سفیر سابق آمریكا در ناتو: میزبانی اروپا از روحانی پیامی برای واشنگتن است

سفیر سابق آمریكا در ناتو: میزبانی اروپا از روحانی پیامی برای واشنگتن است خشكشوئی آنلاین: سفیر پیشین آمریكا در ناتو، میزبانی اتریش و سوئیس از رئیس جمهوری ایران را پیامی برای دولت ترامپ دانست و گفت این دیدار می تواند تلاشی برای جلوگیری از تحقق سیاست انزوای ایران و نابودی برجام باشد.«رابرت هانتر» روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا، برجام را دارای اهمیتی راهبردی و امنیتی برای اروپا دانست و اضافه كرد: دیدار روحانی از سوئیس و اتریش نشان دهنده تلاش تهران برای بهره برداری از تمام فرصت های موجود برای پاسخ به ائتلافی است كه آمریكا و متحدان آن در منطقه، برای ایران به راه انداخته اند.
وی اظهار نمود: اتریش البته یك عضو اتحادیه اروپاست اما سوئیس در خارج از این اتحادیه است. من نمی دانم درباره سفر رئیس جمهور ایران به این دو كشور بحثی در اتحادیه اروپا بوده است یا خیر اما این احتمال است كه اروپایی ها به دنبال باز كردن مسیری باشند تا ایالات متحده نتواند به هدف منزوی كردن ایران دست یابد.
عضو پیشین گروه مشاوران امنیت بین المللی وزارت خارجه آمریكا ادامه داد: این احتمال را هم می توان داد كه دعوت كشورهای سوئیس و اتریش از روحانی، صرفا تلاش مستقل آنها برای حضور در بازار ایران باشد.
هانتر با اشاره به اینكه ایران به دنبال فرصت های تجاری با كشورهای اتحادیه اروپاست، افزود: از بین رفتن برجام خطری امنیتی برای اروپا و جهان است كه یكی از آنها مساله مسابقه هسته ای در منطقه و گسترش جنگ افزارهای هسته ای خواهد بود. وی تاكیدكرد: سقوط برجام، تندروها را در ایران تقویت كرده و احتمال اینكه ایران به سمت برنامه نظامی هسته ای برود را افزایش خواهد داد. همینطور به افزایش فشار از جانب عربستان و اسرائیل برای برخورد نظامی با نقش ایران در سوریه و لبنان می انجامد. این روند، احتمال حل و فصل بحران سوریه را هم كم خواهد نمود.
این دیپلمات پیشین آمریكا اضافه كرد: این فرایند به معنای بی ثباتی و موج مهاجرت تازه برای اروپا خواهد بود. مردم از بی ثباتی كشورهای خاورمیانه خواهند گریخت. به عبارت دیگر، اگر عربستان، امارات و اسرائیل بتوانند از آمریكا بعنوان ابزاری برای نابود كردن برجام و تغییر نظام در ایران استفاده كنند، شاهد بی ثباتی در منطقه خواهیم بود.
هانتر خاطرنشان كرد: از نگاه اروپا، برجام نه تنها از منظر هسته ای اهمیت دارد، بلكه از منظر كاهش بی ثباتی در منطقه هم اهمیت دارد. چنین وضعیتی اروپایی ها را به این نتیجه می رساند كه ترامپ فقط كاری را می كند كه به نفع خودش باشد.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری امروز به دعوت روسای جمهوری سوئیس و اتریش راهی این دو كشور می گردد كه این اولین سفر وی به اروپا پس از خروج آمریكا از برجام است.
52310

1397/04/11
22:20:23
5.0 / 5
4612
تگهای خبر: اتو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین