تصاویر آخرین آمار نتایج انتخابات تركیه غرق شادی شد

تصاویر آخرین آمار نتایج انتخابات تركیه غرق شادی شد خشكشوئی آنلاین تصاویر آخرین آمار نتایج انتخابات؛ تركیه غرق شادی شد


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، سعدی گوون رئیس شورای عالی انتخابات تركیه اعلام نمود كه بر مبنای نتایج اولیه، رجب طیب اردوغان اكثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده و پیروز انتخابات است.(اینجا)

گوون طی یك نشست خبری با بیان اینكه تا این لحظه 97.7 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری تركیه شمارش شده است، اظهار داشت: بر مبنای نتایج، آرای شمارش نشده و باقی مانده در نتیجه انتخابات تاثیری ندارد.

بر اساس آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری تركیه، رجب طیب اردوغان موفق شده با كسب ۵۲.۵۵ درصد آرا از رقبای خود پیشی بگیرد. به گزارش ایسنا، به دنبال اتمام زمان دریافت رأی در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی تركیه، فرآیند شمارش آرا شروع شده كه نتایج اولیه(حاصل شمارش ۹۹.۱۰ درصد آرا) از پیشتازی اردوغان و حزبش در هر دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی حكایت دارد. رئیس كمیته مستقل برگزاری انتخابات تركیه در سخنانی بدون اشاره به جزئیات یا عرضه آمار اعلام نمود اردوغان توانسته اكثریت مطلق آرا را از آن خود كند.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه هم گفته است، انتخابات در فضایی دموكراتیك برگزار گردید اما در عین حال برخی مخالفان به نتیجه معترض هستند. گزارش های خبرنگار اعزامی ایسنا حاكی می باشد، هواداران اردوغان به خیابان ها رفته و با فریادهای الله اكبر، ادامه حضور وی در رأس هرم قدرت سیاسی كشورشان را جشن گرفتند. اردوغان اعلام پیروزی كرد
رجب طیب اردوغان اظهار داشت: بر مبنای نتایج غیررسمی، ملت ما وظیفه ریاست جمهوری و ریاست قوه مجریه را به ما واگذار كردند.

رییس جمهوری تركیه اظهار نمود: ملت تركیه بر مبنای نتایج غیررسمی مرا بعنوان رییس جمهور انتخاب كرده اند. امید دارم كه هیچ كس با استفاده از زیر سوال بردن این انتخابات و نتایج آن با هدف پنهان كردن ناكامی های خود، به دموكراسی صدمه نزند.

اردوغان خاطرنشان كرد: بر مبنای نتایج غیررسمی، ملت ما وظیفه ریاست جمهوری و ریاست قوه مجریه را به ما واگذار كردند و در انتخابات پارلمانی اكثریت را به ائتلاف ما دادند كه این مسئولیت بزرگی است.

وی در ادامه ضمن قدردانی از حامیان خود، به سایر كاندیداها در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری تبریك گفت.

بر اساس گزارش روزنامه حریت، اردوغان در اظهارات خود همینطور به میزان مشاركت بالا در انتخابات كه به قول او نزدیك به ۹۰ درصد است، اشاره نمود. رییس جمهوری تركیه همینطور از ناظران و برگزاركنندگان انتخابات قدردانی كرد.

مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه تركیه هم با بیان این كه در این انتخابات ملت تركیه پیروز شده است، متعهد شد كه حزب عدالت و توسعه به كار خود در جهت خدمت به میهن ادامه دهد. نتایج اولیه
بر اساس آخرین نتایج، رجب طیب اردوغان توانسته ۵۲.۵۵ درصد آرا را از آن خود كرده و سایر رقبای خویش را پشت سر بگذارد. نتایج شمارش آرا كه حاصل باز شدن و شمارش بیش از ۹۹ درصد صندوق های رأی است، همینطور نشان داده است محرم اینجه از جناح مخالف توانسته ۳۰.۶۷ درصد آرا را از آن خود كند. میزان مشاركت در این انتخابات بسیار بالا گزارش شده است. شبكه خبری تی آرتی گزارش داده كه حدود ۸۷ درصد واجدین شرایط در انتخابات شركت كرده اند.

صلاح الدین دمیرتاش، مرال آكشنر، دوغو پرینچك و تمل كرم اوغلو چهار كاندیدای دیگر انتخابات ریاست جمهوری تركیه اند كه میزان آرای هیچ یك از آن ها به ۱۰ درصد نرسیده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری آناتولی وابسته به حزب عدالت و توسعه، آخرین نتایج انتخابات پارلمانی را به شرح زیر گزارش می دهد.

ائتلاف جمهور: %۵۳.۶
حزب عدالت و توسعه: %۴۲.۴۹
حزب حركت ملی: %۱۱.۱۳
ائتلاف ملت (جناح مخالف): %۳۴.۰۴
حزب دموكراتیك خلق ها: %۱۱.۶۲
سایر احزاب: %۰.۷۲ پیام های تبریك به اردوغان
خبرگزاری آناتولی گزارش داد، رهبران جمهوری آذربایجان، مجارستان، آلبانی و فلسطین در تماس هایی با اردوغان موفقیت او و حزب حاكم تركیه در انتخابات را تبریك گفتند. الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان پیش از آخر شمارش آرا بعنوان نخستین رهبر خارجی به اردوغان تبریك گفت. وی در تماس تلفنی با همتای ترك خود اظهار نمود: تركیه در دوران رهبری اردوغان رشد و توسعه داشته است. اقتصاد تركیه به موفقیت های بزرگی دست یافته و آنكارا توانسته است جایگاه بین المللی خویش را تحكیم بخشد.

در این تماس تلفنی رهبران دو كشور نسبت به بهبود روابط میان آنكارا و باكو متعهد شدند. علی اف در گفت وگوی خود با اردوغان از او دعوت كرد كه سفری رسمی به جمهوری آذربایجان داشته باشد كه رئیس جمهوری تركیه این دعوت را پذیرفت.

رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین هم در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تركیه را به او تبریك گفت. محمود عباس همینطور از برگزاری موفقیت آمیز انتخابات در تركیه بعنوان فرایندی دموكراتیك استقبال كرد. از جانب دیگر، اردوغان در این تماس تلفنی بر ادامه حمایت تركیه از مردم فلسطین و تلاش ها و حقوق آنان برای دستیابی به آزادی و ثبات تاكید كرد.

در همین حال، دولت باغچلی، رهبر حزب جنبش ملی گرای تركیه هم به اردوغان تبریك گفت. وی تصریح كرد: اردوغان بعنوان رئیس جمهور سیستم جدید تركیه در دور اول انتخاب گردید كه افرادی را كه چشم انتظار یك بحران بودند، شگفت زده كرد. حزب ما با قدرت در كنار اردوغان ایستاد و به تعداد قابل توجهی كرسی در پارلمان دست یافت.

رهبر حزب حركت ملی تركیه این پیروزی را موفقیتی تاریخی برای حزب خود قلمداد كرد. برگزاری انتخابات در فضایی دموكراتیك
هاكان اونال، سخنگوی حزب عدالت و توسعه اعلام نمود كه این انتخابات در فضایی دموكراتیك برگزار گردید.

اونال از گروه های سیاسی به خصوص احزاب اپوزیسیون خواست كه از بیان اظهارات تحریك آمیز درباره نتایج انتخابات خودداری كنند.

سخنگوی حزب عدالت و توسعه ادامه داد: چنین اقدامات تحریك آمیزی به كشور ضرر می رساند.

او در ادامه درباره اظهارات مطرح شده ضد خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: بهتر است اپوزیسیون مسئولیت سیاسی خویش را بر عهده بگیرد و از این اظهارات خودداری كنند.

این در حالی است كه محرم اینجه اعلام نمود كه خبرگزاری دولتی آناتولی را به خرابكاری و سوءاستفاده از آمار انتخاباتی متهم كرد.

اینجه ادعا نمود، هم اكنون سیستم شورای عالی انتخابات نشان داده است ۳۷ درصد آرا شمارش شده اند اما اطلاعات خبرگزاری های دولتی حاكی از شمارش ۸۵ درصد آرا است. او گفته است، بعد از آن كه كمیته عالی انتخابات نتیجه را اعلام نماید، صحبت خواهد نمود.

خبرنگار گاردین هم گزارش داد، گروهی از نمایندگان حزب مردم جمهوری خواه با برگزاری كنفرانسی مطبوعاتی، نتایج اولیه اعلام شده را به چالش كشیده اند.
هواداران اردوغان در خیابان های تركیه
هواداران رجب طیب اردوغان با پیشتازی وی در انتخابات روز یك شنبه تركیه، به خیابان ها آمدند و با فریادهای الله اكبر، ادامه حضور وی در رأس هرم قدرت سیاسی كشورشان را جشن گرفتند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا، حامیان رجب طیب اردوغان با در دست داشتن پرچم های تركیه و حزب عدالت و توسعه، در حال رقص و پایكوبی هستند.

بسیاری از هواداران اردوغان روی خودروهایشان پرچم تركیه را نصب كرده اند و سرود تبلیغاتی حزب حاكم را با صدای بلند پخش می كنند.

«محمد» در حالیكه پرچم آبی حزب عدالت و توسعه را در هوا می چرخاند، فریاد می زند: دوباره ما برنده شدیم.

«یاسین» ۴۰ ساله كه راننده تاكسی است، پرچم تركیه را روی خودروی خود افراشته، آهنگ تبلیغاتی حزب آك پارتی را بلند كرده و بوق های ممتد می زند.

هم چنین چند جوان عرب در بین هواداران اردوغان به چشم می خورند كه شعارهایی درباره فلسطین و سوریه سرمی دهند.

تصاویر و منابع از رویترز 52310

1397/04/04
13:24:10
5.0 / 5
4641
تگهای خبر: اتو , سیستم , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین