چرایی فرار دختران از خانه و عاقبت آن

چرایی فرار دختران از خانه و عاقبت آن خشكشوئی آنلاین: رئیس انجمن علمی مددكاری اجتماعی ایران اظهار داشت: دخترانی كه از خانه فرار می كنند در نهایت به اعتیاد، توزیع مواد مخدر، دزدی، فساد و فحشا روی می آورند.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر مصطفی اقلیما در مصاحبه با روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: گرایش به اعتیاد به عوامل مختلفی بستگی دارد و هیچكس از بدو تولد، معتاد، روانی، دزد یا روسپی نبوده است بلكه شرایط خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی فرد را به سمت استفاده از مواد مخدر سوق می دهد.

وی با اشاره به اینكه بیشتر دخترانی كه از خانه فرار می كنند به سمت اعتیاد كشیده می شوند، اضافه كرد: در چرایی این مورد باید بررسی نماییم كه آن دختر در چه شرایطی قرار گرفته داشته كه مجبور به فرار از خانه شده است، آیا با خانواده به خصوص پدر و مادرش مشكل دارد؟ یا ناپدری و نامادری دارد كه مجبور به ترك خانه شده است؟ و یا یكی از اعضای خانواده سبب اذیت و آزارش شده است؟ چون كه رفتارهای نادرستی كه برخی خانواده ها با دختران خود دارند، مهمترین علت فرار دختران از خانه است.

رئیس انجمن علمی مددكاری اجتماعی ایران ادامه داد: گاهی ممكن است دختری مرتكب اشتباهی شده و با پسری دوست شده باشد كه در این صورت خانواده، رفتار درستی با او انجام نمی دهد و آبرویش را جلوی همه می برند و با سرزنش های گاه و بیگاه شرایط زندگی را برای دختر سخت می كنند. وقتی هم كه موارد اعتماد از وی سلب می گردد به فكر رها شدن و دوری از خانواده خود می افتد.

اقلیما بیان كرد: معمولا دختران در ابتدای فرار به سمت كسی كه سبب اصلی این اتفاق برایش شده اند، می روند و به پسری كه با او طرح دوستی ریخته بود پناه می برند اما در اغلب موارد از سوی آن فرد هم طرد می شوند و دیگر جایی برای زندگی ندارند بنابراین ناچار برای گذران زندگی با پسران یا دختران دیگر دوست می شوند تا بتوانند جایی را برای گذراندن شب داشته باشند.

وی ادامه داد: دخترانی كه از خانه فرار می كنند چون هیچ پشتوانه ای ندارند به راحتی نمی توانند كار پیدا كنند مگر در موارد خاص كه در این موارد، متاسفانه توسط كارفرمایان مورد سوءاستفاده و آزارهای مختلف قرار می گیرند و یا در گروه های دوستی به وی پیشنهاد فروش مواد مخدر می دهند تا در ازای فروش، به او جای خواب و مخدر بدهند.
رئیس انجمن علمی مددكاری اجتماعی ایران اظهار نمود: متاسفانه در فرهنگ و جامعه ما، سوء سابقه فردی كه مرتكب جرم شده است همیشه همراه وی خواهد بود و اگر بخواهد جایی استخدام شود، نمی گردد و یا اگر بخواهد مغازه ای دایر كند نمی تواند.

اقلیما بیان كرد: دختری كه از خانه فرار می كند راه برگشتی به خانه ندارد و در خیلی از موارد شاهد آن هستیم كه مادر و پدر اصلا دلشان نمی خواهد بدانند فرزندشان كجاست، یا اگر هم عده ای از دختران به خانه برمی گردند آنقدر تحت فشار خانواده و اطرافیان قرار می گیرند كه باز هم از خانه فرار می كنند و مجبور می شوند هر شب جایی برای خواب پیدا كنند و در خیلی مواقع به روابط خارج از عرف روی می آورند تا گذران زندگی كنند.

وی درباره انتقال بیماری ها در میان دختران فراری اظهار داشت: معمولا وقتی دختران وارد خیابان می شوند خیلی سریع بیماری هایشان مثل ایدز، عفونت های قارچی و انواع هپاتیت ها را به دیگران منتقل می كنند.

اقلیما اظهار داشت: وزارت بهداشت به تازگی اعلام نموده كه 60 هزار نفر مبتلا به ایدز در كشور می باشند كه 10 هزار نفر آنها جان خویش را از دست داده اند. با این وجود می دانیم كه هر دختری كه مبتلا به ایدز باشد و با پسران متعددی رابطه جنسی داشته باشد ناقل بیماری به افراد مختلف می باشد و این بیماری به صورت اپیدمی زیاد خواهد شد.

رئیس انجمن علمی مددكاری اجتماعی ایران ادامه داد: به نظر من از علل مهم به وجود آمدن این بیماری ها این است كه به جوانان توجه نكرده و به فكر رفع علت های شرایط ناراحت كننده آنان نبوده ایم، وقتی كار از كار گذشت و دختری از خانه فرار كرد تازه به فكر نصیحت كردن می افتیم، وقتی دختر یا پسری از خانه بیرون می زند كسی درباره رفتار و منش خانواده و وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده حرفی نمی زند یكباره همه تقصیرها به گردن دختر یا پسر فراری می افتد و هیچكس نمی گوید این فرزند تا الان چگونه زندگی می كرد؟.

اقلیما بیان كرد: به صورت كلی ما نمی توانیم در صدمه های اجتماعی یك شخص خاص را محكوم نماییم مثلا بگوییم خانواده محكوم است یا حتی معلم محكوم است چون این موارد معلولی از علت ها است. وقتی پدری مجبور می گردد دو شیفت كار كند، مادری مجبور می گردد تمام وقت كار كند یعنی سرپرست خانوار بیشتر وقت خویش را درگیر مسائل اقتصادی كرده و در خانه نیست و زمانی برای رسیدگی به امور فرزند ندارد پس چگونه فرزندش می خواهد آینده ساز جامعه باشد؟ باید كسی باشد كه به این دختر یا پسر رسیدگی و توجه كند اما شرایط به گونه ای شده كه خانواده عملا وقتی برای بودن با فرزند خود وقت ندارد ازاین رو ابتدا باید علت های صدمه های اجتماعی را بیابم تا بتوانیم برایش راهكار بیاندیشیم.



1396/12/21
14:15:37
5.0 / 5
4612
تگهای خبر: بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین