معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح كرد

اجتماعی كردن سلامت استراتژی مهم برای تحقق پوشش همگانی سلامت

اجتماعی كردن سلامت استراتژی مهم برای تحقق پوشش همگانی سلامت خشكشوئی آنلاین: معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینكه اجتماعی كردن سلامت یكی از برنامه های اصلی وزارت بهداشت است، بر نقش سایر نهادهای دولتی و غیردولتی در مقوله سلامت تصریح كرد و اظهار داشت: وزارت بهداشت با اجتماعی كردن سلامت، تمام نهادها و آحاد جامعه را برای توجه به مبحث سلامت فرا می خواند.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا رییسی درمورد هفته سلامت كه از اول تا هفتم اردیبهشت با شعار سلامتی برای همه برگزار می شود، با تاكید بر دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، تصریح كرد: هرساله در تاریخ هفتم آوریل مصادف با تأسیس سازمان جهانی بهداشت، گرامیداشتی برگزار شده و شعاری هم مطرح می گردد كه این شعار یك تلنگر، یادآوری و تاكیدی در جهت اهداف و آرمان های سازمان جهانی بهداشت است.
وی با اشاره به اینكه تأسیس سازمان جهانی بهداشت قدمتی ۷۰ ساله دارد، اظهار داشت: این سازمان همواره بر پوشش همگانی سلامت تاكید ویژه ای داشته است، شعار انتخابی روز جهانی بهداشت در خصوص سلامتی برای همه و در همه جا هم بر این اساس بوده است، به این معناست كه تأكیدی باشد بر آن آرمان های اولیه ای كه در سازمان جهانی بهداشت وجود داشت تا تمام مردم بتوانند بدون دغدغه بعنوان یك حق بشری به خدمات سلامت دسترسی داشته باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: هم اكنون هنوز هم نیمی از جمعیت جهان به خدمات باكیفیت سلامت دسترسی مطلوبی ندارند و این سبب بروز فقر، بیماری و صدمه هایی می گردد كه ناشی از عدم دسترسی كافی و مطلوب به خدمات بهداشتی و درمانی است.

رییسی با اشاره به اینكه كشور ما یكی از كشورهای پیشرو در حوزه سلامت است، تصریح كرد: بزرگان مملكت اقدامات مفیدی را در جهت ارتقای سطح سلامتی مردم انجام داده اند، این اقدامات تاریخی بسیار تأثیرگذار بوده است، به طوریكه در دهه های گذشته با اقدامات مناسب، زمینه پوشش همگانی سلامت فراهم گشته است. كشور ما از لحاظ سطح دسترسی به پوشش خدمات در حوزه بهداشت و درمان، به خصوص خدمات سطح یك، جزو یكی از كشورهای پیشرو در منطقه و دنیا است.

وی بیان كرد: شاخص های متعددی وجود دارد كه نشان داده است كشور ما باوجود محدودیت در موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقتصادی، در دهه های گذشته توانسته اهتمام ویژه ای به بخش بهداشت و درمان داشته باشد، بعنوان مثال در حوزه واكسیناسیون كشور ما ۹۸ درصد پوشش دارد و سایر شاخصه های بهداشتی هم پیشرفتی مناسبی را دارا است.

رییسی اظهار داشت: درحال حاضر كشور ما در موضوعاتی همچون مراقبت های كودكان، نوزادان، مادران آبستن و میانسالان و همینطور بیماری های واگیر مانند مالاریا و ایدز و سایر بیماری های نوپدید، پیشرفت های چشمگیری داشته است؛ وزارت بهداشت در همین راستا و به جهت اینكه دغدغه مردم برای دسترسی به خدمات سلامت كم شود، اقدامات بسیار خوبی طی سال های گذشته بویژه چهار پنج سال اخیر انجام داده است.

وی، توسعه زیرساخت ها و آموزش و افزایش نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان دراقصی نقاط كشور را همچون اقداماتی برشمرد كه توانست كمك نماید شاخص های بهداشتی و درمانی ارتقا یابد.

رییسی ادامه داد: امروزه در جای جای كشور به خصوص در روستاها و مناطق كمتر برخوردار و همینطور در سطح استان ها، با همت دست اندركاران حوزه سلامت، اقدامات موثری همچون ساخت هزاران خانه ها و مراكز بهداشتی، پایگاه ها و مراكز جامع سلامت صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینكه با تأسیس مراكز بهداشت، نیروهای انسانی هم توزیع شدند، درمورد ضرورت توجه به پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر تصریح كرد: روند روبه رشد بیماری های غیرواگیر نگران كننده است، ازاین رو این بیماری ها، معضل جدید حوزه بهداشت و سلامت محسوب می شوند.

رییسی ادامه داد: همانطور كه برای كنترل بیماری های واگیر عزم جدی وجود دارد و در این زمینه موفقیت آمیز عمل كردیم، باید در جهت كنترل بیماری های مزمن و غیر واگیر هم تلاش های بسیاری شود؛ چراكه این بیماری ها هزینه های زیادی بر سلامت مردم وارد می نماید و بر افزایش تعداد مرگ و میر مردم تاثیر مستقیم و غیر مستقیم دارد.

وی اضافه كرد: قند خون، چربی خون، فشارخون، دیابت، بیماری های قلبی، عروقی و بیماری های كلیوی و كبدی و سایر بیماری هایی كه متاثر از عوامل خطر سلامتی تولید می شوند، همچون بیماری های غیرواگیری هستند كه بار هزینه های سلامت را افزایش و بر كیفیت زندگی مردم تاثیر منفی دارند، ازاین رو عزم جمهوری اسلامی ایران بر این است كه در زمینه بهداشت و درمان، این عوامل را به حداقل برساند.

بنابر اعلام وبدا، معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان كرد: یك نكته مهم و كلیدی وجود دارد، اینكه امروزه پوشش همگانی و دسترسی تمام مردم به خدمات سلامت فقط بر عهده وزارت بهداشت نیست، ازاین رو وزارت بهداشت تصمیم گرفت با رویكرد اجتماعی به مساله سلامت بپردازد.

وی با اشاره به اینكه اجتماعی كردن سلامت یكی از برنامه های اصلی وزارت بهداشت است، اظهار داشت: وزارت بهداشت با اجتماعی كردن سلامت، تمام نهادها و آحاد جامعه را برای توجه به مبحث سلامت فرا می خواند و با این رویكرد نه تنها وزارت بهداشت، بلكه تمام نهادها، درگیر حوزه سلامت می شوند و در واقع شعار سازمان جهانی بهداشت هم ترجمانی بر این مورد است تا سلامت برای همه و در همه جا تولید شود و تمام نهادهای دولتی و غیردولتی برای دسترسی مردم به خدمات سلامتی، مشاركت داشته باشند؛ چراكه وزارت بهداشت به تنهایی قادر نخواهد بود تامین كننده مولفه های سلامتی باشد، بنابراین اجتماعی كردن سلامت می تواند یكی از استراتژی های مهم برای تحقق شعار پوشش همگانی سلامت باشد.1397/02/01
12:56:59
5.0 / 5
4610
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین