مخاطرات فرونشست و لغزش در صورت وقوع زلزله احتمالی تهران

مخاطرات فرونشست و لغزش در صورت وقوع زلزله احتمالی تهران خشكشوئی آنلاین: عضو هیات علمی دانشكده جغرافیای دانشگاه تهران با تاكید بر این كه زلزله های منطقه زاگرس به سمت بزرگ شدن حركت می كند، تصریح كرد: در صورت وقوع زلزله احتمالی مهم در شهر تهران، این شهر علاوه بر خرابی های ناشی از این زلزله، با مخاطرات تركیبی همچون ˮفرونشستˮ و ˮلغزشˮ مواجه خواهد بود.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، دكتر ابراهیم مقیمی در نشست تخصصی زلزله تهران با تاكید بر این كه در زمان وقوع زلزله همه تحت تاثیر آن قرار می گیرند، اظهار داشت: سپس زلزله ۲۱ آبان ازگله كرمانشاه زمین باز گرفتار گسیختگی های شدیدی شد، به گونه ای كه قبلا ما تصور نمی كردیم كه چنین وضعیتی در این منطقه رخ دهد و شواهدی برای آن باز وجود نداشت.

وی با تاكید بر این كه گسیختگی زمین در پس از زلزله، درك ما را از رخدادهای لرزه ای بالا می برد، اشاره كرد: باید توجه داشته باشیم كه چنین گسیختگی هایی كه در ازگله رخ داده است، در زلزله های احتمالی تهران باز احداث خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشكده جغرافیای دانشگاه تهران با تاكید بر این كه در زمان وقوع زلزله مهم در تهران، مخاطرات آن تركیبی خواهد بود، اشاره كرد: به این معنا كه در صورتیكه زلزله به بزرگای زلزله ۲۱ آبان ماه ازگله رخ دهد، علاوه بر اثرات زلزله شاهد فرونشست زمین و لغزش خواهیم بود.

مقیمی با تاكید بر این كه باید زلزله ازگله را الگو قرار داد، تصریح كرد: در زلزله های مهم جابه جایی ها زیاد است و وقتی بار ساخت و ساز بر آن وارد شود، مشخص است كه چه اتفاقی رخ خواهد داد.

عضو انجمن مخاطره شناسی با اشاره به زلزله های رخ داده در هجدك، افزود: در صورتیكه زلزله مهم در تهران رخ دهد، باید بتوانیم پاسخ درستی به نیازهای زلزله زدگان داشته باشیم، چونكه در این شرایط مردم به دنبال یافتن مكان های امن و آرام هستند كه با عنایت به شرایط تهران بعید به نظر می آید كه بتوانیم به سادگی پاسخگوی نیازهای مردم سپس زلزله باشیم.

این محقق حوزه زلزله با تاكید بر این كه زلزله های منطقه زاگرس به سمت زلزله های بزرگ مقیاس حركت كرده است، اظهار نمود: شاهد این امر، زلزله ۲۱ آبان ماه پارسال ازگله است كه تا غرب مدیترانه شعاع لرزش های آن منتشر گردید.

مقیمی با تاكید بر ضرورت پایش لرزه خیزی تهران، اشاره كرد: پس از زلزله پارسال كرمانشاه، پنج هزار و ۵۰۰ پس لرزه پس از یك سال به ثبت رسید كه چنین وضعیتی تابحال در زاگرس گزارش نشده بود.

وی همین طور با تاكید بر این كه تهران تنها تاثیرپذیر زلزله های سایر مناطق نیست، اشاره كرد: تهران دارای گسل های متعددی است كه با بزرگ مقیاس شدن زلزله ها این شهر می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشكده جغرافیای دانشگاه تهران با انتقاد به ساخت و ساز غیر اصولی در شهر تهران، افزود: چنین ساخت و سازهایی سبب افزایش خسارت در مواقع زلزله خواهد شد.
1397/09/13
14:58:20
5.0 / 5
4537
تگهای خبر: آب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین