كنایه سنگین اكونومیست به عربستان سعودی ها شورشیان كانادا را مسلح كنند

كنایه سنگین اكونومیست به عربستان سعودی ها شورشیان كانادا را مسلح كنند خشكشوئی آنلاین كنایه سنگین اكونومیست به عربستان؛ سعودی ها شورشیان كانادا را مسلح كنند


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از خبر آنلاین، یك هفته از تنش دیپلماتیك كانادا و عربستان می گذرد و همچنان دولت سعودی با واكنش های منفی رسانه های خبری رو به روست، در این میان هفته نامه خبری و بین المللی اكونومیست در گزارشی با اشاره به تنش های اخیر میان عربستان و كانادا نوشت: شاید جدایی طلبان فرانسوی زبان سرافراز كبك بخواهند اندكی عربی بیاموزند. پنجم اوت در شرایطی كه كانادایی ها از تعطیلات لذت می بردند، عربستان سعودی ناگهان سفیر آنها را اخراج كرد و تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه را به حالت تعلیق درآورد. همینطور دستور داد تا مقام های دولتی به هر قیمتی كه شده، دارایی های مستقر در كانادا را بفروشند. پادشاهی آل سعود از توئیت كریستیا فریلند، وزیر خارجه كانادا كه از بازداشت فعالان حقوق بشری در عربستان انتقاد كرده بود، خشمگین شد. از نظر عربستان، این "مداخله خارجی" غیر قابل قبول بود. مشروح تحلیل اكونومیست را ایسنا به شرح ذیل منتشر نموده است: اگر كسی صلاحیت اظهارنظر درباره مداخله خارجی را داشته باشد، آن سعودی ها هستند. آنها از سال ۲۰۱۱ به سركوب قیام مردمی در بحرین كمك كرده، از كودتا در مصر طرفداری كرده و نخست وزیر لبنان را بازداشت كردند. وزیر خارجه عربستان اخطار داده است كه "چنانچه كانادایی ها به انتقاداتشان ادامه دهند ما هم مجازیم در امور داخلی كانادا مداخله نماییم." این اظهارات باعث شد تا دیپلمات های كانادایی با مسلح كردن "شورشیان كبك" از سوی پادشاهی سعودی شوخی كنند.

گروهی از سعودی ها هم به توئیتر آمدند تا با كانادایی های بومی ابراز همدردی كنند. سایرین به سابقه كانادا در حقوق بانوان اشاره كردند. این اقدامی هماهنگ و مضحك است. یكی از حساب های كاربری كه به آل سعود مرتبط می باشد هم یك ضرب المثل عربی را روی عكسی از شهر تورنتو نوشت با این مضمون "كسی كه در جایی كه به او ارتباطی ندارد، سرك بكشد، چیزی پیدا می كند كه خوشایندش نیست." در این تصویر یك هواپیما دیده می شد كه به شكل ناخوشایندی به سمت برج سی ان پرواز می كرد. شاید فردی متوجه شده است كه این برای وجهه كشوری كه اغلب هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر را پرورش داده بود، بد باشد و این حساب كاربری فورا بسته شد. خسارت به كانادا جزئی خواهد بود. صادرات آن به عربستان سعودی سال ۲۰۱۷ به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار بود كه عموما حاصل یك قرارداد فروش ۱۲ میلیارد دلاری چند ساله خودروهای زرهی بود. كانادا ۲ میلیارد دلار از عربستان واردات دارد كه عموما محصولات نفتی است. نخستین گروه از متضرران حدود ۱۰ هزار دانشجوی سعودی در كانادا خواهند بود. آل سعود به آنها گفته است تا برای تحصیل به جای دیگری بروند. عربستان همینطور می خواهد تا بیماران عربستانی را از بیمارستان های كانادا خارج كند.

گرچه این مناقشه پوچ است اما می تواند هشداری به سایر متحدان عربستان باشد: اینكه در مقابل سیاست های ما سكوت اختیار كنید تا دسترسی به بازار ما را از دست ندهید. كانادا هدف آسانی بود. وزیر خارجه كانادا می گوید: "ما همواره مسائل حقوق بشری را مطرح می نماییم." اما متحدان كانادا در اعلام پشتیبانی از این كشور عجله ای نكردند و دست كم می توان به آمریكا اشاره نمود. دونالد ترامپ رابطه نزدیكی با سعودی ها دارد و با كاناد وارد جنگ تجاری شده است.

این مناقشه همینطور به یك هدف داخلی برای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان بدل شده است كه می گوید می خواهد جامعه سعودی را اصلاح كند. او تنها ظرف چند ماه توانست ممنوعیت رانندگی زنان را بردارد، سینماها را باز كند و اجازه برگزاری كنسرت بدهد. اینها خطر واكنش روحانیون محافظه كار را به دنبال دارد، ازاین رو او مایل به عرضه سبك جدیدی از ملی گرایی سعودی است. سیاست های خارجی خصمانه او از محاصره قطر گرفته تا جنگ یمن، به این امر كمك می نماید. البته نباید فراموش كرد كه ولیعهد عربستان برای پروژه های اقتصادی بلندپروازانه اش به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد تا اقتصاد عربستان را از نفت بگیرد و یقینا مناقشه با كانادا این مساله را حل نمی نماید. 52310

1397/05/20
15:07:21
5.0 / 5
4494
تگهای خبر: اقتصاد , سرمایه , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین