوزاد تولید نشود سبب می گردد به سینه مادر صدمه برسد»، اظهار داشت: دوشیدن شیر برای مادران كارمند و یا كسانی كه زمانی را در بیرون از خانه هستند كمك كننده است. بهترین زمان برای دوشیدن شیر بامداد است كه مادر دست های خودش را می شوید و بدون اضطراب در حالیكه مغز خویش را از مسائل حاشیه ای دور می كند و به نوزاد خود می اندیشد و یا تماس لمسی با فرزند خود برقرار می كند باید صورت گیرد.
این متخصص كودكان و نوزادان با اشاره به اینكه فاصله شیردهی برای نوزادان باید دو تا سه ساعت باشد، ادامه داد: شیر مادر زمانی كه دوشیده می گردد باید در داخل بطری شیشه ای نگه داری شود و به وسیله ی فنجان و یا قاشق به نوزاد داده شود. شیر دوشیده شده می تواند به مدت 48 ساعت در یخچال و سه ماه در فریزر نگه داری شود. شیر یخ زده باید در دمای اتاق ذوب شود و در صورت عجله داشتن در ظر ف آب ولرم قرار گیرد.این شیر تا 24 ساعت قابل استفاده می باشد و نباید دوباره گرم شود.1396/12/05
19:37:27
5.0 / 5
4718
تگهای خبر: بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین