مسئول بیماری های خاص یزد:

عامل اصلی تولید بیماری های خاص را بشناسید

عامل اصلی تولید بیماری های خاص را بشناسید مسئول واحد بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشكی شهیدصدوقی یزد، با بیان این كه توسعه شهرنشینی و پیشرفت صنعتی عامل شیوع خیلی از بیماری هاست، اظهار داشت: سبك زندگی شهرنشینی مهمترین عامل تولید بیماری های خاص است.


دكتر« محمدحسین قاسمی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این كه در تعریف عامه، هر نوع بیماری صعب العلاج یا طولانی مدت و گران قیمیت بیماری خاص نامیده می شود، اظهار نمود: در نگاه دیگر بیمار خاص مشمول افرادی است كه از سازمان های بیمه گر دفترچه بیماری خاص دریافت می كنند.
وی با اشاره به این كه بیماری های خاص شامل چهار بیماری هموفیلی، تالاسمی، ام اس و دیالیز است، اظهار داشت: این بیماران با عرضه دفترچه یك سری خدمات درمانی تعیین شده را به صورت مجانی دریافت می كنند.
مسئول واحد بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشكی یزد، با بیان این كه دیالیز نوعی درمان است كه برای بیماران دچار نارسایی كلیه استفاده می شود، اضافه كرد: هم اكنون حدود 700 بیمار دیالزی، هزار بیمار ام اس، 160 بیمار هموفیلی و 150 بیمار تالاسمی در استان داریم.
وی فشار خون، دیابت، عدم تحرك كافی، عدم ورزش و نوع رژیم غذایی را مهمترین عوامل تولید بیماری های كلیوی كه منجر به دیالیز می شود، عنوان نمود و افزود: تالاسمی نوعی بیماری كم خونی وراثتی است كه افراد پیش از ازدواج با انجام آزمایش می توانند از تولد فرزندان مبتلا به این بیماری جلوگیری نمایند.
قاسمی در ادامه با بیان این كه هموفیلی شایعترین اختلال خون ریزی دهنده ارثی است كه این بیماران به علت خونریزی های مكرر احتیاج به دریافت فاكتورهای انعقادی دارند، تصریح كرد: بیماری ام اس كه بیشتر در زنان دیده می گردد اغلب به علت عدم تحرك كافی، استرس و فشارهای عصبی رخ می دهد ازاین رو شاد بودن و زندگی سالم داشتن می تواند در كنترل و پیشگیری از آن موثر باشد.
وی در انتها با اشاره به این كه نحوه و سبك زندگی شهر نشینی مهمترین عامل تولید خیلی از بیماری ها به خصوص بیماری های خاص شده است، اظهار داشت: این بیماری ها با توسعه شهرنشینی و پیشرفت صنعتی گسترش یافته و در گروه پرهزینه ترین مسائل بهداشتی به حساب می آیند.


 

1397/04/24
18:18:44
5.0 / 5
5181
تگهای خبر: بیماری , تولید , درمان , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین