شناسایی انواع بی خوابی

شناسایی انواع بی خوابی به گزارش خشكشوئی آنلاین در یك مطالعه جدید متخصصان پنج نوع بی خوابی را معرفی كرده اند كه هر یك با خصوصیت های خاص خود از دیگری متمایزند.


به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا، متخصصان موسسه علوم اعصاب هلند هزاران نفر را كه داوطلبانه برای انجام این آزمایش های خواب ثبت نام كرده بودند، مورد بررسی و آزمایش قرار دادند.
آنها به این نتیجه رسیدند كه بی خوابی پنج زیرمجموعه دارد كه بر مبنای خصوصیت های شخصیتی، خطر افسردگی، فعالیت مغز و پاسخ به درمان با یكدیگر متفاوتند.
به اعتقاد این تیم تخصصی، این یافته ها احیانا سرعت تحقیقات درمورد بی خوابی را افزایش داده و به درمان های بهتر و شخصی تر برای افراد منجر خواهد شد.
یكی از متخصصان خواب و شناخت در این مورد می گوید: ما همیشه بی خوابی را یك اختلال در نظر می گرفتیم، در حالیكه در واقع بی خوابی خود از پنج اختلال مختلف تشكیل شده است.


بی خوابی و عواقب آن
بی خوابی از شایع ترین شكایات مردم نزد پزشكان است. از علائم اصلی آن می توان به خواب ناكافی و بی كیفیت، به سختی به خواب رفتن و بیدار ماندن اشاره نمود. افراد مبتلا به بیخوابی اغلب گرفتار آشفتگی و اختلال در عملكرد روزانه خود می شوند.
این افراد به هنگام بیدار شدن به ندرت احساس سرزندگی كرده و اغلب در طول روز با احساس خستگی و خواب آلودگی دست و پنجه نرم می كنند. آنها هم چنین امكان دارد احساس افسردگی، اضطراب و كج خلقی داشته باشند.
این شرایط تلاش افراد برای انجام كارهای روزمره را دشوار می سازد چون كه توانایی تمركز، توجه، یادآوری و یادگیری فرد را تضعیف می كند.
بی خوابی حاد یا كوتاه مدت برای چندین روز یا چندین هفته به طول می انجامد. این امر اغلب منجر به وقایع صدمه زا یا فشار از سوی شرایط كاری یا خانوادگی می گردد. افرادی كه به بی خوابی مزمن یا مداوم مبتلا هستند، امكان دارد این شرایط را برای چندین ماه یا حتی بیشتر تجربه كنند.
باآنكه دانشمندان كوشیده اند مكانیسم مغز را در بی خوابی مطالعه كنند اما یافته های آنها اغلب متناقض بوده است. الگوی مشابهی برای درمان موثر بی خوابی وجود دارد كه در بعضی افراد كارساز بوده و در بعضی دیگر نیست.
دانشمندانی كه مطالعه اخیر را صورت داده اند بر این باورند علت كارساز نبودن این درمان ها ناشناخته بودن انواع مختلف بی خوابی تابحال بوده است.


پنج نوع مختلف بی خوابی
از همین رو متخصصان تصمیم گرفتند مطالعه ای را در سه بخش صورت دهند. آنها ابتدا ۳۴ نوع پاسخ نامه مختلفی را كه ۴۳۲۲ داوطلب در برنامه خواب پر كرده بودند، تجزیه و تحلیل كردند.
این پرسش نامه ها خصوصیت های شخصیتی را كه دانشمندان با تفاوت ها در عملكرد و ساختار مغز ارتباط داده اند، سنجیده است.
متخصصان با استفاده از روشی به نام "تجزیه و تحلیل گروه های نهان" از روی داده های این پرسش نامه پنج نوع بی خوابی را به شرح زیر مشخص كرده اند:
- نوع اول، بسیار پریشان: این افراد امتیازات بالایی در خصوصیت های شخصیتی اضطرابی همچون روان رنجوری، احساس حقارت و نگرانی دارند.
- نوع دوم، نسبتا پریشان و حساس به پاداش: امتیازات این افراد نشان داده است كه عواطف مربوط به لذت بردن در آنها سالم و طبیعی است.
- نوع سوم، نسبتا پریشان و غیر حساس به پاداش
- نوع چهارم، اندكی پریشان با واكنش پذیری بالا: علائم بی خوابی در این افراد با وقایع زندگی و محیطی تغییر می كند.
- نوع پنجم، اندكی پریشان با واكنش پذیری پایین
متخصصان در بخش دوم مطالعه به بررسی ۲۵۱ داوطلب از "گروه غیر همپوشانی دوم" كه از اعضای جدید آزمایش خواب بوده اند، پرداختند.
در نهایت با گذشت پنج سال در بخش سوم مطالعه محققان ۲۵۱ داوطلب از گروه اول را دوباره بررسی كردند.
این یافته ها در نهایت نشان داد كه با گذشت پنج سال این افراد هنوز همان نوع از بی خوابی گذشته را دارند. این مورد نشان دهنده ثبات بالای دسته بندی دانشمندان در انواع بی خوابی است.


دیگر تفاوت ها در انواع بی خوابی
بررسی های دیگر هم چنین دیگر تفاوت های قابل اندازه گیری در پنج نوع مختلف بی خوابی را بر ملا كرد. برای مثال نوار مغزی تفاوت های واضحی در واكنش های مغز به محرك های خارجی نشان داد.
متخصصان هم چنین دریافتند انواع بی خوابی كه كشف شده در پاسخ به درمان های مختلف با دارو و شناخت رفتاری درمانی متفاوت هستند. هم چنین، خطر مبتلا شدن به افسردگی به صورت گسترده ای در میان انواع بی خوابی متفاوت می باشد. این تفاوت در بین برخی گروه ها به میزان پنج برابر اعلام شده است.
بنابر گزارش سایت تخصصی مدیكال نیوز تودی، محققان هم اكنون آزمایش های خویش را در زمینه جلوگیری از افسردگی در افراد مبتلا به بی خوابی كه با بیشترین خطر در این زمینه مواجه اند، شروع كرده اند.

مترجم: مهسا سلطانی/ دبیر خبر: معصومه انصاری


1397/10/28
20:51:08
5.0 / 5
5084
تگهای خبر: آلودگی , درمان , سایت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین