رئیس شورای عالی استان ‎ها:

شهرفروشی متوقف شود

شهرفروشی متوقف شود خشكشوئی آنلاین: رئیس شورای عالی استان ‎ها اظهار داشت: قانون مدیریت یكپارچه شهری در چارچوب یك طرح كه شورای عالی استان ها و تعدادی نمایندگان پیگیری می كنند، بتدریج در حال آماده شدن به منظور طرح در صحن مجلس است.به گزارش خشكشوئی آنلاین به نقل از ایسنا مرتضی الویری امروز در پنجاهمین جلسه علنی شورای شهر مشهد كه در تالار شهر برگزار شد، در مورد فعالیت های شورای عالی استان ها اظهار نمود: رابطه ما با دولت و مجلس بسیار كلیدی است. به همین جهت ارتباطمان را بیشتر كرده ایم به نحوی كه در یك ماه اخیر توانستیم با شركت در كمیسیون تلفیق چند ایراد اساسی كه در بودجه ۹۸ وجود داشت را برطرف نماییم.

وی افزود: در بودجه محدودیت هایی را برای شهرداری ها به وجود آورده بودند كه تا حد زیادی برطرف شد. مثلا برخی عوارض را مصوب كرده بودند كه به شورای برنامه ریزی استان ریخته شود سپس به صورت قطره چكانی در اختیار شهرداری ها قرار بگیرد.

الویری درباب رابطه شورای عالی استان ها با دولت اظهار داشت: در جلسات كمیسیون های دولت به صورت مرتب شركت می نماییم برای اینكه لوایحی كه با مدیریت شهری و شهرداری ها مرتبط می شود از دل كمیسیون های مربوطه در دولت بیرون می آید.

رئیس شورای عالی استان ‎ها با اشاره به اینكه «كار جدی كه سابقه نداشت نشست با دیوان عدالت اداری بود»، اظهاركرد: تعداد زیادی از مصوبات شورای شهر به وسیله دیوان عدالت اداری رد می شد. سال قبل با دو سه مورد عمده مواجه شدیم كه اگر عملی می شدند بطور مثال در شهرداری تهران 7000 میلیارد تومان از درآمدمان را از دست می دادیم. نشست های دو جانبه ای را با دیوان عدالت اداری برگزار كردیم. در نتیجه برگزاری این جلسات خود دیوان راهكارهایی را نشان داد كه چگونه مراقبت نماییم مصوبات شورا مغایر با قانون نباشد. در بعضی موارد هم ایجاب می كرد قوانین بالادستی را اصلاح نماییم. هر دو كار انجام شد. هم به دنبال تغییر قانون در مجلس رفتیم و هم مطالب را به نحوی اصلاح كردیم كه درآمدمان را كسب نماییم اما مشكل قانونی وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به اینكه «رایزنی خوبی با مجمع تشخیص مصلحت در مورد مشكل یزد داشتیم كه البته موكول به فردی به نام سپنتا نیكنام نمی شد»، اظهاركرد: این مساله می توانست در بسیاری موارد تعمیم پیدا كند كه خوشبختانه با رایزنی های انجام شده در درجه اول كوشیدیم بوسیله مجلس مصوبه ای بگذرانیم. آن مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و به مجمع تشخیص مصلحت رفت. هماهنگی شد و توضیحات لازم را دادیم و به نتیجه مطلوب رسیدیم.

مركز پژوهش شورای شهر مشهد جزو بهترین ها در كشور است

الویری با اشاره به اینكه شورای شهر مشهد مركز پژوهشی قدرتمندی دارد كه در كشور جزو بهترین هاست، اظهار داشت: شورای شهر مشهد همین طور در مورد نظام بودجه ریزی عملیاتی كارهای خوبی انجام داده است. ما چند تغییر و اصلاح در قوانین بالادستی داریم كه شورای شهر مشهد در آن زمینه ها بسیار می تواند كمك نماید. یكی از این قوانین، قانون شوراهاست كه دارای اشكالات زیادی است و بسیاری نابسامانی ها به این قانون بر می گردد. این قانون در سال ۷۵ تصویب شده و بااینكه در مراحل بعد روی آن اصلاحاتی صورت گرفته است اما هنوز هم نارسایی های زیادی نسبت به آنچه باید باشد، دارد. قانون شوراها بیان كننده چارچوب های كلی برای حكومت محلی است. این مورد در غرب سالیان درازی تجربه شده است. قانون شوراها احتیاج به بازبینی دارد. تقاضا داریم در این بازبینی به ما كمك گردد.
شهرفروشی باید متوقف شود
وی درباب درآمد شهرداری ها توضیح داد: عمده شهرداری های كشور گرفتار بحران مالی جدی هستند و به شهرفروشی روی آورند بخصوص در تهران. این مساله باید متوقف شود. نمایندگان مجلس طرح درآمدها پایدارشهرداری ها را دادند. متعاقب آن لایحه ای از جانب دولت فرستاده شد. به دنبال این هستیم كه لایحه درآمد پایدار كه با طرح درآمدپایدار ادغام شده است و به صورت یك سند دارد به صحن مجلس می رود، هرچه سریعتر فرآیندش صورت گیرد. امیدواریم از قبل این قانون درآمد پایداری را برای شهرداری ها شكل بدهیم.

رئیس شورای عالی استان ‎ها با اشاره به اینكه قانون مهم دیگری كه الان در مجلس مطرح است قانون مدیریت یكپارچه شهری است، اشاره كرد: این قانون را پس از 300، 400 سال سابقه در غرب ما تازه می خواهیم تجربه نماییم. در غرب كلیه امور شهری به مدیریت شهری واگذار می شود نه فقط رفت و روب و.... به عبارت دیگر دولت مركزی مسئولیت سیاست خارجی، روابط خارجی، امنیت ملی كشور و... را به عهده دارد و در امور شهری دخالت نمی كند و همه امور در اختیار پارلمان شهری است.
وزرا تمایل دارند میز كار خودرا بزرگتر كنند
الویری اضافه كرد: برمبنای قانون دولت می تواند یك سری امور را به شهرداری واگذار كند اما معمولاً وزرای ما تمایل دارند میزكار خودرا بزرگتر كنند و به هیچ وجه حاضر نیستند كارها را به سازمان ها واگذار كنند. این تعارض همیشه وجود داشته است، مگر اینكه گردنگیر قانونی پشت سر آن باشد. طرح مدیریت یكپارچه شهری می خواهد این مشكل را حل كند.
قانون مدیریت یكپارچه شهری بزودی به صحن مجلس می رود
وی اضافه كرد: این مهم در چارچوب یك طرح كه شورای عالی استان ها و تعدادی نمایندگان پیگیری می كنند كم كم دارد آماده می شود كه در صحن مجلس مطرح شود. اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود دارد، مثلاً بحث است كه این قانون در كل ایران اجرا شود یا به صورت آزمایشی در چند شهر اجرا و سپس توسعه یابد و.... این مساله نیاز به تفاهم و همفكری دارد.1397/11/15
20:55:57
5.0 / 5
4864
تگهای خبر: بودجه , پارچه , توسعه , شهردار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
خشک شوئی آنلاین

laundrybox.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خشكشوئی آنلاین محفوظ است

خشكشوئی آنلاین

سفارش خشکشویی آنلاین