ییلاقی ترین نقطه كویر مركزی ایران در حصار زباله ها

ییلاقی ترین نقطه كویر مركزی ایران در حصار زباله ها خشكشوئی آنلاین: باغشهر تفت كه به علت نزدیكی به شهر پرازدحام و پرتردد و نسبتاً آلوده ی یزد، به شكلی ریه های تنفسی مركز استان هم به حساب می آید، این روزها با دغدغه های زیست محیطی متعددی مواجه می باشد كه یكی از آنها تولید و دفع نامناسب حجم بالای زباله در آن است.


تفت به علت قرار گرفتن در دامنه های شیركوه، یكی از خوش آب و هواترین شهرستان های استان است كه به خاطر نزدیكی و چسبیده بودن به مركز استان، گردشگری طبیعی در آن رونق ویژه ای دارد.
هر چند نام «تفت» در لغت به معنای داغ و تفتیده است ولی در عمل خنك ترین و ییلاقی ترین نقطه كویر مركزی ایران هم به حساب می آید و شاید به علت همین ییلاقی بودن و باغات میوه فراوان در اصطلاح آن را «سبدی پر از میوه» هم نامیده اند.
مركز شهرستان یعنی باغشهر تفت در همان ابتدای محدوده جغرافیایی شهرستان از سمت یزد واقع شده ولی هر چند در گذشته تا یزد 22 كیلومتر فاصله داشته ولی امروز با توسعه هر دو شهر، این فاصله به حدود پنج كیلومتر رسیده است.
این دیار و روستاهای خوش آب و هوای آن كه گاهاً اختلاف دمای برخی نقاطش با مركز استان در فصل تابستان به بیش از 10 درجه سانتیگراد هم می رسد، حتی در فصول سرد پاییز و زمستان هم محل تردد گردشگران و مردمان كویر است تا ساعاتی را برای سپری كردن در دل طبیعت و دوری از هیاهوی شهر به آن پناه ببرند.
سرسبزی و خرمی در این منطقه نعمتی خدادادی و طبیعی است كه شامل حال مردمان سخت كوش استان یزد شده اما در سال های اخیر این شهرستان در كنار مسائل و دغدغه های زیست محیطی متعددی مانند خشكسالی و صنایع آلاینده، با بی توجهی و بی مهری با مشكل زیست محیطی تولید و دفع نمامناسب حجم بالایی از زباله ها هم مواجه شده است.
تبدیل روستاهای تفت به شهر در ایام تعطیل
«محمدرضا خواجه» مدیر اداره محیط زیست شهرستان تفت در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در این رابطه می گوید: خوشبختانه در سال های اخیر در جهت جلوگیری از معضل آلودگی محیط زیست این شهرستان پرگردشگر، از تولید صنایع آلاینده جدید جلوگیری شده است و مجوزی در این رابطه صادر نمی گردد.
وی با بیان این كه هم اكنون تنها تولید صنایع پاك را در اولویت توسعه صنعتی شهرستان داریم، از تاكید محیط زیست شهرستان بر انجام پایش های دوره ای بعنوان عاملی اثرگذار در كنترل آلودگی های زیست محیطی خبر می دهد.
خواجه با اشاره به افزایش مراجعات مردمی به روستاهای ییلاقی شهرستان تفت بخصوص در فصول گرم سال، تصریح می كند: خیلی از روستاهای تفت در روزهای تعطیل از نظر جمعیتی به شهر تبدیل می شوند و این افزایش جمعیت سبب افزایش حجم تولید زباله ها می گردد كه البته این مشكل هم خارج از توان نظارتی دهیاران این روستاهاست.
تولید بیشترین حجم زباله های پلاستیكی در تفت
مدیر محیط زیست تفت با بیان این كه بیشترین حجم زباله های شهرستان را مواد پلاستیكی تشكیل می دهد، از این منظر شهرستان تفت را بزرگترین تولیدكننده زباله های پلاستیكی در استان می خواند.
به قول وی، متاسفانه افزایش مصرف گرایی و تمایل استفاده از بسته بندی های پلاستیكی از مهمترین عوامل این حجم از تولید زباله هاست كه در مقابل بهره گیری از روش های بازیابی و جایگزینی و همینطور فرهنگسازی در این موارد را می طلبد.
خواجه با اشاره به نبود محل دفن زباله در بخش مركزی تفت بعنوان یك معضل، عنوان می كند: این مشكل سبب شده تا مردم به صورت غیرمجاز، بسترهای طبیعی را آلوده كنند.
البته این مسئول مهمترین دلیل بروز و شیوع این معضل زیست محیطی را ناشی از عدم آگاهی و فرهنگ سازی مناسب می داند و عنوان می كند: گاهاً برخی افراد اقدام به آتش زدن زباله ها برای كاستن از حجم آنها در محیط زیست زندگی خود می كنند در حالیكه آلودگی ناشی از سوزندن این زباله ها، زیست هوا را دچار مشكل می كند.
عدم اجرای طرح انتقال زباله های روستاهای تفت به یزد
خواجه با بیان این كه محل دفن خاصی در مركز شهرستان تفت هم در این باره فراهم نیست، خاطرنشان می كند: البته در همین راستا مقرر شده بود كه زباله های روستایی شهرستان تفت كه حجم كثیری از زباله های شهرستان را هم شامل می شد، به مركز استان منتقل شود ولی با وجود تایید شدن طرح، به علت عدم تامین اعتبار، اجرایی نشد.
وی با اشاره به ضرورت در اولویت قرار دادن برنامه ریزی برای مدیریت پسماندها جهت حفاظت از محیط زیست متناسب با وضعیت كمبود اعتبارات موجود، بیان می كند: تمام دستگاه های مدیریت پسماند باید این مسئله را به صورت جدی مورد اهتمام قرار دهند چون كه عواقب بی توجهی به آن، تمام شهر را درگیر خود خواهد ساخت.
خواجه در انتها تاكید می كند: این معضل محیط زیستی در شهری كه با گردشگری طبیعت شناخته می شود، تنها محیط زیست را درگیر نمی كند و چهره ناپسند شهر هم می تواند به چرخه گردشگری هم صدمه برساند.1397/02/30
15:00:11
5.0 / 5
5284
تگهای خبر: آب , آلودگی , محیط زیست , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین